Návod

10 tipů, jak si udržet vztah na dálku

V našich životních setkáních nám někdy život umí pěkně zamíchat kartami. Dovolená, pracovní  cesta, výlet s příbuznými nebo zkrátka jen čistá náhoda třeba v online světě a vy narazíte na člověka, který se zdá být „tím vyvoleným“. Co dělat, abychom rozpoznali, zda stojí za to se citově zavázat a hlavně, jak si takový vztah na dálku udržet? Vyzkoušejte 10 následujících tipů.

Uspořádaný kontakt

  1. Domluvte se na čase komunikace – Ať už jste objevili někoho u protinožců nebo třeba „jen“ na opačném konci naší republiky, pro fungující vztah je nutná komunikace. Sice existují všelijaké chaty, maily a smsky, ale slyšet hlas toho druhého je zkrátka potřeba. Zkuste se domluvit na pravidelném času – třeba jednou nebo dvakrát za týden, kdy se uslyšíte. Na takovou chvíli se budete těšit.
  2. Domluvte se na hlavním kanálu komunikace – i když není nad osobní setkání tváří v tvář, domluvte se, jakým způsobem se budete „potkávat“ na dálku a jakou cestou budete sdílet každodenní radosti i starosti. „Potkání“ se na dálku realizujte pomocí videokonference. Považujte takovou chvíli za důležitou a nenechte se nikým ani ničím rušit. Ať je to čas jen pro vás dva. Textovou komunikaci sjednoťte na používání jedné společné aplikace, aby nedocházelo ke zbytečným napětím ve stylu: „Psal/a jsem ti někam jinam.“
  3. Domluvte se na dalším setkání – je důležité domluvit se na dalším konkrétním termínu setkání. Nenechte takové datum viset ve vzduchu s tím, že se uvidí. Považujte to za důležitou a klíčovou věc. Nejenže tím dáte najevo, že vám na tom druhém záleží, ale navíc se budete těšit tím víc, čím se termín bude blížit. Vnitřní radost a štěstí oživuje každý vztahu na dálku.
  4. Pusťte do komunikace kreativitu – nespokojte se jen se psaním zpráv nebo video setkáním. Pošlete třeba balíček s oblíbenou sladkostí toho druhého. Napište dopis nebo pohled, jako se to dělávalo za dob našich babiček a dědečků. Vymýšlejte kreativní nápady jak tomu druhému ukázat, že na něj myslíte. Nemusíte utrácet, často k takovému ujištění stačí drobnosti.

Poznejte se navzájem

  1. Neopovrhujte nudnými činnostmi – když už se párkrát za rok potkáte, nesnažte se naspeedovaně dělat jen všechno bombastické. Dělejte i nudné, všední věci společně. Třeba spolu skládejte prádlo, něco pokliďte, jděte nakoupit, někomu pomozte.
  2. Něco si schovejte – uschovejte si něco, co vám toho druhého bude připomínat. Může jít o fotografii, vstupenku z nějaké akce nebo pohled. Vztah na dálku se pro vás stane každodenní radostí, přestože vás dělí velká dálka. Navíc se budete víc usmívat a to za to stojí.
  3. Poznejte přátele i místa toho druhého – nejlépe člověka poznáte ve společnosti druhých lidí – ideálně těch, mezi kterými se cítí příjemně a je uvolněný. Chtějte poznat přátele toho druhého. Díky tomu poznáte, kým vlastně váš protějšek je. Zaměřte se i na oblíbená místa toho druhého. Ptejte se, proč je má rád, co na nich zažil.

Jak využít čas, který nejste spolu

8. Dělejte něco pro druhé – známý výrok Ježíše říká: „Více štěstí je v dávání, než v přijímání.“ Dělejte společně něco pro druhé – na dálku nebo i osobně. Pomozte někomu ze svých příbuzných, nějakému kamarádovi, známému nebo úplně cizím lidem, kteří jsou v nouzi. Na pomoci druhým se pozná míra nesobeckosti toho druhého, což je pro fungující vztah nezbytná vlastnost. Vztah na dálku vám o tom druhém může hodně prozradit.

Ať nad vaším hněvem nezapadne slunce

  1. Vše si co nejrychleji vyříkejte – při jakékoli komunikaci a v jakémkoli vztahu občas vznikají třecí plochy a chvíle napětí. Nejděte spát, dokud si všechno nevyříkáte. Nezvykněte si zametat pod koberec to, o čem se špatně mluví. Jedna staletími vyzkoušená rada říká: Ať nad vaším hněvem nezapadne slunce.“
  2. Buďte pozitivní – co vidíte, když se díváte na bílý list papíru s jednou černou kaňkou? Vidíte hned a jen kaňku, nebo dokážete vnímat i většinu čistého, bílého prostoru? Nepřehlížejte sice zásadní problémy ve vašem vztahu, ale snažte se přesto pohlížet na toho druhého s oceněním. Těšte se z toho, co tomu druhému jde. Chvalte ho za to. Budete šťastní vy i váš protějšek.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Návod