Bydlení

3 mýty okolo tepelných čerpadel, které praxe již dávno vyvrátila

Je přirozené, že při výběru nového zdroje tepla hledáme i potenciální nevýhody. Nechceme sednout na lep méně poctivým obchodníkům, na druhou stranu se také chceme vyvarovat negativním zkušenostem stávajících majitelů. Nicméně, při podobném pátrání je snadné narazit i na tvrzení, jež buď pravdivá nebyla nikdy, nebo již pravdivá nejsou díky technologickému pokroku z posledních let.

Jsou neodzkoušená a jejich životnost je krátká

K prvnímu výraznému rozšíření tepelných čerpadel došlo v 70. letech minulého století v rámci tzv. ropného šoku, kdy tepelná čerpadla začala nahrazovat do té doby oblíbené olejové kotle. Místem prvního masivního rozšíření tepelných čerpadel bylo Švédsko, pro které jsou typické dlouhé zimy s teplotami hluboko pod bodem mrazu. I v těchto podmínkách dokázala tepelná čerpadla obstát a ještě dnes zde najdeme jednotky instalované v 70. a 80. letech minulého století. 

Dnes již tepelná čerpadla najdeme ve všech koutech světa, ať už se jedná o oblasti kolem polárního kruhu či země Afriky a Blízkého východu. Ve všech těchto oblastech přitom i dnes dokazují, že je na ně spolehnutí bez ohledu na venkovní teploty

V případě tepelných čerpadel země/voda, která jsou nejlevnějším zdrojem tepla a teplé vody vůbec, lze u kvalitních tepelných čerpadel očekávat životnost přesahující 20 let.

 Nedokáží pokrýt celou spotřebu energií

Tepelná čerpadla dnes spolehlivě dodávají teplo a teplou vodu např. hotelům, kancelářským komplexům, bytovým domům, průmyslovým objektům apod. V případě, že vyberete správný typ tepelného čerpadla, nemusíte se obávat toho, že byste se v zimě ocitli bez tepla či teplé vody. A naopak, i dnes najdete na trhu tepelná čerpadla, jež nejsou svojí konstrukcí stavěná na to, aby dokázala pokrýt celkovou spotřebu tepla domácnosti např. při teplotách kolem – 7 °C,  typicky se jedná o tepelná čerpadla vzduch/vzduch.

Tento mýtus má svůj původ v negativních zkušenostech lidí, kteří si pro zajištění tepla vybrali špatný typ čerpadla, případně také v pomluvách prodejců jiných zdrojů tepla. 

Jsou hlučná

Vzduchová tepelná čerpadla, ke kterým nejčastěji směřuje výtka na jejich hlučnost, jsou dnes mnohem tišší než dříve. Je ale důležité vybrat opravdu kvalitní tepelné čerpadlo, u kterého se výrobce na nízkou hlučnost při konstrukci čerpadla soustředil. U levnějších tepelných čerpadel, kde na protihlukové úpravy výrobce nedbal, může být hlučnost velmi nepříjemná.  

Informace o hlučnosti provozu jsou součástí technických listů tepelných čerpadel. Při porovnávání je však nutné dbát na to, abyste srovnávaly stejné údaje, tj. buď hladinu akustického výkonu nebo hladinu akustického tlaku v dané vzdálenosti.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení