Hledáte rodinný rozpočet a vzor? Tak to jste tu správně! Rodinný rozpočet představuje ideální řešení pro ty, kteří si na konci každého měsíce lámou hlavu nad tím, kam se jejich peníze rozkutáleli. Rodinný rozpočet vám umožní získat poměrně přesný přehled o tom, kam a kolik vašich peněz odchází a naopak, odkud a kdy peníze přicházejí.
Sestavením rodinného rozpočtu zjistíte, kde se dá ušetřit a pomůže vám připravit rezervu na neočekávané finanční výdaje. Díky jeho přehlednému sestavení, můžete ušetřit i na vysněnou dovolenou nebo koupi nového auta.
1. Jak sestavit rodinný rozpočet
V sestavení rodinného rozpočtu nehledejte žádnou vědu, není to vůbec složité. Postačí vám k tomu obyčejný papír s tužkou a kalkulačka. Základem je, co nejpřesněji a nejupřímněji zaznamenat veškeré výdaje a příjmy.
Zjistěte jaké jsou celkové výdaje domácnosti
Přehledem výdajů zjistíte, za co a kolik měsíčně utratíte. Využijte k tomu veškeré účtenky, výpisy z internetového bankovnictví, sáhněte si do svědomí a velice pečlivě zapište veškeré útraty.
Výdaje tvoří dvě položky, povinné a nepovinné. Povinných výdajů se nemůžete vzdát a patří zde:
- výlohy za domácnost, jako je nájem, plyn, elektřina, voda, odpady
- nákup jídla, drogérie
- doprava
- školné
- bankovní poplatky
- splátky úvěru
- alimenty
Na rozdíl od toho na nepovinných výdajích můžete ušetřit a zahrnují útratu za:
- oblečení
- předplatné
- kroužky
- veškerou zábavu
Sečtěte veškeré příjmy
Vaše příjmy musí ideálně pokrýt veškerou vaší útratu. Zařaďte sem svůj plat, příjmy z prodeje, z pronájmu, z investic, z podnikání, dávky, výživné. Nezapomeňte na příležitostné příjmy, jako je například vrácení daní z příjmu, přeplatek za elektřinu. Někteří lidé si například schválně nastavují vysoké zálohy za elektřinu a plyn, aby následně mohli být každoročně příjemně překvapení vrácením peněz.
Porovnání příjmů a výdajů
Porovnáním těchto dvou výsledných položek zjistíte, jak hospodaříte s penězi. Jestli zbytečně utrácíte a nebo dokážete ušetřit. Ideální případ je, když vám zůstane alespoň 20 % z celkového příjmu, díky kterým vytvoříte finanční rezervy na neočekávané výdaje nebo naspoříte na dovolenou.
Podle sociologického průzkumu má problém vyjít s penězi každý třetí člověk a s neočekávanými výdaji ma finanční problémy polovina domácností v ČR.
2. Vzor rodinného rozpočtu
Rodinný rozpočet vzor. Otázka je, jak a kam si své příjmy a výdaje budete zaznamenávat. Záleží jen na vás, jaká forma evidence vám bude příjemnější. Zda upřednostníte papírovou formu nebo si rádi hrajete s počítačem. Někteří lidé jsou vyloženě evidenční typy a rádi vše zaznamenávají. Jiní se naopak snaží vše držet v paměti, což je dlouhodobě neudržitelné.
Rodinný rozpočet pracovní list
V případě, že jste stará škola a věci máte rádi dané jasně na papíře, je pro vás tento způsob přehledu o financích nejlepší. Hravě si sami na papír rozdělíte příjmy a výdaje do dvou sloupečků. Příjmy rozdělte také na pravidelné (měsíční) a příležitostné (jednou za rok). Sloupec s výdaji opět rozdělte na výdaje povinné (nájem) a nepovinné (zábava). A zbývá to jen sečíst a porovnat.
Práci vám ulehčí spoustu nabízených pracovních listů na internetu, které si upravíte k obrazu svému.
Rodinný rozpočet v tabulce
Pokud jste alespoň trochu počítačově zdatní, vytvořte si vlastní tabulku šitou na míru, kde si zaznamenáte, jak v jednotlivých měsících s penězi hospodaříte. Výhodu toho je, že můžete jednoduše mazat a přepisovat. A pokud jste opravdu šikovní, nastavíte si v tabulce vzorce, které vám průběžné změny automaticky vypočítají. K takové tabulce stačí Google docs.
Aplikace na rodinný rozpočet
Nejelegantnějším způsobem, jak mít přehled o svých financích, představují mobilní aplikace, kde si zapíšete vaše útraty okamžitě. Telefon máte u sebe téměř pořád. Výhodou také je, že je můžete sdílet s rodinou a změnu ihned uvidí i druhý člen domácnosti.
V oblibě je několik aplikací jako eUcty.cz, Speende, Wallet, Rodinný rozpočet do kapsy.
Skvělé jsou také aplikace, které vám pomáhají ušetřit peníze v domácnosti a hlídají vaše platby za energie, mobilní tarify, bankovní služby a hledají levnější alternativy služby.
Nově má také velmi dobře rozpočet účtu integrovaný Revolut, který automaticky přiřadí výdaj do určité kategorie dle charakteru.
3. Jak naložit s rodinným rozpočtem
V momentě, kdy znáte výsledek a máte svoji rodinnou finanční situaci pod kontrolou, můžete přemýšlet, jak vynaložit se zbylými financemi a hledat způsoby, kde se naopak můžete uskromnit. Ze všeho nejdřív si stanovte cíle. Odpovědi na tyto otázky vás povedou k určení měsíční výše, kterou byste měli uspořit, aby jste svých požadavků dosáhli.
- Stanovte si krátkodobé cíle na jeden měsíc, ale i cíle dlouhodobější na jeden rok až pět let dopředu. Položte si otázku, co chcete mít za rok a kde chce být za pět let? Chcete si pořídit auto? Chcete bydlet v rodinném domě? Nebo chcete splatit úvěr? Určete si priority.
- Převyšuji vaše příjmy na výdaji? To je skvěla zpráva, ovšem nezapomínejte na vytvoření rezervy, která se bude hodit při neočekávaných výdajích. Finanční rezerva by měla odpovídat 3x násobku vašeho platu (čistý příjem), ideálně 6x násobku.
- V případě, že vám téměř nic nezbývá, nebo se dokonce nacházíte v minusových položkách, začněte se škrty u nepovinných výdajů (zábava). Jistě se najde něco, bez čeho se obejdete.
- Omezit můžete také povinné výdaje. Projděte si částky u jednotlivých výdajový položek a zamyslete se, kde by se dalo ušetřit. Například výdajová položka za jídlo, představuje v rozpočtu poměrně vysokou částku. Zamyslete se, jestli není zbytečně vysoká a jak by se dala snížit. Pár tipů, jak ušetřit vám nabízíme v článku níže.
- Pokud ani po těchto škrtech ve výdajích nebudete spokojeni, přichází na řadu příjmy. Ty bude potřeba navýšit. Opět se snažte najít způsoby, kterými můžete přispět do rodinného rozpočtu.
4. Dodržujte finanční plán
Zahodit práci a čas, který jste vynaložili na sestavení rozpočtu by byla škoda a nevedlo by to k žádným úsporám. Nepřestávejte si veškeré útraty a příjmy pečlivě zaznamenávat. Svůj pracovní list si dejte na ledničku a mějte ho stále na očích. Svou pracně vytvořenou tabulku aktualizujte. Vyhodnocujte, zda svých cílů v jednotlivých měsících dosahujete a případně hledejte důvody, proč se tak nestalo.
V každé druhé české domácnosti chybí souhrnný přehled o rodinných financích.
5. Jak snížit výdaje
- Zkuste to u jídla: I když je chození pro restauracích příjemná záležitost, vaší peněženku to příliš nepotěší. Omezte restaurace a jídelny, jen na nezbytné. Vařit můžete také podle dopředu sestaveného jídelníčku. Vyhnete se tak zbytečnému nakupování jídla navíc.
- Energie: Vyměňte obyčejné žárovky za LED (osvědčená je česká značka EMOS). Změňte dodavatele energií. Přejděte na noční proud.
- Vsaďte na věrnostní karty, které přinášejí spoustu výhod v podobě slev, dárků a produktů navíc.
- Využijte půjčoven a bazarů. Na jednorázové akce je to ta nejlepší volba. Při opravě využijte hobby markety, kde si stroje a nářadí za poplatek vypůjčíte. Na jednoroční ježdění na lyže, vám vystačí vybavení z půjčovny.
- Doprava: Vyměňte auto za tramvaj. Roční jízdenka vás může stát co měsíční výdaje za benzín.
- Oslovte finančního poradce, který vám optimalizuje vaše finanční produkty a nabídne výhodnější varianty produktů.
- Více o tom, jak ušetřit se dozvíte v článku: 7 tipů: Jak ušetřit peníze
6. Jak zvýšit příjmy
- Řekněte si o vyšší plat. Kdy naposledy se vám zvedl plat? Teď je ta nejvhodnější doba a motivace proto, abyste o zvýšení požádali.
- Najděte si přivýdělek. Nemáte dostatek časového prostoru kvůli malým dětem? Zkuste pohlídat děti u vás doma společně s těmi svými. Hledejte i drobné přivýdělky, které dokážou obohatit vaší peněženku.
- Peníze lze snadno vydělat také na internetu. Ale samozřejmě to není tak snadné. Chce to vynalézavost a hlavně vytrvalost, proto to 96 % lidí nezvládne. Nejsou totiž dostatečně vytrvalými.
- Zkuste popřemýšlet, jestli můžete změnit zaměstnání a jít za vyšším výdělkem jinam nebo pracovat na živnostenský list.
- Více tipů se dočtete v našem článku, Jak se stát bohatým.
7. Rozpočet na rodinný dům
Od rozpočtu domácnosti se odvíjí také rozpočet na rodinný dům. Postavit si svoje vlastní bydlení není lehká a především levná záležitost. V případě, že převyšují ve vašem domácím rozpočtu plusové položky, pravděpodobně můžete uvažovat o koupi či stavbě domu.
Sestavení rozpočtu na rodinný dům je daleko složitější a představuje důkladnou přípravu. Ovšem investice do detailně sestaveného rozpočtu, vám později může přinést značně úspory. A ty se můžou u stavby domu opravdu hodit.
Rozpočet na rodinný dům, vám ukáže kolik vás taková stavba domu bude stát. Slouží ke kontrole skutečně vynaložených nákladů. A bude potřeba také ke schválení hypotéky.
Výstavba domu je velice nákladná záležitost a málokdo v začátcích ví, kolik taková stavba skutečně stojí. Proto si rozhodně nechte provést rozpočet na dům od zkušených rozpočtářů. Ušetří vám to čas i peníze.
Průběh sestavení rozpočtu na dům
- Nejdříve se sestavuje předběžný rozpočet, který vám ukáže kolik finančních prostředků bude potřeba.
- Základem je kvalitně zpracovaná projektová dokumentace, o kterou se opírá rozpočtář. Už samotné zpracování této projektové dokumentace pro vás představuje náklad.
- Na základě projektové dokumentace, může vzniknout rozpočet tzv. položkový rozpočet, který udává, kolik stojí jednotlivé položky na dům, jako je materiál, doprava, mzdy pracovníků.
- K výše uvedeným položkám zahrňte rezervu ve výši 5–10 % výsledné hodnoty.
- Do nákladu se počítají také různé poplatky do katastru nemovitostí apod.
- A nakonec nezapomeňte zahrnout, kolik vás bude stát provoz domu. Jedna věc je totiž dům postavit a druhá, zda jste schopni platit měsíční provoz domu.