CestováníJak na ...

7 tipů jak si užít letní dovolenou

Zima je teprve ve své druhé půlce, ale mnozí z vás již zajisté přemýšlejí o své letní dovolené a pomalu se poohlížejí po nabídce cestovních kanceláří. Přijít včas a zamluvit si to správné místo je jedním ze základních předpokladů, že se dovolená bude vyvíjet podle vašich představ. Na co se při výběru dovolené zaměřit a naopak čemu se vyhnout?

Nabízíme 7 tipů na letní dovolenou

Výběr dovolené byste neměli podcenit, přeci jen to není práce a budete na dovolené trávit svůj drahocenný volný čas. Velice záleží po čem toužíte, jestli chcete pláž jako z toho nejsladšího romantického filmu nebo raději něco více adrenalinového.

Povědomí a dostatek informací o lokalitě, kterou plánujete navštívit.

Pokud uvažujete o letní dolovené mimo území naší vlasti, je vhodné si vše nejprve dostatečně promyslet a probrat s partnerem, popřípadě i dětmi. Cílem Je stanovené vhodné lokality, která bude vyhovovat všem účastníkům dovolené. Dále je určitě na místě si zjistit dostatek informací o zvolené země. Informace ohledně počasí a jeho proměnlivosti rozhodně nejsou k zahození, mohou vám ušetřit trpké chvilky, obzvláště pokud vyrážíte do horských oblastí.Také znalost místních zvyků a kulturních tradic je na místě, vyvaruje vás trapných momentů.

Důležité je také si s členy své rodiny či partnerem dopředu ujasnit, zda máte zájem o aktivní dovolenou či odpočinkovou a podle zvolených preferencí naplánovat její program.Pokud uvažujete spíše o aktivní dovolené s fakultativními výlety, je dobré si na mapě oblastí dopředu stanovit, která místa vás nejvíce zajímají a sestavit si harmonogram jejich návštěvy.

Snažte se vyvarovat shonu a stresu

Zahraniční dovolená je velkým lákadlem, na které se finančně připravujeme skoro celý rok a někdy i mnohem déle. Jakmile dorazíme do „vyvolené destinace“ máme tendenci se snažit toho stihnout co nejvíce. Zběsile se přemisťujeme od jedné historické památky ke druhé, ve spěchu fotíme, aby zážitků z exotické dovolené bylo co nejvíce. Nemáme čas se na okamžik zastavit, vychutnat si výjimečnost či atmosféru daného místa, pochopit jeho význam.

Uspěchaným návštěvníkům řády vycházejí vstříc cestovní kanceláře a cíleně jim nabízí poznávací zájezdy „uběhaného typu“. Výsledkem jejich snahy vyjít vstříc tomuto typu klienta je pouze to, že stále více lidí vyráží do světa po své vlastní ose. Podstatou „nestresové dovolené“ je ovšem plánování a dobrá organizace. Nabídka poznávacích zájezdů je dnes obrovská, proto v první řadě záleží na výběru oblasti, která nám stojí za přezkoumání a následnému hledání podle konkrétnějších preferencí.

Přiměřená očekávání

Každý z nás se rád podívá za hranice naší vlasti. Volba navštívené země může být podmíněna četbou. Na základě románů ať již detektivních či dobrodružných nebo zahraničních filmů máme vždy o dané zemi svou představu.

Máme-li v plánu ji navštívit, musíme se vyvarovat našich „vysněných“ představ o ní. Všude žijí lidé různých povah a zaměření a my je musíme přijmout takové, jakými jsou. Také historická památka, kterou jsme se rozhodli shlédnout vypadá v reálu naprosto jinak než v nabídce katalogu cestovní kanceláře. Inu co naplat, je nutné přijmout to dobré a zajímavé, ale i to zlé.

Vyrazit na dovolenou ve správném ročním období či mimo hlavní sezónu

Máte zkušenost s dovolenou v hlavní sezóně? Vzpomínáte na přeplněná parkoviště, pláže u moře, kde není možné umístit ani osušku se slunečníkem, předražené hotely a jakékoli služby s nimi související. Obdobná překvapení je možné zažít také při špatném načasování dovolené.

V tomto ohledu je nutné si dávat pozor na období Vánoc, Velikonoc, státních svátků, prázdnin dětí ve škole. Ideálním stavem je vyrazit mimo hlavní sezónu. Buď těsně před jejím zahájením či těsně po jejím ukončení. Řecko či Bulharsko vám nabídnout své krásy i v říjnu a mnohdy je ještě možné se i koupat v moři.

Naučte se srovnávat, hodnotit, ale neodsuzovat

Návštěva cizí země může být v mnoha ohledech poučná a vy si z ní přivezete spoustu nevšedních zážitků a můžete si zde najít i zajímavé přátele. Ovšem mohou nastat i situace, kdy vyrazíte mimo resort hotelu a dostanete se do přímého kontaktu s domorodci. Pokud je budete vnímat jako někoho méněcenného a chovat se přezíravě, můžete se svým jednáním snadno dostat do problémové situace.

Snažte se jejich svět i kulturu přijmout s pochopením, porozuměním, projevit určitou empatii. Každý člověk je již přirozeně zvyklý na „svůj svět“, ve kterém tráví většinu času a přirozeně se obává nových a nepoznaných věcí. Při návštěvě cizí země se tedy snažte oprostit od předsudků a pochopit důvody, proč je to jinde jiné nebo proč to místní řeší právě tímto způsobem.

Přistupujte k nabídce cestovní kanceláře realisticky a buďte na dovolené ve střehu

Rozhodnete-li se využít služeb cestovní kanceláře a vyrazit na dovolenou právě s ní je dobré si nejprve ověřit její důvěryhodnost. Je nutné si také dobře zjistit, co je v ceně zájezdu či dovolené přesně zahrnuto a které položky si již budete financovat sami, a to včetně stravování. Pokud chcete správně využít každou minutu, je lepší volit plnou penzi. Také se nenechte se oslepit popisem místa, které hovoří o dané destinaci jako o opravdovém „ráji na zemi“, obzvláště pokud zamíříte do vzdálenějších destinací či přímo zemí třetího světa.

Zde mnohdy za zdmi luxusních resortů panuje chudoba a bída. V zemích tohoto typu počítejte s tím, že vás mohou snadno okrást nebo vám budou neodbytně obtěžovat žebráci či pouliční prodejci. Vyvarujte se také konzumaci jídla mimo resort hotelu. Jídlo nabízené na tržišti sice působí lákavě a exoticky, ale jeho konzumací si můžete zadělat na nepříjemné zdravotní obtíže.

Navštěvujte nevšední místa, buďte originální

Na světě je spousta nádherných míst a kulturních památek, která si zajisté zaslouží pozornost – Stonehenge, Eiffelova věž, Louvre. Pyramidy v Gíze, Údolí králů a nespočet dalších. Jejich znalost rozhodně patří k všeobecnému přehledu a základnímu vzdělání každého z nás.

Avšak tato místa jsou neustále v hledáčku nedočkaných turistů a je problém si v jejich okolí udělat i samostatnou fotku. Zaměřte se proto na vyhledávání nevšedních a zajímavých míst, určitě se vám to zdaří. Buďte prostě originální, zaměřte se na „objevování nepoznaného“ a nezapomeňte o nich referovat kamarádům a známým. I oni se jejich návštěvou budou cítit obohaceni.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *