Jak na ...Návod

7 Tipů: Jak vyčistit stříbro doma?

Máme zde jaro a s teplejšími dny, které lákají k pobytu venku, přichází čas zabalit zimní oblečení. Což nevyhnutelně vede k jarnímu úklidu. Nový rok sice slavíme úderem prvního ledna, avšak ten pravý začátek je spojen s prvními jarními dny.

Po několikaměsíčním období stráveném zachumláni ve svetrech a kabátech se těšíme, až oblékneme pouze tričko a lehkou bundu. A jak jsou na tom naše doplňky? Ať vlastníte jen jeden řetízek, který vám bez přestávky zdobí šíji, či si potrpíte na více ozdob, víte, že o stříbrné šperky, je nutné se starat. Pokud se tedy necítíte na velký jarní úklid, zkuste pomocí těchto 7 tipů vyčistit své stříbro doma a vrátit mu jeho původní lesk.

Jak vyčistit stříbro?

Zubní pasta dokáže vyčistit víc, než jen vaše zuby.

1. Zubní pasta

Stará dobrá zubní pasta. Všichni ji máme doma. Jen se ujistěte, že se jedná opravdu o klasickou, bílou, zubní pastu. S těmi na gelové bázi moc parády neuděláte. Tedy, co se týče čištění. Stačí nanést trochu bílé pasty na hadřík či vatový tampon a krouživými pohyby šperk (nebo příbor) vyleštit.

2. Jedlá soda

Všestranný pomocník v kuchyni i při úklidu, který by neměl chybět v žádné domácnosti. A bez výmluv! Stojí pár korun a nekazí se. Jedlou sodu smíchejte s trochou vody, aby se vytvořila hustší kašička a opět za pomocí hadříku nebo vatového tamponu krouživými pohyby vyčistěte. Buďte opatrnější, jelikož soda má abrazivní účinek.

3. Alobal a jedlá soda

Na dno hrnce položte lesklou stranou nahoru alobal, přidejte sodu (1 polévková lžíce/ 1 litr vody) a přiveďte k varu. Sříbro vložte zhruba na půl minuty do hrnce. Poté vyndejte a nechte oschnout.

Jedlá soda: levná a efektivní.

4. Kečup

Netradiční, ale přesto efektivní. Postup je stejný jako u pasty na zuby.

5. Okena

Lesknout se nemusí jen vaše okna. Stačí jakýkoliv čistící prostředek na sklo. Stejně jako u předchozích tipů, můžete použít hadřík. Nebo jemný kartáček na zuby, který (ať při použití okeny, sody nebo pasty) pomůže s vyčištěním i těžko dostupných míst.

6. Čistící ubrousky na stříbro

Pokud si nevěříte ohledně vaření alobalu a jedlé sody, či máte obavy, že byste mohli stříbro poškodit, stačí zajít do drogerie a zakoupit speciální hadříky na čištění stříbra. Stačí je namočit a hurá na leštění!

7. Ultrazvuk

Vlastníte několik řetízků, prstýnků ze stříbra a nechcete ztrácet čas předchozími metodami? Pořiďte si ultrazkukovou čističku. Výběr značky a objemu je čistě na vás. Bez práce. Jen dražší než třeba již zmíněná soda.

Cestovní bonus

Lehce zašlé stříbro můžete vyčistit i v autobuse cestou do práce. Stačí vám k tomu papírový kapesník a dezinfekce na ruce.

Jak se o stříbro starat?

V první řadě je důležité si uvědomit, proč stříbro černá. Na vině je především síra ve vzduchu. Dochází k chemické reakci, která má za výsledek ono zčernání šperku. Důležité je brát v potaz i PH vaší pokožky (na někom černá stříbro rychleji), složení parfému a další kosmetiky, se kterou přichází do kontaktu.

Aby vám stříbro vydrželo déle lesklé, skladujte jej v uzavřené krabičce. A nejlépe v hedvábném či flanelovém pytlíčku. Ale taky nemusíte. Nyní již přeci znáte několik způsobů, jak jej vyčistit doma.

A pokud se vaše jaro nese v duchu velkých změn v podobě stěhování, ušetřete čas i nervy přečtením článku Stěhování za týden? 21 tipů, na co nezapomenout při stěhování? nebo se nechte inspirovat a zútulněte současné bydlení. Jak na to, se dozvíte v článku 7 Tipů: Jak zútulnit byt a domov?

Také by Vás mohla zajímat článek o tom, jak porozumět ženám.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Lark
Idealista s vášní pro psané slovo a nadšený posluchač audio knih a podcastů při dlouhých cestách automobilem.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *