TěloZdraví

8 tipů: Jak se zbavit migrény

Migréna není běžnou bolestí hlavy. Bolesti hlavy nejsou neobvyklé a každý je ve svém životě, alespoň jednou zažijeme. V lepším případě zažijeme mírný průběh na který zabere jeden růžový prášek.

Některé bolesti hlavy jsou však silnější, pulzující a dokážou nás vyřadit i na několik dní z běžného procesu. Jak se tedy migrény zbavit?

Jaké jsou příznaky migrény?

O bolesti hlavy koluje mnoho vtipů, ale věřte, že pokud trpíte migrénou, do smíchu vám zrovna moc není, alespoň ne v okamžiku jejího ataku. Migréna není jen silná bolest hlavy. Je většinou doprovázena dalšími příznaky, kterými jsou nejčastěji:

 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Citlivost na hluk
 • Citlivost na světlo

Příčiny a spouštěče migrény

Ačkoliv lékaři tuto nemoc stále zkoumají, stále není jisté, co přesně migrénu nebo migrénu s aurou způsobuje. Předpokládá se, že je způsobena vlnou elektrické aktivity, která se šíří mozkovou kůrou s následným potlačením nervových buněk.

Nejčastější příčiny:

 • Genetická predispozice
 • Stres
 • Hormonální změny například během menstruace
 • Změna počasí
 • Nedostatek spánku
 • Nepravidelnost ve stravování
 • Alkohol, káva, cigarety
 • Silná světla
 • Intenzivní vůně
 • Hlasité zvuky
 • Některá jídla například čokoláda, zrající sýry, salámy

Migréna s aurou

Za poslední desetiletí přibylo lidí trpící nejen klasickou migrénou, ale také migrénou s aurou. Osobně mezi tyto lidi patřím. Většinou sama rozděluji míru závažnosti migrény na to, zda jde o auru nebo nikoliv. Aura je totiž takovým vykřičníkem před tím, než přijde klasická migréna v plné síle. Pokud se vám povede migrénu s aurou ukočírovat, je již jisté, že jste se zbavili následující ataky migrény.

Migréna s aurou je známá jako tichá migréna nebo oční migréna.

Tento typ migrény nedoprovází žádná bolest. Bohužel její projevy dokážou člověka pěkně vyděsit, zvláště pokud se s tímto typem setkáte poprvé.

Mezi nejčastější projevy migrény s aurou patří:

 • Dvojité vidění
 • Záblesky, jiskření
 • Výpadky zorného pole
 • Slabost
 • Nesoustředěnost
 • Pocit brnění nebo mravenčení po těle nebo v obličeji

Migréna v těhotenství

Některé ženy prožívají těhotenství bez jakýchkoliv zdravotních problémů a buď jim přáno. Naopak některé ženy se musí popasovat nejen s častými nevolnostmi, ale také bolestí hlavy, které naruší kvalitu jejího života a gravidity. Nejčastěji trpí ženy bolestmi hlavy v prvním trimetru (1. – 12. týden těhotenství). Bolesti hlavy mohou přejít až do stavu migrény.

Je zajímavé, že ženy trpící migrénami před těhotenstvím, v těhotenství naopak migrénami či bolestmi hlavy netrpí.

Příčinou bolesti hlavy v těhotenství bývají hlavně hormonální změny v těhotenství, stres, únava, nedostatek spánku nebo tekutin nebo třeba také vysazení kofeinu.

V těhotenství se nedoporučuje užívání léků nebo konzumace bylinek bez konzultace s lékařem. V případě léků je povolen lék s obsahem paracetamolu, tedy paralen. Užívání léků, ale konzultujte se svým gynekologem.

8 tipů, jak si ulevit od migrény

Jakmile migréna propukne, je již těžké ji zastavit. Hlavně v případě, pokud vás ataka zasáhne v plné síle poprvé. Migrenici dobře začátek migrén poznají a vědí, že je čas a potřeba zpomalit, případě užít předepsané fungující léky.

Pokud však nechcete léky brát nebo zrovna nefungují, existuje několik dalších možností jak si od migrény ulevit nebo se jí úplně zbavit.

1) Zpomalte a relaxujte!

Zásada číslo jedna: V případě propuknutí migrény je nejlepším lékem: ticho, tma a spánek. Jedním ze spouštěčů migrén je stres, je tedy nutné se zastavit a odpočinout si.

Pokud situace dovolí, dopřejte si studený obklad hlavy, zavrtejte se do peřin, vypněte mobil a všechna zařízení, které by vás mohla rušit, zatáhněte závěsy a odpočívejte. Ne vždy se podaří přes velkou pulzující bolest usnout. Každopádně jakékoliv zpomalení a uvolnění pomůže a uleví.

Studené obklady můžete také střídat s teplými. Vyzkoušejte, který je vám více příjemný. Vhodné jsou obě teploty.

2) Hydratace, nepřítel migrény

Pokud si v okamžiku propuknutí migrény uvědomíte, že jste za celý den vypili 1 hrnek kávy, nejspíš spouštěčem vaší bolesti bude právě dehydratace. Pro zbavení se migrény je nutné tekutiny opět doplnit.

Pijte vodu. Pokud vám čistá voda nechutná, zkuste ji vylepšit kapkou citronu.

Pokud trpíte migrénami je nutné dodržovat pitný režim. Při prudkých změnách počasí množství tekutin navyšte.

3) Migréna & kofein

Jistě znáte sílu kávy i při běžných bolestech hlavy. Občas hlava dokáže rozbolet i díky zapomenuté ranní kávě.

V případě prvních známek bolesti hlavy si dopřejte čaj, kávu nebo něco s trochou kofeinu. Pokud toto uděláte v počátku bolesti, měl by kofein napomoci ke snížení bolesti nebo dokonce vás zbaví budoucího ataku migrény.

Je prokázáno, že malé množství kofeinu opravdu při bolestech hlavy pomáhá. Důkazem je jeho podíl v některých lécích účinných právě při migrénách.

4) Zázračná síla zázvoru

O blahodárných účincích zázvoru se ví již stovky let, ale teprve nedávno byl využit a testován při ataku migrény. Ulevuje od různých bolestí, zánětech a dnes již víme, že také při migrénách.

Zázvor můžete použít buď čerstvý a připravit si zázvorový odvar nebo sušený, který jen rozmícháte ve sklenici s vodou a vypijete. Díky zázvoru se sníží krevní tlak a dochází k uvolnění a ústupu migrény.

5) Migrénovník

Oblíbená léčivka, kterou můžete doma pěstovat jako pokojovou rostlinu. Aroma napomáhá při bolestech hlavy, chřipce, respiračních onemocněních a posiluje imunitu.

Jak migrénovník použít pro zbavení se migrény?

 • Vytvořit si domácí mast, kterou můžete mít kdykoliv u sebe. V případě potřeby se mažou spánky případně zadní strana krku.
 • Stejně jak u rýmovníku je možná inhalace rozmělněných listů.
 • Z listů vymačkejte šťávu, kterou potřete na spánky nebo opět na zadní stranu krku.
rozkvetlý migrénovník
Migrénovník, účinná léčivka při bolestech hlavy a migrénách. K použití využíváme zelené listy nikoliv krásný fialový květ.

6) Aromaterapie

Esenciální oleje nejčastěji volíme při nachlazení. V dnešní době jsou velmi oblíbené designové difuzéry, které krásně zvlhčí a díky vhodným olejům i čistí vzduch. V případě migrény není zcela účinný na snížení bolesti, ale spíše napomůže uvolnění nervového napětí, které mohlo migrénu způsobit.

Existuje řada firem, které míchají esenciální oleje přímo na zmírnění a úlevu migrény. V případě, že máte již silnější bolesti a inhalace vůně vám nezpůsobí nevolnost, můžete inhalovat olej přímo z lahvičky.

Při používání aromaterapie je nejvhodnější si uvědomit příčinu spouštěče migrény. Díky tomuto zjištění zvolíte nejvhodnější vůni a zbavíte se tak migrény. Ne vždy je na vině pouze jedna příčina. Pokud se migrény stoprocentně nezbavíte, dobře zvolená vůně napomůže sílu migrény alespoň snížit.

Efektivní éterické oleje podle příčin migrén:

 • Stres – citron, levandule, máta peprná
 • Dehydratace – mandarinka, pomeranč
 • Hormonální změny – cypřiš, šalvěj, bergamot

7) Akupresura, konec migrén

Nejstarší léčebná metoda, která je součástí tradiční čínské medicíny. Akupresura je další alternativní metodou při řešení bolesti hlavy nebo migréně. Můžete ji aplikovat preventivně, ale je účinná i v okamžiku záchvatu bolesti.

Akupresurní body je nejhodnější řešit s odborníky, kteří vám doporučí konkrétní body k řešení vašich problémů. Při aktivaci těchto bodů se uvolní blokace a znovu harmonizuje tok energie.

Jedním z akupresurních bodů při zbavování se migrény je v měkkém důlku mezi palcem a ukazováčkem.

8) Uvolňující masáž hlavy

Masáž je dalším způsobem úlevy od akutní bolesti migrény. Základní masáž hlavy zvládnete i bez odborné pomoci. Chcete-li však masáž zařadit jako prevenci, vyhledejte specialisty, kteří se masážemi proti masážím zabývají.

Masáž je prováděna krouživými pohyby v oblasti spánků, pod očima, kolem kořene nosu, obočí a čela. Během masáže se většinou nepoužívají žádné esenciální oleje ani další masti.

Cílem masáže je uvolnění šíje a hlavy, snížení stresu a odbourání spouštěčů migrény.

Jak migrénám předcházet?

Jakmile migréna propukne, v takových chvílích se neobejdete bez léků, který vám předepíše váš neurolog. Běžné léky tlumící bolest totiž na migrény zrovna moc nezabírají.

A jak tedy můžeme vzniku migrén předcházet? Celoživotním dodržováním životosprávy. Znamená to tedy, maximálně eliminovat příčiny vzniku migrén. Základem je hlavně zdravý životní styl, dostatek kvalitního spánku, rovnováha mezi prací a odpočinkem a harmonický soukromý život.

Zbavte se migrény biologickou léčbou

Nejnovější preventivní léčba pro osoby trpící migrénou. Biologická léčba využívá tzv. monoklonální látky. Je však nutno říci, že ani tato léčba zcela migrénu nevyléčí. Ale i přesto, stojíme u revoluční léčebné metody.

Léčba spočívá v aplikaci injekcí jednou za měsíc, případně za tři měsíce. Výsledkem této léčby je snížení migrenózních stavů o 50%. Někteří pacienti pocítí účinek léčby již po několika týdnech.

Biologická léčba je určena takovým pacientům, kteří mají diagnostikovanou migrénu neurologem a musí splňovat další podmínky. Pokud jste vhodnými adepty na tuto revoluční léčbu, musíte konzultovat právě se svým neurologem.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Řeknete si, vždyť je to jen bolest hlavy, s tím přeci nepůjdu k doktorovi. Ale pokud se u vás poprvé projeví příznaky migrény nebo migrény s aurou, věřte, že vás to pěkně vystraší. Migrény s aurou mají totiž podobné příznaky jako další vážná onemocnění, jako například mrtvice, a tak je důležité vyvrátit možné další nemoci.

Pokud vaše bolesti hlavy jsou časté a intenzivní, případně spojené s aurou, rozhodně na neváhejte a sdělte svůj problém vašemu praktickému lékaři nebo neurologovi.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
EVF
Jsem maminkou, která nechce na mateřské zblbnout. Psaní mě vždy bavilo, a proto jsem se rozhodla toto životní období využít k seberealizaci ve světě copywritingu. Ráda trávím čas s rodinou, cestuji, miluji čokoládu a vedle kvalitního čaje a kávy si ráda dopřeji i skleničku dobrého vína.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo