Jak na ...

8+2 tipy, čemu se věnovat v karanténě

Připravila jsem pro vás několik tipů, jak s volným časem v průběhu lockdownu naložit. Nebaví vás jen koukat na televizi nebo přemýšlet, co dělat, abyste se nenudili? Zde se dozvíte, jak můžete svou „karanténní“ zkušenost obohatit o zajímavé aktivity či jak si izolaci od ostatních lidí prostě jenom užít.

1. Najděte si nové hobby

Dlouho jste přemýšleli nad tím, že byste měli chuť vyzkoušet nějakou volnočasovou aktivitu, ale neměli jste na ni čas? Teď máte příležitost. Pokud vás baví tvořit, můžete vyzkoušet například origami, které není náročné na potřebný materiál. Můžete svým blízkým poskládat třeba draka. Dalším příkladem je pletení, háčkování či drhání (macramé). Blíží se Vánoce a známí určitě ocení vlastnoručně vyrobený dárek od srdce. Jestliže chcete jen využít svou kreativitu a neučit se nic nového, můžete například vytvořit rodinné fotoalbum nebo dnes velmi populární scrapbook.

„Možnosti jsou nekonečné.“

2. Přečtěte si knihu

Každý ví alespoň o jedné knize, kterou by si rád přečetl, kdyby měl jen více času. Pro mě těmito knihami byly Atomové návyky, 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu a Jak získávat přátele a působit na lidi. Vaše kniha nemusí být seberozvojového charakteru. Bez váhání se vrhněte do románu, poezie či cestopisu! Kromě toho, že čtení knih obohacuje slovní zásobu a všeobecný přehled, povzbuzuje také kreativní myšlení, což vám může být ku prospěchu takřka kdykoli.

3. Na co není obvykle čas?

Máte někdy chuť zahrát si nějakou hru, ale nechcete mít při tom pocit, že ztrácíte svůj čas? Hrajte hry, které vás nutí přemýšlet.

  • Sudoku
  • Luštění křížovek
  • Dobyvatel

Všechny tyto aktivity vás určitým způsobem rozvíjí a zároveň si je užijete.

Na co dalšího nemáte při běžném fungování čas? Uvařte si dobrý oběd či večeři. Pomalu a s klidem. Dodejte tomu třeba i estetickou formu.

Nebo jen začněte s vánočním úklidem. Spoustu lidí prožívá stres z nedostatku času na předvánoční úklid, pečení a zdobení. Tyto Vánoce se tomu určitě můžete vyhnout. Zkuste si mimo klasického úklidu udělat také úklid digitální.

4. Začněte cvičit, nebo se udržujte v kondici

Právě v poslední době je skvělý čas pro to, abyste začali aplikovat změny, které ve svém životě toužíte udělat už nějakou dobu, nebo jste se pro ně rozhodli právě teď, na tom nezáleží. Podstatné je, že momentálně máte pravděpodobně jednak více času, jednak jste nuceni se přizpůsobovat této době v různých životních aspektech. Cvičení doma má rozhodně více pozitiv nežli negativ. Nemusíte nikam chodit/jezdit a je levnou alternativou v porovnání s cvičením v posilovnách či fitness centrech. Na internetu najdete spousty videí, podle kterých si skvěle zacvičíte v pohodlí domova. Jedinou nevýhodou může být obtížnější udržení si dlouhodobé motivace.

5. Učte se cizí jazyky

Začněte se učit cizí jazyk. Pokud se neradi učíte sami, máte možnost vybrat si váš jazykový kurz na internetu. Některé platformy pro výuku jsou navíc bezplatné. Dále také existují mobilní aplikace, které jsou velmi praktické, zejména, pokud máte chvilku, jindy neproduktivního, času (např. při čekání na autobus). Přečtěte si také náš článek o tom, jak se naučit rychle anglicky nebo o neotřelých tipech pro učení jazyků.

„Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.“

6. Udělejte si pořádek ve financích

Všem je nejspíše jasné, že mít pořádek ve svých financích je velmi užitečné. Podívejte se na své poslední příjmy a výdaje a možná budete překvapeni, za co všechno utrácíte peníze. Je velmi pravděpodobné, že přijdete na to, že některé výdaje nejsou tak úplně nezbytné, což vám v budoucnu může pomoci ušetřit. Mohl by vás zajímat také článek o tom, jak ušetřit peníze.

7. Zlepšete si staré návyky či se naučte nové

Pokud toužíte po budování nových návyků nebo jen pilování starých návyků, které vám zkvalitní život, doporučuji přečíst knihy „Atomové návyky“ či „7 návyků skutečně efektivních lidí“. Užitečné rady najdete i na YouTube, kde se tomuto tématu věnují, kromě zahraničních, i čeští video tvůrci. Jaké jsou další oblíbené návyky.

8. Zlepšete si své vztahy

Svůj volný čas můžete využít i pro sbližování se s přáteli či rodinou, což vás může učinit šťastnějšími. Jestliže se svými blízkými nemůžete sejít fyzicky, nezoufejte. Pamatujte, že v dnešní době není problém spojit se s téměř kýmkoli přes sociální sítě. Samozřejmě, pravdou je, že digitální setkání rozhodně nevyvolá stejné pocity jako setkání osobní.

„Vztahy lidí jsou jako pole, musí se o ně pečovat, pracovat na nich. Na tom poli není láska jedinou rostlinou, teprve celá krajina představuje život.“ —  Jiří Pilka

Na závěr poslední dvě rady. Dobře, vlastně tři rady.

9. Choďte do přírody

Pokud pracujete na počítači nebo jste zavření doma, tak procházky v přírodě přinesou to správné uklidnění a relax. Ideální je propojit například poslech muziky či podcastů s procházkou v lese.

10. Začněte svůj online byznys

Nyní je ideální příležitost vstoupit do online byznysu. Díky koronaviru zažil internet neuvěřitelnou akceleraci a přesunutí toku peněz se ještě zvýraznilo. Pokud chcete být progresivní, tak dnes prakticky již musíte být napojení na online a podnikání. Přečtěte si o tom, jak vydělat peníze na internetu.

Umět relaxovat a jak se lidově říká „umět vypnout“ je také velmi důležité. Kromě vaší obvyklé „self-care“ rutiny si můžete pustit seriál nebo film na Netflixu, poslechnout zajímavý podcast na Spotify či sledovat různá videa na YouTube. Sto lidí, sto chutí. Každý si zde určitě představí svůj oblíbený způsob odpočívání.

Tip: Zkuste také Jak na pozitivní psychologii?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Michaela Šolcová
Studuji, pracuji, sportuji. Zbožňuji cestování a dobré jídlo. Ledové sprchy po ránu jsou TOP.

Komentování není možné.