Jak na ...TěloZdraví

Co dělat, když čekám dvojčata?

Každý zhruba padesátý porod se narodí dvojčátka. Oproti běžnému těhotenství je to vícečetné malinko náročnější. Proč jsou důležité kontroly u specialistů, ve které části těhotenství je nejlepší začít s přípravou výbavičky, co vše vlastně potřebuješ a jaké komplikace mohou nastat? Odpovědi najdeš v tomto článku.

5 věcí, na které se připravit, když čekáš dvojčata

1. Častější kontroly u doktora či doktorky

Na začátek je třeba říci, že během celého těhotenství častěji navštívíš svého doktora, či doktorku. Přeci jenom, dětičky máš v bříšku dvě a je třeba jim věnovat potřebou péči. Počítej i s návštěvou u specialisty, který se zabývá například genetickým vyšetřením a nevyhneš se ani testu na těhotenskou cukrovku. Je to naprosto běžný a správný postup.

2. První trimestr je nejrizikovější

Těhotenství se rozděluje na tři části, tzv. trimestry.  V prvních týdnech, se od sebe těhotenství nijak neliší, pouze v tobě „klíčí“ místo jedné fazolky dvě. Mohou ale přijít nevolnosti a další podobné neduhy. Nic neobvyklého, to zvládneš. Vyvaruj se ale činnostem, které jsou fyzicky namáhavé, jako je například tahání těžkých věcí, přeci jen první tři měsíce jsou nejrizikovější.

3. Druhý trimestr je vhodný na přípravu výbavy

Pokud budeš mít to štěstí a první trimestr bude bez problému, nastane čas, kdy si požehnaný stav užiješ. Bříško ještě tolik nenarostlo, aby tě nějak omezovalo, takže právě teď se naplno vrhni na přípravu výbavičky, kterou budeš potřebovat s příchodem miminek na svět. A co vlastně potřebuješ?

Pleny, do začátku stačí jedno, dvě balení – po narození uvidíš sama, jakou velikost plen bude vhodné pořídit

Pleny látkové – používají se na odříhnutí

Vlhčené ubrousky

Určitě je dobré mít po ruce krém na opruzeniny, já jsem používala Sudocrem a Bepanthen

Vanička, teploměr do vody, žínka na mytí, osuška

Dětská postýlka a to včetně matrace, prostěradla, přikrývky a ochranné podložky

Přebalovací pult, nebo přebalovací podložka

Nesmí chybět dětská kosmetika jako je šampon, mýdlo, krém, kartáč na vlásky

Autosedačka pro novorozence (nemusíš řešit v případě, když máš kočár s trojkombinací)

Co se týká oblečení, není třeba toho kupovat hodně, dětičky z toho rychle vyrostou!

Do začátku ti stačí:

dupačky, kojenecké body s dlouhým i krátkým rukávem, overaly na spaní, svetříky či mikiny, čepičky, ponožky, rukavičky proti poškrábání, pro děti narozené v zimě je třeba pořídit kombinézu, teplé rukavičky, čepičku a fusak do kočárku.

Jinak se pořízení základní výbavičky pro novorozence nijak neliší. Druhý trimestr je zkrátka nejhezčí období, užij si ho naplno. Já ti ze své zkušenosti mohu doporučit, pokud to tvoje finanční situace dovolí, koupi sušičky. Tenhle stroj mi totiž ulehčuje práci a hlavně šetří můj čas. Ale zpět k těhotenství s dvojčaty.

4. Výběr kočárku je důležitý

Výběr kočárku pečlivě zvaž. Pokud totiž bydlíš ve městě a navíc v paneláku, je třeba pořídit takový kočár, který se rozložený vejde do výtahu, bude odlehčený a také ho v případě potřeby pohodlně složíš. Vybrat si můžeš z několika modelů, stačí zadat do vyhledávače. A určitě doporučuji si ke kočárku pořídit „mamatašku“. Dáš do ní vše, co potřebuješ mít po ruce (pleny, náhradní oblečení, jídlo pro mimi, vlhčené ubrousky apod.)

Jinak se pořízení základní výbavičky pro novorozence nijak neliší. Druhý trimestr je zkrátka nejhezčí období, užij si ho naplno. Já ti ze své zkušenosti mohu doporučit, pokud to tvoje finanční situace dovolí, koupi sušičky. Tenhle stroj mi totiž ulehčuje práci a hlavně šetří můj čas. Ale zpět k těhotenství s dvojčaty.

5. Ve třetím trimestru spousta odpočinku

Následuje třetí trimestr. Máš vše připravené? Dobře si udělala, bříško už jaksi překáží úplně ve všem, co děláš a spánek také není žádná sláva, tedy pokud pod srdcem nosíš pravděpodobně novou generaci fotbalových hráčů. Navíc se může o slovo přihlásit pálení žáhy, které až doposud nemělo potřebu se nijak projevovat. Nezoufej, v lékárně ti poradí. A já poradím jediné, a sice odpočívej. Pořádná jízda, totiž teprve začne!

                           

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Nikola Záhorová
Vytvářím články z výkonu služby pro městskou policii. Svojí tvorbou se snažím do událostí vnést čtivější a zábavnější podobu. Ráda cestuji, sportuji a užívám každého dne s rodinou.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *