Podnikání

Co si ověřit u společnosti, která nabízí půjčky

Půjčka od nebankovní společnosti si v České republice získala relativně špatnou pověst, zejména kvůli neserióznímu přístupu některých nebankovních společností.

Přesto může být nebankovní půjčka velmi užitečná, a mnohdy i výhodnější, než ta u banky. Stačí si dát pozor při výběru společnosti, u které si půjčujeme. Co si tedy ověřit předtím, než podáme žádost o půjčku u konkrétní společnosti? 

1.      Má společnost licenci u ČNB?

První věc, kterou byste měli u každé společnosti ověřit, je její licence u České národní banky. Pokud ji nemá, dopouští se trestného činu, a je spíše na místě nahlásit ji příslušným úřadům, než uvažovat o úvěru.

Od roku 2018 je povinností každé nebankovní společnosti získat licenci ČNB, což zároveň znamená, že každá nebankovní společnost, které legálně působí na českém trhu prošla kontrolou ČNB a využívá i její postupy pro ověřování klientů a jejich schopnosti splácet. Tímto krokem Česká národní banka udělala velký krok pro minimalizaci nedůvěryhodného půjčování.

2.      Historie a sídlo společnosti

Následně je u společnosti důležité ověřit její historii. Jedná se o společnost, která na českém trhu působí už delší dobu, ideálně více než 5 let? V takovém případě si můžete být jistí stabilitou společnosti a spolehlivostí personálu.

Velkým plusem je český původ společnosti, v takovém případě je velmi usnadněna vzájemná komunikace. Ať už v případě sjednání úvěru nebo ve chvíli, kdy se objeví nějaký problém.

3.      Jaké jsou zkušenosti předchozích klientů?

V době internetu se nic neutají, a to může být v mnoha případech velmi výhodné. Přečtěte si recenze na konkrétní společnost a půjčku, o které uvažujete. Negativní recenze vám pomohou vyfiltrovat společnosti, které se k zákazníkům nechovají dobře.

I v případě, že se pro konkrétní společnost rozhodnete, vezměte v potaz stížnosti a problémy předchozích klientů. Pokud budete jednat s obchodním zástupcem dané společnosti, můžete si některé záležitosti vyjasnit předem. V případě, že jde o online půjčku, alespoň můžete pozorně nahlédnout do smlouvy. Lépe se tak rozhodnete, zda ji podepsat.

4.      Jaké jsou podmínky půjčky?

Velmi důležité jsou i konkrétní podmínky dané nebankovní společnosti. Vyplatí se sledovat hned několik kritérií:

  • Úrok a RPSN – úrok je pravděpodobně ukazatelem, podle kterého se řídí většina lidí. Důležitější je ale RPSN, do tohoto ukazatele jsou započítány i další výdaje spojené s půjčkou.
  • Délka splácení – ta rozhoduje zejména o výši splátky a o tom, kolik nebankovní společnosti zaplatíte na úrocích. Delší doba splácení se tak nemusí vždy vyplatit.
  • Skryté poplatky – ve smlouvách se mohou skrývat poplatky, které nejsou vyjádřeny v RPSN. Jde zejména o ty poplatky, které jsou uplatňovány v případě, že se zpozdíte při splácení.

Vždy si pečlivě čtěte, co přesně podepisujete. Každou smlouvu (a to se netýká pouze půjček a úvěrů, ale všech typů smluv, např. kupní smlouvy na auto, nájemní nebo pracovní smlouvy) byste měli mít k dispozici předem s dostatkem času na její prostudování. Pokud si nejste jisti, nechte smlouvu zkontrolovat advokátem nebo finančním poradcem.

Přečtěte si také o tom, jak začít podnikat při studiu nebo o rodinném rozpočtu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *