Cestování

Dovolená na Kypru: Co vidět a co dělat?

Kypr, křišťálově čisté moře, slunečné pláže, historická města a přátelští Kypřané. To jsou jen některé z mnoha důvodů, proč byste měli navštívit Kypr. Tato krásná středomořská země nabízí návštěvníkům nejen úžasnou přírodu a kulturní dědictví, ale také mnoho zážitků a aktivit. Staří Řekové ho nazývali „ostrovem lásky“, Římané „ostrovem bohů“, ale pro mnoho současných návštěvníků je Kypr jednoduše „ostrovem snů“. Tak si nechte i vy přiblížit, co vám tento ostrovní stát může nabídnout.

Základní informace o Kypru

Kypr je ostrovní stát ležící ve východní části Středozemního moře, jižně od Turecka a západně od Sýrie a Libanonu. Po Sicílii a Sardinii je třetím největším a třetím nejlidnatějším ostrovem ve Středozemním moři. Hlavním a největším městem je Nikósie.

Kypr má bohatou historii a kulturu, důkazy o lidském osídlení sahají až do 10. tisíciletí před naším letopočtem. V průběhu dějin mu vládly různé říše, včetně Asyřanů, Egypťanů, Peršanů, Římanů, Byzantinců a Osmanů.

V roce 1960 získal Kypr nezávislost na Velké Británii a stal se republikou. Roku 1974 však po státním převratu kyperských řeckých nacionalistů následovala turecká invaze, v jejímž důsledku byl ostrov rozdělen na dvě části – mezinárodně uznanou Kyperskou republiku na jihu a samozvanou Severokyperskou tureckou republiku na severu, kterou uznává pouze Turecko. Rozdělení ostrova není dodnes vyřešeno.

Jeho ekonomika je založena převážně na službách, zejména na cestovním ruchu, finančních službách a lodní dopravě. Úředními jazyky na Kypru jsou řečtina a turečtina a měnou je euro.

Středozemní moře obklopující Kypr
Středozemní moře obklopující Kypr. Zdroj: Pixabay.com

TIP! Chcete si užít sólo cestování? Kypr je ideálním místem pro vaše dobrodružství!

Jaká místa na Kypru navštívit?

Kypr nabízí mnoho krásných míst, z nichž každé má své jedinečné kouzlo a zajímavosti. Pojďme si je přiblížit!

Nikósie

Nikósie je hlavním městem Kypru a jedním z nejzajímavějších míst, které byste na ostrově měli navštívit. Město se nachází v centrální části Kypru a je plné historických a kulturních památek, které odrážejí mnoho staletí vlivů a historických událostí. Nikósie je také důležitým ekonomickým a politickým centrem Kypru.

Pro turisty je jednou z nejzajímavějších částí Kypru. Mezi významné památky Nokósie patří například hrad Kyrenia, který se nachází na severu města. Tento impozantní hrad, postavený v 16. století, byl kdysi klíčovou obranou proti nájezdům pirátů. Dnes slouží jako muzeum a nabízí krásné výhledy na město a okolní krajinu.

Další památkou, kterou byste si neměli nechat ujít, je katedrála sv. Jana Křtitele, která se nachází v centru města. Tato katedrála byla postavena v 17. století a je jednou z nejvýznamnějších gotických katedrál na Kypru. Uvnitř najdete nejen krásné umělecké díla, ale také unikátní archeologické artefakty.

V hlavním kyperském městě můžete přejít také na tureckou část ostrova. Nezapomeňte si ale cestovní pas, jinak můžete mít s přechodem potíže.

Nikósie je také známá svými tradičními tržišti a řemesly. Jedním z nejznámějších je trh Ledra, kde najdete mnoho stánků nabízejících místní výrobky, koření, čaj a další produkty. Kromě toho je Nikósie plná kaváren, restaurací a barů.

Limassol

Limassol je jedno z nejvýznamnějších měst na Kypru, které se nachází na jihu ostrova u Středozemního moře. Je to moderní a dynamické město s krásnými plážemi, luxusními hotely, tradičními tavernami, historickými památkami a bohatou kulturou.

V centru města se nachází krásná promenáda podél mořského pobřeží, kde si můžete vychutnat nádherné výhledy na moře a pláže. Tato promenáda vás zavede až k pevnosti Limassol, což je historická pevnost postavená v 14. století, která sloužila k ochraně města před útoky nepřátel.

Další zajímavou památkou v Limassolu je archeologické muzeum, které se nachází v historické čtvrti města. Toto muzeum nabízí fascinující pohled do historie Kypru, kde můžete vidět mnoho artefaktů a exponátů z různých období, od neolitu až po římskou dobu.

V Limassolu se také koná mnoho kulturních a společenských akcí po celý rok, včetně koncertů, festivalů a tradičních oslav. Nejvýznamnější z nich je karnevalová sezóna, která začíná na konci ledna a vrcholí v den masopustu, kdy se v ulicích města konají tradiční průvody a slavnosti.

Pafos

Pafos je další kyperské město, které se nachází na západním pobřeží ostrova. Toto město je plné historie, kultury a krásných přírodních scenérií, které určitě stojí za návštěvu.

Nachází se zde několik památek, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější patří archeologické naleziště Kato Pafos, kde se nachází starověké římské mozaiky a ostatky starých římských domů. Toto místo vás přenese do doby antického Říma a poskytne vám fascinující pohled na historii Kypru.

Další zajímavou památkou v Pafosu je hrob krále, což je starověká hrobka, která je vytesána do skály. Tento nádherný a tajemný prostor se nachází na samém okraji města a poskytuje nezapomenutelný pohled na město a moře.

Kromě historických památek Pafos nabízí i krásné pláže, které jsou ideální pro odpočinek a relaxaci. Mezi nejpopulárnější patří Coral Bay, která je známá pro svou jemnou písečnou pláž a azurové moře.

Pafos také pořádá mnoho kulturních akcí po celý rok, včetně festivalu vín, který se koná v září, a divadelních představení v amfiteátru.

Larnaka

Larnaka je krásné město, které se nachází na jihovýchodním pobřeží Kypru. Je to nejstarší obydlené město na Kypru a nabízí nejen bohatou historii a kulturu, ale také nádherné pláže a dokonalé podmínky pro vodní sporty.

Jedním z nejvýznamnějších památek v Larnace je Starověké Kition, což jsou zbytky starověkého města, které bylo založeno ve 13. století před naším letopočtem. Zde můžete obdivovat zbytky starověkých chrámů a obydlí, které ukazují, jak žili lidé v této oblasti před tisíci lety.

Další nejznámější památkou v Larnace je Hrob svatého Lazara, což je záznam starověkého kostela, kde byl podle legendy pohřben Lazarus, který byl vzkříšen Ježíšem Kristem. Tento místo je svatyní pro křesťany a také atrakcí pro turisty, kteří si chtějí prohlédnout krásnou architekturu a umělecká díla v kostele.

Kromě historických památek Larnaka nabízí také krásné pláže, jako je například Finikoudes Beach. Tento oblázkový pláž je známý pro své čisté vody a jemný písek a je ideálním místem pro slunění, plavání a vodní sporty.

Prodejna v Larnace
Prodejna v Larnace. Zdroj: Pixabay.com

Ayia Napa

Ayia Napa má mnoho krásných pláží, které jsou ideální pro slunění, plavání a vodní sporty. Například Nissi Beach, která se nachází asi 3 kilometry západně od Ayia Napy, je jednou z nejkrásnějších pláží na Kypru. Tato písčitá pláž má krásnou azurovou vodu a je ideálním místem pro milovníky slunce a vodní sporty.

Kromě pláží Ayia Napa nabízí také rušné noční život, s množstvím barů, klubů a restaurací. Například Club Ice je jedním z největších nočních klubů v Evropě a přitahuje tisíce lidí každý rok.

Nachází se zde také Národní lesopark Cape Greco, což je přírodní rezervace s nádhernou krajinou, která je ideální pro turistické výlety a jízdy na kole. Toto místo nabízí úžasné výhledy na moře a útesy.

Pohoří Troodos

Pohoří Troodos je největším pohořím na Kypru a nachází se ve střední části ostrova. Toto pohoří nabízí nádhernou krajinu s rozmanitými přírodními krásami, jako jsou horské vrcholy, údolí, vodopády a lesy.

Je také známé pro své krásné kláštery a kostely, které jsou důležitými kulturními a náboženskými památkami. Například klášter Kykkos, který byl založen v 11. století, je jedním z nejvýznamnějších klášterů na Kypru a je považován za symbol kyperského křesťanství.

Za návštěvu stojí lázně a termální prameny. Například lázně Aphrodite se nacházejí v krásné horské krajině a nabízejí relaxaci a regeneraci pro tělo i mysl.

Pro turisty, kteří hledají adrenalinové zážitky, je pohoří Troodos také ideálním místem pro horskou turistiku, horolezectví a cykloturistiku. Existuje mnoho značených stezek, které vedou přes nádhernou horskou krajinu a nabízejí úžasné výhledy na okolní krajinu.

Vesnice Moutoulass v kyperském pohoří
Vesnice Moutoulass v kyperském pohoří. Zdroj: Pixabay.com

TIP! Balení na dovolenou může být někdy stresující. Inspirujte se cestovatelským seznamem.

Doprava na Kypru

Kypr má dobře rozvinutou dopravní infrastrukturu, která usnadňuje cestování po ostrově. Autobusy jsou na Kypru oblíbeným druhem dopravy, protože zde existuje síť meziměstských a místních autobusů, které spojují města a obce po celém ostrově. Hlavní autobusovou společností na Kypru je Intercity Bus Company.

Dále je turisty velmi využívaná automobilová doprava. Na ostrově působí mnoho mezinárodních autopůjčoven. Silnice na Kypru jsou obecně dobře udržované a jezdí se po levé straně silnice, stejně jako ve Velké Británii.

Na Kypru je k dispozici mnoho vyhlídkových tras a terénních stezek, které jsou skvělým způsobem poznávání ostrova. Naleznete zde několik půjčoven kol a mnoho hotelů a letovisek nabízí svým hostům jejich půjčení.

Kypr má dvě mezinárodní letiště v Larnace a Pafosu, která spojují ostrov s destinacemi v Evropě a na Blízkém východě. Na ostrově je také několik menších regionálních letišť, která slouží k vnitrostátním letům.

Co na Kypru ochutnat?

Kypr má bohatou a rozmanitou kulinářskou tradici s vlivy řecké, turecké, blízkovýchodní a evropské kuchyně. Nezapomeňte tak ochutnat jejich tradiční pokrm Meze, ten se skládá z několika chodů jako je humus, tzatziki, grilovaný sýr halloumi, masové kuličky, plněné vinné listy a mnoho dalších.

Nevynechejte ani tradiční kyperský sýr Halloumi, který se vyrábí ze směsi ovčího a kozího mléka. Má výraznou slanou chuť a vysoký bod tání, což je ideální pro grilování nebo smažení.

Dále Souvla, kyperská verze grilovaného masa, obvykle z jehněčího nebo vepřového masa. Maso se marinuje v bylinkách a koření a poté se připravuje na otevřeném ohni z dřevěného uhlí, čímž vzniká křehký a aromatický pokrm.

K dobrému jídlu patří samozřejmě i dobré pití. Ideální je sladké dezertní víno Commandaria, které se na Kypru vyrábí již více než 4 000 let. Vyrábí se z hroznů sušených na slunci a zraje nejméně dva roky, díky čemuž má bohatou a komplexní chuť.

Restaurace v Larnace
Restaurace v Larnace. Zdroj: Pixabay.com

Kypr je fascinující země s bohatou historií, kulturou a krásnou přírodou. Od pobřeží až po horské vrcholky, Kypr nabízí mnoho možností. Všechny tyto faktory spojené s přátelskými lidmi a krásným počasím dělají z Kypru skvělé místo pro dovolenou!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *