TěloZdraví

Jak fungují menstruační kalhotky?

Stále více žen dnes sahá po alternativních menstruačních pomůckách. Menstruační kalhotky, kalíšky nebo houbičky zažily během posledních let velký boom.

Chcete i vy naskočit na ekologickou vlnu a dát sbohem jednorázovým vložkám a tamponům? Už jste párkrát přemýšlela, že vyzkoušíte často a všude propagované menstruační kalhotky, ale bojíte se, aby to nakonec nebyla zbytečná investice? Žádný strach – vyzkoušela jsem je za vás a přináším další upřímnou osobní recenzi.

Jaké menstruační kalhotky jsou nejlepší?

Na trhu dnes najdeme doslova nepřeberné množství menstruačních kalhotek, různí se střihy, barvy, velikosti i absorpce. Já zvolila ty od Snuggs, konkrétně klasický střih pro silnou menstruaci – těch se také bude týkat má dnešní recenze.

Existují i další firmy, které menstruační kalhotky nabízí: Bodylok, Maluna, Ecomodi nebo LUNA. Princip, na kterém menstruační kalhotky fungují, ale zůstává stejný.

Jak kalhotky fungují?

Kalhotky obsahují vysoce absorpční rychleschnoucí vrstvu, kterou zaktivujete vypráním. Pozor, pokud to neuděláte, mohou kalhotky prosakovat!

Podle síly menstruace kalhotky vydrží 8 až 12 hodin. Absorpční vrstva obsahuje speciální antibakteriální úpravu, takže kalhotky ani po takto dlouhé době nezapáchají. Celková životnost kalhotek se pak uvádí na jeden až dva roky.

Použité kalhoty nejprve předperete ve studené vodě, poté je vyperete buď ručně nebo v pračce.

Tak to by byla teorie…

A jaká je praxe?

Když jsem o menstruačních kalhotkách slyšela poprvé, přišlo mi to jako magie. Nechtělo se mi věřit, že by mohly opravdu fungovat a vydržet takovou dobu… Jakmile mi však přišly a já si je mohla „osahat“, pochopila jsem.

První dojem

V kalhotkách je v podstatě „vestavěná vložka“. Ačkoliv to tak na fotografiích nevypadá a ačkoliv se tomu na webu říká „speciální savá membrána“, pořád je to vložka. A přesně tak vám to při nošení kalhotek bude taky připadat…

Jestli jste tedy doteď nemohla vystát vložky, protože jste se v nich cítila jako v plíně, upřímně vám říkám, že menstruační kalhotky pro vás nebudou dobrou volbou.

menstruační kalhotky recenze
Látkové menstruační kalhotky jsou o něco příjemnější než syntetické vložky, pořád o nich ale budete vědět.

Výdrž a komfort při nošení

Absorpční vrstva je dlouhá a silná. Na jednu stranu tak kalhotky dlouho vydrží a nestane se, že by se nešikovně posunuly (alespoň tak tomu bylo v případě mnou zvoleného klasického střihu, například u brazilek bych si tím tak jistá nebyla).

S výdrží je to padesát na padesát. Menstruační kalhotky skutečně pohltí obrovské množství tekutiny. Problém je, že po dlouhém nošení už nemáte pocit takového komfortu a výrazně se zpomaluje i rychlost absorpce. Kalhotky bez problému vydrží i deset hodin, jde však o to, abyste to vydržela vy.

Při prvních dnech menstruace jsem lehký diskomfort pociťovala již po dvou hodinách. I když neprotekly, mít je na sobě deset hodin bylo velmi nepříjemné.

Po této zkušenosti bych menstruační kalhotky doporučila spíše ke konci menstruace nebo pro mladé dívky, které ještě menstruaci nemají tak silnou.

Údržba

Vzhledem k tomu, že menstruační kalhotky vydrží maximálně dvanáct hodin, se neobejdete jen s jedním kusem. Já si pořídila tři, což se ukázalo jako dostačující množství.

menstruační kalhotky údržba
Jednou z nevýhod menstruačních kalhotek je neustálé praní…

Kalhotky jsem celou dobu prala jen v ruce a vždy to stačilo. Nevýhodou ručního praní je, že kalhotky se při něm povytáhnou (a spraví to až vyprání v pračce na vyšší teplotu). Jestli tedy při nákupu váháte nad správnou velikostí, zvolte radši tu menší.

Suma sumárum

7

Ve finále bych menstruační kalhotky spíše doporučila než nedoporučila. Pravda, mají sice své mouchy – první dny moc dlouho nevydrží, jejich praní vás bude otravovat a cítit se v nich jako vysmáté ženy v bílých kalhotách z reklam na menstruační pomůcky taky nebudete (a pravděpodobně se k nim budete bát vzít i ty bílé kalhoty, jelikož zas tak nenápadné, jako na fotkách na webu nejsou) . Na druhou stranu je to ekologická varianta vložek, která vám ušetří hromadu peněz (jen si spočítejte, kolik korun ročně utratíte za vložky nebo tampony) a dodá hřejivý pocit, že děláte dobrý skutek pro naši planetu.

Výhody
  • ušetříte
  • dlouho vydrží
  • mají velkou absorpční plochu
  • jsou ekologické
Nevýhody
  • diskomfort v prvních dnech menstruace
  • praní po každém použití
  • vytahují se ručním praním

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo