Jak na ...

Jak na jarní detoxikaci a čeho se vyvarovat?

Hned na začátku jara je internet pohlcen detoxikačními dietami a tipy, které slibují okamžité výsledky. Ne všechny jsou však spolehlivé. Pokud natrefíte na články na téma jarní detoxikace, které slibují očistu organismu za 24 hodin, 3 dny nebo snad týden, můžete je rovnou přeskočit.

Tady je potřeba použít selský rozum. Jak se může tělo zbavit všeho, co nasbíralo za celý rok, za pouhých pár dní? To přece nedává smysl. Hladověním a přísnými dietami své tělo spíše vyčerpáte a oslabíte jeho imunitu. Na tohle je opravdu třeba si dávat velký pozor. Jarní detoxikace vyžaduje pečlivé naplánování a je potřeba být vytrvalý, pokud chcete uspět.

Jarní detoxikace – jak správně postupovat?

Po zimě bývá tělo unavené a utlumené. Proto ho musíme správně nastartovat. Klíčem je pravidelný pohyb. Pomáhá nám rozproudit lymfatický systém, zlepšuje proudění krve a okysličení a napomáhá ke správné funkci metabolismu. Jednoduše buďte aktivní! Nemusíte to zezačátku přehánět. Stačí, když si každý den vyjdete na procházku a budete trávit čas v přírodě a užívat si sluníčka.

Pijte dostatek čisté vody

Nezapomínejte na pitný režim. Vynechejte kávu a slazené nápoje a pijte čistou vodu. Vhodné jsou i bylinné čaje, například zelený čaj. Je opravdu důležité vypít 2,5 litru vody, nejvýše 3 litry za den. Vyšší příjem tekutin vám naopak může uškodit. Může to způsobit vyplavování důležitých minerálních látek, které jsou pro tělo důležité. Myslete na to.

Pokud jste jeden z těch lidí, komu „nechutná“ čistá voda, přidejte si do ní mátu či citron. Voda s citronem dodá tělu antioxidanty a vitamín C, který pomáhá odplavit toxiny z těla a stimuluje trávení a zažívání.

Správné stravovací návyky

Podle odborných výživových poradců je nejlepší jíst 3 krát denně (snídaně, oběd, večeře), aby naše tělo stíhalo mezi jídly vše strávit. Vaše strava by měla obsahovat hodnotné a výživné potraviny. Dopřejte si hodně zeleniny (zdravé smoothie) a luštěnin s vysokým obsahem vlákniny. Ta pomáhá optimalizovat střevní mikroflóru a zvyšuje pocit sytosti. Skvělým zdrojem minerálů jsou i ořechy.

Naopak se vyvarujte mléčných výrobků, polotovarů, sladkostí a alkoholu. Vaše strava by měla být nutričně vyvážená. Mějte na mysli, že jídlo je palivem, které pohání vaše tělo. Dopřejte mu proto jen to nejlepší.

Odpočinek proti stresu

Stejně důležitý jako pohyb je i odpočinek. Bez něj tělo nemá šanci se vzpamatovat a nabrat sílu. Snažte se naspat aspoň 7 hodin denně. Při odpočívání dochází k vylučování odpadních látek a navíc to pomáhá organismu bránit se stresu.

Jarní detoxikace – další pomocníci

Aloe vera je jedním z přírodních zázraků vhodných pro detox. Má léčivé a hojivé účinky. Odstraňuje ucpání cév, pročišťuje střeva a mírní bolesti žaludku a mnoho dalších. Zelený čaj je další nejznámější antioxidant. Mezi jeho účinky patří fyzická i psychická stimulace, napomáhá normální činnosti srdce, podporuje dentální zdraví, normální stav pokožky a kontrolu tělesné hmotnosti.

Chlorella je sladkovodní řasa, která obsahuje velké množství chlorofylu, který se podílí na tvorbě hemoglobinu. Obsahuje i další látky, které jsou blahodárné pro naše tělo. Dále přispívá vitalitě, energii, normální funkci střev a hlavně normální činnosti jater. Játra bývají zatížená vylučováním toxinů a škodlivých látek z těla. Proto se o ně dobře starejte.

Jak dlouho má detox probíhat?

Většina lidí si od detoxu slibuje, že rychle shodí přebytečná kila a dostanou se do formy. O tom to ale vůbec není. Tohle by neměl být váš jediný cíl. Tím by mělo být především vaše zdraví. Začínejte s očistou pomalu a opatrně. Postupně navyšujte pohybové aktivity a upravujte svůj jídelníček. Krok za krokem. Poslouchejte přitom své tělo. Vždy vám napoví, jestli postupujete správně nebo ne.

Účinná jarní detoxikace není o řádech dnů. Pracujte nad sebou celé jaro. A některé z vás možná překvapí, když budete pokračovat i přes léto. Dejte svému tělu čas, aby si na všechny ty změny zvyklo. Nespěchejte a buďte k sobě šetrní a trpěliví.

Přečtěte si také Jak vymyslet a najít smysl svého života nebo Jak na domácí levandulový olej.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Elisabeth
Jsem kreativní člověk a jsem zastáncem názoru, že představivost vás dostane dál než pouhé vědomosti. Mezi některé mé záliby patří čtení, psaní a kreativní tvorba DIY produktů. Mám ráda cestování a poznávání nových kultur.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *