InternetJak na ...Návod

Jak napsat hashtag + práce s tímto symbolem

Hashtag [hešteg] je označení pro klávesový symbol „#“ (mřížka, křížek), který je v dnešní době, převážně na sociálních sítích, využíván k označování klíčových slov. Tedy slov nesoucích hlavní poslání příspěvku. Slova označená touto mřížkou jsou dobře dohledatelná a pomáhají kategorizovat obsah na internetu.

Tip: Přečtěte si také, jak na využití dalších klávesových zkratek.

Jak napsat hashtag?

Na Windows klávesnici:

 1. Stisk klávesy AltGr a písmene X

  Nejjednodušší způsob k vykouzlení hashtagu (#). Klávesu AltGr nalezneme napravo od mezerníku. Podržíme ji a zmáčkneme klávesu s písmenem X.

 2. Současný stisk kláves Alt, Ctrl a písmena X

  Druhý nejjednodušší způsob. Za současného držení pravého Altu a Ctrl stiskneme opět písmeno X.

 3. Stisk kláves Alt, Shift a „š“ (na anglické klávesnici)

  V případě, že využíváme klávesnici anglickou, vytvoříme hashtag skrze stisk kláves Alt (nalevo od mezerníku), Shift a zmáčknutí tlačítka, které využíváme k napsání „š“, případně čísla 3. Na této klávese rovněž vidíme hashtag znázorněný.

Na klávesnicích Apple zařízení, s operačním systémem iOS, je způsob vytvoření „#“ velmi blízký krokům na anglické klávesnici Windows. Stiskneme klávesy Alt a klávesu s číslicí 3, na které máme křížek rovněž vyobrazen.

Teď již víme, jak internetový křížek vytvořit. K čemu nám ale přesně je a jak ho můžeme využít?

Hashtag na sociálních sítích

Přestože je tento křížek nyní hojně využíván na sociálních sítích, své počátky má v programování. Programátoři užívali „#“ symbol před slova, která byla nějakým způsobem důležitá. A to je, dá se říci, hlavní význam i dnešního hashtagu.

Twitter

První sociální sítí, která se rozhodla tento symbol začít využívat, byl Twitter. Zde se také využívání tagů rozmohlo a později rozšířilo i za jeho hranice. V první řadě jde především o to, spojit a zvýraznit klíčová slova. Pokud si chci například něco jednoduchého uvařit, namísto „easy recipes“ (v češtině „jednoduché recepty“) bych hledala #easyrecipes. Užitím křížů lze jednak usnadnit vyhledávání obsahu na míru, tak zároveň přitáhnout publikum.

Twitter má přímo funkci „# Prozkoumat“, skrze kterou se můžeme podívat na momentálně nejvyhledávanější slovní spojení či si najít ta, která nás zajímají.

Funkce „Prozkoumat“ na Twitteru

Instagram

Na Instagramu hashtagy fungují především z hlediska zvýšení dosahu obsahu. Pokud chceme, aby se náš obsah dostal k co nejvíce lidem, využití křížků se nevyhneme.

Příklad užití hashtags na Instagramu

Tip: Jak získat sledující na instagramu?

Co je při užívání klíčových slov se symbolem mřížky ale nejdůležitější, je to, že nesmíme zapomínat na jednoduchost a snadnou zapamatovatelnost. Za křížkem by se měla nacházet pouze relevantní, jednoduchá slova, pod kterými najdeme přesně to, co hledáme.

V poslední době se na Instagramu rozmohlo rovněž využívání určitých hashtagů známými osobnostmi. Influencer, který chce být více spojen se svými diváky se může rozhodnout začít používat „#“ s klíčovou frází, pro něj typickou. Tudíž snadno a přehledně může vidět, kde všude ho jeho sledovatelé označují. Zároveň se díky tomuto označování může dostat k více lidem a rozšířit tak své publikum.

Jak „#“ správně užívat?

Závěrem bych chtěla ještě zmínit pár tipů, na které bychom měli dbát, pokud se křížky rozhodneme na sociálních sítích využívat.

 • Veřejný profil. Nezapomínejme, že klíčové fráze pod hashtagem se budou zobrazovat správně a všem, jen pokud nemáme soukromý profil. Samozřejmě nám nic nebrání v užívání i se soukromým profilem, jen to nebude mít zmíněný efekt.
 • Bez mezer. Vše, co je za křížkem musí být psáno dohromady a bez mezer. Pokud bych se rozhodla hledat české hrady pod #české hrady, nalezený obsah by se týkal pouze českých věcí, nikoliv hradů. Správně tedy #českéhrady.
 • Pouze klíčová slova. To se týká především twitteru. Pokud se chceme vyjádřit k danému tématu, například k politické situaci, je vhodné použít pouze jeden či dva hashtagy a to pouze s klíčovými slovy přímo odkazující na danou situaci.

Tip: Jak najít nejpopulárnější hashtagy?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Lucie
Miluju léto, hudbu, čtení, psaní, dobré jídlo a kávu a samozřejmě své nejbližší.

3 Okomentováno

 1. […] Přečtěte si také o tom k čemu a jak napsat hashtag. […]

 2. […] způsob, jak napsat hvězdičku na notebooku, je pomocí numerické klávesnice. Tlačítko se symbolem hvězdičky naleznete v její horní části vpravo – nad číslicí […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Internet