Jak na ...

Jak překonat strach z odmítnutí jednou provždy!

Z pohledu psychologie je strach důležitá emoce, protože nás varuje před nebezpečím. Strach z odmítnutí je však naším osobním strašákem, který často vychází z nedostatku sebevědomí. Nejen, že dokáže naprosto paralyzovat, ale umí zkazit celý život. V tomto článku najdete pár tipů, jak předejít těmto obavám, zariskovat a zbavit se této nekonečné hysterie.

Strach z odmítnutí a jeho druhy

Strach z odmítnutí má mnoho podob. Bojíme-li se odmítnutí, tak si často neplníme své sny. Nezažádáme o vyšší plat, lepší pozici, dokonce ani nepošleme životopis do jiné firmy. Stres může narůst až do také míry, že kdykoliv se dostaneme ke slovu, popadne nás hysterie. Tak moc se bojíme vyjádřit, jen proto, abychom náhodou nebyli odmítnuti pro jiný názor.

Jsou obavy, které pramení i z pocitu vlastního fyzického nedostatku. Nejčastějším bývá zpravidla strach z odmítnutí muže/ženy. Známá je i dysmorfofobická porucha, které se nejčastěji objevuje kolem puberty. Jedinec s touto diagnózou má pocit, že trpí nějakou deformací, kterou se snaží zakrýt.

Rady, jak úspěšně překonat strach z odmítnutí

Všem těmto obavám lze předejít. Není to jednoduché, ale v případě úspěchu si lze konečně začít užívat plnohodnotného života.

Nestyďte se, věřte si

Sebevědomí je nejdůležitější vlastnost, které můžeme docílit. Otevírá nám nové příležitosti. Sebevědomí lidé nespoléhají na štěstí, ale odhodí stud a štěstí jdou naproti. Kráčete také vstříc svým snům nebo novému zaměstnání. Hledáte-li partnera, přestaňte se stydět a vyjděte sebevědomě do ulic.

Jedno odmítnutí není konec

Buďte optimista. Myslete pozitivně! Na všem špatném hledejte něco dobrého. Uvědomte si, že jedno odmítnutí nic neznamená. Často musíme být odmítnuti dvakrát, třikrát, čtyřikrát, abychom našli tu správnou cestu. První volba vždy nemusí být šťastná, ale tou pátou můžeme získat dokonalou práci nebo celoživotního partnera.

Naučte se komunikovat

Dobrá komunikace je základ úspěchu. Trénovat ji můžete kdykoliv a kdekoliv. Ve stánku s pečivem, v knihkupectví, i doma před zrcadlem. Nebojte se zeptat prodavače, jak se má. Odhodlejte se do konverzace s cizím člověkem v obchodě. Nejen, že Vám to pomůže pomalu se zbavovat strachu z odmítnutí, ale někomu možná i zlepšíte den. Až si budete v komunikaci jistější, naučte se postupně prosadit si svůj názor! Asertivní chování je důležité i v případě odmítnutí. Naučte se být občas tím, kdo odmítá.

Postavte se strachu čelem

Strach je úhlavním nepřítelem našeho života. Obvykle plyne z negativní předchozí zkušenosti. Strach umí nejen pořádně vystrašit, ale i ochromit naše smysly. Nejhorší, co však můžeme udělat, je začít se mu vyhýbat. Naopak. Nejúčinnější léčba strachu je taková, že se mu postavíme čelem. Čím častěji, tím lépe. Nakonec strach postupně sám vyzmizí.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Barbora Chytková
Mé druhé jméno je Cecílie - podle svaté patronky všech umělců. Mezi mé záliby patří hra na kytaru. Vyžívám se v kreslení a malování, ráda píši umělecké texty, se kterými občas i vystupuji na veřejnosti. Ve volném čase navštěvuji festivaly, výstavy a divadla.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *