Jak na ...Zdraví

Jak rychle usnout, když to nejde?

Diskotéka myšlenek, převalování, kontrola času, bezmocnost. Každý, kdo trpí nespavostí, tyto fáze jistě zná. Jak mám usnout, když to nejde?

Nespavostí trpí více než polovina obyvatel a především ve vyspělých zemích je nespavost opravdu závažný problém. Jaké jsou příčiny nespavosti? Stres je číslo jedna. Lidé vystresování z práce přemýšlí o svých problémech a mozek jim jede na 120 %. To se usíná špatně.

Jak usnout ve stresu? Když to opravdu nejde..

Pokud nejste vyspalí, tak máte ještě větší sklon ke stresu a podrážděnosti. Může se vám tak stát, že nastoupíte do určitého vlaku stresu, povinností a nespavosti. Jak se bránit stresu a krásně se vyspat?

Fyzická aktivita odbourává stres a nastoluje únavu

Zkuste si najít alespoň 30 minut denně na nějakou fyzickou aktivitu. Krátký box či plavání dvě hodiny před spaním udělají obrovský pozitivní přínos. Nejen, že budete mít pohyb, ale zbavíte se stresu, vybijete se a upozadíte dotěrné myšlenky. Zkuste si jít spát po plavání nebo po 10 hodinách vyplňování tabulek na PC. Pocit je zcela odlišný a kvalita spánku neporovnatelná.

Sauna jako lék na nespavost

Sauna je blahodárná a neuvěřitelně přínosná i ve vztahu ke spánku. Každý kdo byl někdy v sauně, tak ví, jak se člověk cítí po saunování. Zrelaxovaný a připravený si lehnout a usnout. Sauna je přínosná pro tělo i mysl.

Prostředí pro spánek

Vliv na spánek má také prostředí. Máte dobrou matraci? Zkuste jí vyměnit. Máte správnou pokojovou teplotu?

Zrovna pokojová teplota je pro spánek extrémně důležitá. Mnoho lidí trpí nespavostí v horkých letních měsících, kdy pokojová teplota atakuje 27. Přes zimu však můžete mít lehce vyvětráno a ideálně připraveno na spánek.

Doporučená teplota pro spánek je mezi 18-20 stupni.

Blikající diody a hučící elektronika

Diody od televize či monitoru svítí a znervózňují. Vypněte je. Pokud s tím máte problém, tak ideálně všechny přístroje v místnosti vypínejte úplně, ze zásuvky. Nebo si to zařiďte na jedno zmáčknutí. Nejen, že ušetříte nějakou korunu za elektriku, ale hlavně dáte tělu a hlavě odpočinek od různých záření, které elektronické přístroje vylučují.

Vypněte klidně také wi-fi a blutooth.

K tomu se také pojí světlo z monitorů. Modré světlo z monitorů nepřispívá začátku kvalitního spánku. Vyměňte škodlivé za pozitivní tzn. vyměňte koukání do monitoru za čtení knihy minimálně půl hodiny před spánkem.

Před spaním nejíst, před spaním nehladovět

Zkuste vyvážit obojí. Máme dva extrémy. Lidi co jedí ještě v posteli a někdy až do přesycení. Druhá typ lidí jí naposled 6 hodin před spánkem a pak v posteli přemýšlí o jídle a stresuje ho to. Zkuste najít vnitřní balanc. Vše je individuální.

Teplé mléko nebo uklidňující koupel

Teplé mléko některým lidem pomáhá usnout. Mnozí vědci ovšem tento trik nedoporučují a varují před konzumací bílkovin před spánkem. Tělo následně místo regenerace tráví mléko, které jste zkonzumovali kvůli rychlému usínání.
Koupel by měla být lepší variantou. Relaxační koupel a hudba mohou tělo hodit do pohody a navodit příjemný pocit.

Zkuste uklidňující hudbu

Pokud jste ve stresu, tak může pomoci klasická či meditační hudba. Zavřete oči, lehněte si na záda a nechte se unášet. Někteří lidé si nastaví tlumení a vypínání muziky. Zkuste tento způsob.

Jogínské triky

Zkoušeli jste dýchat levou nosní dírkou? Zní to jako blbost, ale za pokus nic nedáte. Lehněte si na levý bok, zacpěte pravou nosní dírkou a zkuste zhluboka dýchat levou nosní dírkou. U tohoto cvičení se zkuste uklidnit a hodit do úsporného režimu. Únava by měla přijít brzy.
A teď už dobrou noc.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
1
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice do nemovitostí i osobní rozvoj. Spolupracuji na velkých projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo ceske-volby.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *