Jak na ...

Novoroční předsevzetí. Jak si ho tentokrát udržet ?

Začátek roku má spoustu lidí spojen s novoročním předsevzetím. Nový rok, den jako každý jiný. Přesto pro mnoho lidí startovní čára, ze které se rok co rok vydávají na cestu ke svému lepšímu já. Kde ale do cíle dojde jen hrstka vytrvalých. Proč tomu tak je ? Protože je to běh na dlouhou trať, který se navíc skládá ze spousty překážek.

Pokud tedy patříte do skupiny těch, kterým novoroční předsevzetí moc dlouho nevydrží a chcete, aby to tentokrát dopadlo lépe, obrňte se trpělivostí a oprašte svou disciplínu. Toto jsou totiž dva důležité aspekty, které na své cestě budete potřebovat.

Nikdo netvrdí, že to bude jednoduché, ale bude to stát za to.

Připravte se, vystupujeme !

Musíte si uvědomit, že pokud chcete ve svém životě některé věci změnit, musíte také něco obětovat. S novoročním předsevzetím přijdou změny, které se promítnou do vašeho běžného života. A většina z nich bude minimálně zpočátku nepříjemná. Jelikož těmito změnami začnete zasahovat do roky zažitého režimu.

Obecně se dá tato „oběť“ nazvat dvěma slovy – komfortní zóna. Zóna našeho pohodlí, kterou jsme si budovali roky. Komfortní zóna se dá jednoduše definovat jako stav duševní i fyzické pohody. Stav, ve kterém se zkrátka cítíme dobře. Děláme věci, které máme rádi, baví nás a jsou nám příjemné. Naopak se snažíme vyhýbat činnostem, které nás stresují, nebo se v nich cítíme jakkoliv nepohodlně.

Novoroční předsevzetí pro vás může znamenat, opustit komfortní zónu.

S motivací nejdál dojdeš

Motivace, neboli vnitřní hnací síla. Palivo, které vás požene kupředu, nebo vás vrátí na cestu ve chvíli, kdy to budete chtít vzdát. Pro vaše předsevzetí byste měli mít pádný důvod. Pokud totiž něco děláte jen proto, že to dělají druzí nebo proto, že je asi dobré si dát nějaké předsevzetí, nebudete mít dostatečnou motivaci a neuspějete. Musíte mít dodatečně dobrý důvod, aby vaše motivace byla natolik silná, že vás udrží na cestě k cíli i v těch nejtěžších časech.

Až to budeš chtít vzdát, vzpomeň si na to, proč jsi začal.

Co pro vaše novoroční předsevzetí můžete udělat v praxi ?

Zjistěte si o vašem předsevzetí co nejvíce informací

Jinak taky můžete zbytečně plýtvat časem bez viditelných výsledků. Na internetu je nepřeberné množství informací. Když už se do něčeho pustíte, zjistěte si o dané věci co nejvíce. Ať už chcete začít běhat, hubnout, nebo přestat kouřit. Jinak se může stát, že váš čas nevyužijete dostatečně efektivně.

Vytvořte si pro vaše novoroční předsevzetí jasně daný plán

Pokud jde o předsevzetí, které vyžaduje dostatek volného času, vytvořte si plán. Snažte se, co nejvíce své úkoly rozplánovat, abyste měli představu, kdy, co a jakým způsobem chcete dělat. Spousta lidí si stěžuje, že na nic nemá čas. Blbost ! Vypněte televize, oblíbené seriály, schovejte mobily a tak dále. Zkrátka je hodně věcí, na kterých lze ušetřit čas, který poté můžete věnovat na realizování vašeho předsevzetí.

Vytvořte si pro vaše novoroční předsevzetí jasně daný plán.

Začněte si tvořit návyky. Novoroční předsevzetí se neskládá jen z jednoho.

Studie z roku 2009 poukazuje na to, že tvorba návyku trvá v průměru 66 dní. Na níže znázorněné myšlenkové mapě si ukážeme, že jediné naše předsevzetí na sebe může navazovat více, pro nás nových návyků. V tomto příkladu je cílem nabrat svaly. To pro vás znamená dodržovat kvalitní spánek, stravu a vhodné cviky. Na všechny tyto činnosti si musíte vytvořit návyk. A to mě přivádí k poslednímu bodu tohoto článku.

Myšlenková mapa je pro tvorbu vašeho novoročního předsevzetí neposradatelnou pomůckou.

Buďte konkrétní, co se daného cíle týče.

Chci se lépe stravovat, začít cvičit, zlepšit spánek… Všechno tohle jsou obecné formy daných cílů. Co ale chcete, aby obsahoval váš jídelníček ? Kolik toho chcete sníst ? Jaké chcete volit cviky a kolikrát týdně chcete cvičit ? Kolik hodin denně chcete naspat ? Vezměte si na pomoc myšlenkovou mapu a co nejvíce definujte své cíle.

Je důležité si uvědomit, že vás nečeká jednoduchá cesta. Budete muset hodně věcí změnit a naučit se věcem novým. Setkáte se s lidmi, kteří vám budou říkat, že to nezvládnete. Buďte odhodlaní dokázat jim, že se pletou a nespouštějte své oči z cíle. Přeji vám mnoho úspěšně vytvořených návyků a dovršených předsevzetí.
P.S. Kdybych vám, ale mohl dát jednu z nejdůležitějších rad, tak je to tahle : Pokud se rozhodnete pro jakoukoliv změnu, začněte s ní hned. Nečekejte na nový týden, měsíc ani rok.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *