Jak na ...

Jak vyjádřit upřímnou soustrast přes SMS?

Došlé parte přináší nejenom smutek nad úmrtím člověka, ale také vyvolává otázky, jak reagovat.
Pandemie koronaviru nás naučila, jak dělat mnoho věcí, které jsme do té doby nikdy nedělali. Jednou z nich může být vyjádření upřímné soustrasti formou SMS. Dříve tento způsob kondolence k úmrtí byl naprosto nepřijatelný, dokonce snad i urážlivý. Dnes je to někdy nechtěná nutnost. Jak popřát upřímnou soustrast přes SMS?

Vyjádření soustrasti formou sms


Stejně, jako se z hlasu člověka pozná, jestli je v pohodě nebo je naštvaný, i v SMS zprávě se dá alespoň zčásti promítnout vaše upřímnost. Nedělejte si stres s tím, jestli to, co napíšete, bude správné nebo ne. Napište upřímně to, co tomu druhému pomůže, co ho utěší. Pro upřímnou soustrast neexistují žádná pevně stanovená pravidla pro to, co napsat a co naopak nepsat.

Řiďte se svým instinktem, svými city. Obsah kondolence závisí v jisté míře na vztahu mezi vámi a pozůstalým. Nelze proto najít frázi, která by postačovala pro všechny. Na co si dát pozor: upřímná soustrast se nikdy nepřeje. Další radou může být délka. Je lepší krátká zpráva než román. Můžete přidat smajlíka, který dodá pocity. Lze také poslat obrázek s kondolencí, který bude zastupovat tištěnou.

Pozor na technologickou způsobilost


I když může být SMS zpráva upřímným vyjádřením soustrasti nad smrtí někoho blízkého, myslete dopředu. Jak je na tom ten, kdo od vás SMS dostane? Má chytrý telefon nebo mu vaše SMS nepřijde celá? Budete-li posílat MMS s obrázkem, umí ji ten, kdo ji dostane, otevřít? Nebude to pro něj jen další zdroj stresu? Vyjádření soustrasti by mělo utěšit a ne nazlobit.

Komu kondolovat

Neexistují žádná pevná pravidla. Obecně se dá říct, že se kondoluje nejbližším pozůstalým. K těm patří: manžel / ka, přítel / kyně, dospělé děti, rodiče. Upřímnou soustrast je možné vyjádřit ale komukoli koho znáte nebo kdo byl ztrátou člověka více postihnut.

Kondolence k úmrtí – vzory

Najít ta správná slova a navíc ve správném gramatickém tvaru, může být někdy příčinou stresu zase u nás samotných. Využijte proto různé webové stránky, na kterých najdete varianty SMS zpráv, díky nimž zajistíte, aby vaše kondolence byla důstojná. Můžete do vyhledávače zadat například: upřímnou soustrast sms, sms upřímnou soustrast, upřímnou soustrast pres sms a takové weby se sami nabídnou.


Uvádíme několik obratů, které lze použít

  • Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích.
  • Přijměte upřímnou soustrast.
  • Sdílíme s Vámi Váš smutek.
  • Žádná slova nemohou zmírnit Váš zármutek.
  • V této strastné chvíli přijměte prosím projev naší soustrasti, účasti a útěchy.
  • Přijměte naši upřímnou soustrast nad ztrátou milované osoby.

Tištěná kondolence poslaná poštou

Pro kondolenci poštou se prodávají v papírnictví kondolenčních kartičky. Pokud vyberete tuto možnost, je vhodné dopsat dovnitř rukou vlastní text a podepsat se. Možná ale raději zvolíte osobnější přístup a napíšete pozůstalým dopis. Text by měl být stručný. Potěší text psaný rukou.
Písemná kondolence by měla přijít adresátovi ideálně v den pohřbu, nejpozději dva týdny po něm. Text by měl být krátký, jasný a upřímný.

Osobní kondolence

Nejčastějším způsobem je vyjádřit první kondolenci ve chvíli, kdy jste se dozvěděli o úmrtí. Pak při příchodu do smuteční síně komukoliv, koho znáte a víte o něm, že byl úzce s nebožtíkem spjat. Nakonec po obřadu, kdy se většinou vytvoří zástup u první řady, kde sedí nejbližší příbuzní.
Kondolenci vyjádříte stiskem ruky, doprovázený tišším projevem slovy jako například: „upřímnou soustrast“. Nenechte se svést výrazem „přeji upřímnou soustrast“. Soustrast se pozůstalým vyjadřuje, ale nepřeje.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
3
Užitečné
21
Super
3
Nic moc
6
Trapas
5

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *