Jak na ...

Jak vymyslet a najít smysl svého života

O tom, jak najít smysl života bylo napsáno mnoho odborných knih. Jeho hledáním se zabývají psychologové, vědci a odborníci z různých odvětví. Chybění smyslu života nás dělá nešťastnými a prázdnými. Naopak jeho nalezení nám dodává pocit naplnění. Obecně lze říci, že spokojený je ten, kdo našel v životě věci, jako je pocit naplnění, klid, uspokojení a radost. Tito lidé jsou přesvědčeni, že právě tyto radosti přináší smysluplný život.

Pojďme se podívat na tipy, jak najít smysl života a jaké způsoby nám pomůžou na cestě k jeho hledání.

Tipy, jak najít smysl života?

Smysl života musí každý nalézt sám v sobě.

  • Uvědomte si, co ve vás vyvolává pocit radosti. Jaké činnosti činí váš život bohatším a začněte se jim věnovat.
  • Žijte svůj život podle sebe. Nenechte se okolím nutit do toho, co nechcete.
  • Nepodporujte v sobě myšlenku, že smysl života má být něco unikátního a velkolepého. Raději se zaměřte na něco obyčejného, co vám bude přinášet pocit radosti.
  • Věnujte více času svým blízkým a přátelům. Zkrátka buďte často s těmi, jejichž přítomnost vás činí šťastnými.
  • Nebojte se zkoušet nové věci. Experimentujte a objevujte další činnosti, které vás budou těšit.
  • Nesnažte se nalézt smysl života hlava nehlava. Život vás většinou nasměruje tím správným směrem, stačí tomu věřit.
  • Sportuje, choďte na čerstvý vzduch a hodně spěte. Zkrátka žijte zdravě. Vaše tělo bude nabité energií a mysl lépe reagovat na překážky, které mohou narušit pocit vnitřního uspokojení.
život a optimismus
Smyslem života je vytvořit si vnitřní harmonii.

Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl, či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.

— Seneca římský filozof -4 – 65 př. n. l.


Každý začínáme na jiné startovací čáře. Nikdo nemá začátek života stejný. Každý máme jinou výchovu, jiné finanční možnosti a jiné rodinné podmínky. Naše hodnoty a životní cíle jsou odlišné, a proto každý vnímá smysl svého života jinak.

Dnešní standard tkví v tom, že vystudujeme, najdeme si práci, koupíme dům, založíme rodinu a dalších 30 let pracujeme, staráme se o děti a splácíme hypotéku. Společnost tento životní styl pokládá za normální a zcela přijatelný. A když se od tohoto životního stylu lišíme, například tím, že nemáme děti, nevyhneme se kritice a odsuzování.

Pravdou je, že spousta lidí žije nespokojený život, protože žijí podle obecných představ ostatních. Strach být jiný jim nedovolí žít život podle sebe. Raději volí snadnější avšak pro sebe horší variantu, aby uspokojili představy ostatních. Smyslem života je vytvořit si vnitřní harmonii a pocit spokojenosti sám se sebou. Nesnažit se zaškatulkovat.

Jak najít nový smysl života, když se ten náš rozplynul?

V životě se opíráme o tři základní nohy. Práce, vztahy a záliby. Celý život pak tyto oblasti rozvíjíme.

Spousta lidí se v životě upíná pouze na jednu vizi. U žen je to většinou výchova dětí a u mužů práce. Pouze těmto bodům přisuzují svůj smysl života. V momentě, kdy tuto hodnotu ztratí (děti se osamostatní, v práci dostanou výpověď), tak mají pocit, že se jim hroutí svět a ztrácí smysl života. Důležité je, uvědomit si, že nelze upínat pozornost pouze na jednu věc. Zaměříme se na další radosti. Tím zmírníme pocit, že se náš život hroutí, když se náš jediný životní cíl začne rozplývat.

štěstí
Nalezneme ho ve svém nitru.

Kde hledat smysl života?

Někdo ho hledá celý život, někdo ho nalezne již v dětství. Například když si dítě vysní stát se lékařem, který bude zachraňovat lidské životy. Tato profese mu dává pocit naplnění.

Pravdou je, že ho nenalezneme venku na ulici, nevyčteme z knih a ani nás ho nikdo nenaučí. Musíme ho nalézt sami v sobě, ve svém nitru a dále ho rozvíjet.

Pro někoho jsou smyslem života jeho děti, pro jiného kariéra a materiální hodnoty a pro dalšího záchrana životního prostředí.

Je důležité si uvědomit, že každý máme jen jednu šanci odžít si svůj život podle nejlepšího vědomí a svědomí. Ať je náš životní sen jakkoliv vzdálený a cesta k němu trnitá, tak se nebojte jít za tím, co je pro vás důležité. Pocit naplnění bude nenahraditelný.

Osobně zastávám názor, aby si každý žil svůj život tak, jak chce. Nesmí však na úkor vlastního štěstí ničit cizí. Rovněž bychom měli být tolerantní k hodnotám a přesvědčením ostatních.

Důležité je přijmout myšlenku, že je náš život takový, jaký má být a že každý máme na světě nějaký úkol.

Zkuste také článek o tom, jak zjistit písničky podle textu a o tom, jak se zbavit chrápání.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Lea Balgová
Jmenuji se Lea a pocházím z Jižní Moravy. Miluji jógu, jízdu na kole, cestování a přírodu. Na lidech si nejvíce cením upřímnosti a lidskosti.

1 Komentáře

  1. […] Tvořte si vlastní život, který vám bude dávat smysl sám o sobě! […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *