Jak na ...

Jaký dárek (ne)koupit dospívající dívce?

Vánoce se blíží mílovými kroky. Vybrat vhodný dárek pro vaše blízké bývá často oříšek. Pokud máte dospívající dceru/vnučku/sestřenici/neteř/… (doplňte si sami), je to ještě o něco složitější. Když se ptáte, co by chtěla, tvrdí vám, že neví.

V dobré víře tedy vyberete dárek sami a u stromečku pak pozorujete více či méně maskované zklamání nebo rovnou otrávené pohledy a s nostalgií vzpomínáte na doby, kdy vaší berušce stačilo koupit plyšáka nebo panenku. Poznáváte se? Vezměte tužku a zápisník, následující řádky vám poradí, jakých dárků se vyvarovat a které naopak udělají vaší teenagerce radost.

Začneme od těch nevhodných.

Mami, tati, to jako vážně?!

naštvaná dívka

Panenky a jiné hračky

Asi správně tušíte, že panenka to tentokrát nevyřeší. Pokud ne, vězte, že dívky si dnes přestávají s panenkami hrát okolo 10 let. Pravda, některé sice pokračují trochu déle, ale tehdy už to dělají spíše tajně. Panenka pod stromečkem je může zahanbit. V horším případě je zklamete – budou si myslet, že v nich pořád vidíte malé dítě. Pokud dívka neprojeví o panenky explicitní zájem, radši se jejich koupě vyvarujte.

Knížky

Dvakrát moudré není ani naslepo kupovat knihy. Dospívání je doba, kdy se člověku kromě nálad mění i čtenářský vkus. Pokračování knížky, do které byla vaše dcera ještě minulý rok úplně zažraná, jí teď může připadat nezajímavé. Navíc ne každý rád čte a je potřeba to respektovat. Dárky mají dělat radost, ne člověka měnit nebo mu něco vnucovat.

Šperky

Možná si vzpomínáte na moment, kdy vaše šestiletá dcerka závistivě pozorovala, jak některá z dospělých příbuzných pod stromečkem nachází malou krabičku, a uvažujete, že jí letos také nějaký šperk koupíte. Radši to ještě přehodnoťte. Šperk je pro ženu vzácný buď svým designem nebo proto, že ho dostala ke speciální příležitosti. Do vkusu teenagerky se nejspíš nestrefíte, šperk zapadne mezi množstvím ostatních dárků a mladá slečna ani nebude vědět, od koho ho dostala. Má-li pro ni mít šperk nějakou symboliku, radši s ním vyčkejte na lepší příležitost – třeba narozeniny. Dnešním trendem jsou například červené náramky, které lze elegantně zakomponovat například s prvkem (symbolem) z drahého kovu osobního významu.

Kosmetika

I kosmetika bývá dvousečnou zbraní. Jestli je dívka teprve na začátku dospívání, kdy ještě nemá své oblíbené produkty a ve světě kosmetiky se neorientuje, můžete jí koupí kosmetiky trochu navést a dost jí tak pomoci. Šestnáctiletá dívka však už bude mít své preference, ohlížet se na složení, značku a vhodnost produktu pro určitý typ pleti. Vaším oblíbeným krémem jí prokážete akorát tak medvědí službu.

Peníze

Spousta rodičů a prarodičů se před Vánoci uchýlí k zoufalému kroku – dají svým dětem peníze, ať si koupí dárek sami podle svého gusta. Jako by jim tím říkali: „Nejsi pro mě tak důležitý, nechci na tebe plýtvat svůj čas,“ I když to tak nemyslí, dětská duše zmítaná pubertou si to tak přebere. Pokud se i vy k takové praktice uchylujete ať už proto, že nevíte, co dětem koupit, nebo proto, že jsou podle vás na dárky staré, zkuste to letošní Vánoce udělat jinak.

Existuje k tomu i čistě pragmatický důvod. Když někomu dáváte jen peníze, musíte sáhnout po větší sumě, aby to nepůsobilo hloupě. Za dárek přitom utratíte zlomek ceny a uvidíte, jak budou děti nadšené, když místo obálky měsíc před Vánoci najdou na Štědrý den pod stromečkem balíček se svým jménem – čím jsou starší, tím víc chápou pravý smysl Vánoc a umí ocenit vaši snahu.

A jaké dárky naopak radost udělají?

dárek červená

Jděte na to od lesa!

U dospívajícího máte jednu obrovskou výhodu, kterou jste nikdy předtím neměli – vyprofilované zájmy. Ty vám při výběru dárku posouží jak klíčové vodítko. Do karet vám hraje i fakt, že dospívající najednou začínají toužit po spoustě věcí, které dosud nepotřebovali a které ze svých prvních brigád nedokáží ufinancovat.

Vybavení

Ať už máte doma nadějnou výtvarnici, muzikantku nebo sportovkyni, neobejde se bez často drahého vybavení. To nejzákladnější si pro provozování své záliby asi zvládne pořídit sama, na nějaké nadstandardní ale její finance už nestačí. Co jí ho tedy nadělit pod stromeček? Olejové barvy, malířský stojan, nový hudební nástroj, běžecké boty nebo brusle – možností je opravdu mnoho. Dárek potěší a vy si můžete být stoprocentně jisti, že najde využití.

Technika

Zapomeňte na předsudky! Už dávno neplatí, že dívky se o techniku nezajímají. Počítače, tablety, mobily a příslušenství k nim jako například sluchátka, reproduktory, pouzdra a obaly dnes patří k naprostým evergreenům a potěší dívky stejně jako chlapce. A jestli máte v rodině spíše slečnu s uměleckou duši? Vyzkoušejte třeba grafický tablet nebo polaroid.

Poukazy

Poukazy jsou skvělou variantou ve chvíli, kdy si nejste přesně jisti vkusem osoby, kterou chcete obdarovat. V dnešní době je jejich nabídka velmi široká a pokrývá jak zboží, tak služby. V případě, že máte doma knihomolku, kterou by knížka zaručeně potěšila, jen si nejste jisti, jaký je její oblíbený žánr nebo autor, nadělte jí pod stromeček poukaz do knihkupectví. Starší dívku, která si potrpí na svém vzhledu (a možná začíná řešit problémy s akné), můžete potěšit poukazem na návštěvu kosmetického salonu.

Předplatné

Který teenager nemiluje seriály a poslech hudby? Radost můžete mladé slečně udělat například předplatným Netflixu nebo Spotify.

Milý Ježíšku,

Jestli s výběrem dárku pořád tápete, zachránit vás může jednoduchý trik. Navrhněte vaší puberťačce, ať si udělá seznam internetových odkazů na konkrétní věci, které by chtěla, ale nutně je nepotřebuje, a pak vám ho pošle. Může na něm být cokoliv: oblečení, knihy, šperky, boty, technika,… (pravděpodobně už podobný seznam má). Je to taková zmodernizovaná verze dopisu pro Ježíška, která jí nebude připadat trapná. Příjemné to bude pro obě strany – vy z pohodlí domova pomocí pár kliků vyberete a objednáte jednu z položek na seznamu, vaše dcera nepřijde o moment překvapení, ale bude mít jistotu, že na ni pod stromečkem nečeká žádné nepříjemné překvapení.

Rada na závěr

Při nakupování dárků mají někteří lidé sklon vybírat takové, které by se líbily jim samotným. Zvlášť dárky pro děti jsou často vybírány podle toho, aby měly takzvaný „dobrý výchovný vliv“. Možná se vám nelíbí, jak se vaše dcera obléká, co čte a s partnerem uzavíráte sázky, jak dlouho jí vydrží její sen stát se zpěvačkou. I když považujete něco, co dělá, jen jako dočasnou fázi, snažte se přes to přenést. Možná máte pravdu a skutečně z toho časem vyroste. V tuto chvíli ale bere svůj zájem naprosto vážně. Nekupujte tedy něco, o čem moc dobře víte, že jí bude proti srsti.

Pamatujte, že vánoční dárky nemají udělat radost vám ale obdarovanému.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *