BydleníJak na ...

Kala neboli kornoutovka: Jak pěstovat a na co dát pozor

Kala, kornoutice, kornoutovka. To jsou synonyma pro pokojovou rostlinu původem z Afriky. Jak se pěstuje pokojová kala?

Jak vypadá kala a kde roste?

Pokojovka pochází z Afriky. Jméno kornoutice získala díky květům připomínajícím kornout. Dorůstá až metr, takže potřebuje spoustu prostoru. Má různou barvu: červenou, žlutou, růžovou, fialovou, bílou a černou. Její květy si užijete i v zimě.

Kala – pěstování

Protože roste v Africe, kde je obklopena vodou a pak je sucho, i u nás bychom jí měli dopřát mokřejší prostředí na jaře a přihnojování každý týden. V létě ji musíme dva měsíce nechat bez vláhy, jinak nepokvete. Její pěstování tedy musí mít jakousi periodu. Když kvete, měla by být optimální teplota do 20 °C . Kvůli vedru by nemusela mít tak krásné květy. Kala je hydrofytní rostlina, takže ve váze s vodou se bude cítit dobře.

Kala.
Kala. Zdroj: Pixabay

Jak pěstovat kalu jako pokojovku?

Pokojová kala je nenáročná kytka, která se pěstuje snadněji než její příbuzné na záhonech. Není totiž nutné ji na zimu vyjímat ze země. Stanoviště musí mít i tak dostatek světla, snese i přímé slunce. Vyhovuje jí vyšší vlhkost vzduchu a rosení. Důkladná zálivka pomáhá také kalu ochránit před chorobami a škůdci (sviluškami a mšicemi). Je nutné také zvlhčovat listy a květy (k tomu poslouží rozprašovač). Ale v období, kdy přirozeně potřebuje naprosté sucho, si jí vůbec nevšímejte. Obrok kornoutici přesazujeme; s růstem se mění i požadavky na velikost květináče. Používáme substrát pro pokojové rostliny.

Jak pěstovat kalu venku?

Venkovní odrůdy mají větší variabilitu. Na záhoně ale pozor na mráz. Vhodným nenáročným kultivarem je kornoutice červená. Ta vydří 3–5 let bez přesazování a dělení. Protože má kornoutice ráda teplo, na rozdíl od pokojové kaly musíme tu venkovní zazimovat. Odřízneme její nadzemní část a necháme krátký stonek. Hlízy vyjmeme a dáme do tepla. Na výsadbu se hodí pozemek bez vlhkosti.

Kala.
Kala. Zdroj: Pixabay

Množení kornoutice

Kornoutovku můžeme rozmnožit oddělením oddenků či postranními výhonky. Lze ji vypěstovat i ze semene, ale dříve než za tři roky se květů nedočkáte.

Kala – využití

Kala je elegantní bílá svatební květina. Černý kultivar se používá do smutečních vazeb. Jejími oddenky Afričané léčí rány.

Kala.
Kala. Zdroj: Pixabay

Další články o pěstování rostlin:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Bydlení