Jak na ...Kultura

Kdo je renesanční člověk?

Chcete být všestranně zdatní jako třeba renesanční člověk Leonardo da Vinci? Každému by se líbilo mít nadání na různé obory. Jak se takovým člověkem stát?

Trocha historie

Pojem renesanční člověk souvisí s kulturním rozvojem. Významní učenci nazývaní renesančními lidmi museli spoustu času obětovat studiu. A to je bavilo.

Kultovním renesančním člověkem žijícím v té době patřil bezesporu Leonardo da Vinci – muž mnoha povolání. Kolikpak si toho ze školy o této významné osobnosti a autora obrazu Mona Lisa pamatujete?

Co víte o renesančním člověku Leonardu da Vinci?

Vylovte ze své paměti vědomosti z hodin dějepisu a zkuste si sami pro sebe odpovědět na otázky o známém renesančním člověku a vynálezci převratných věcí, jako padáku nebo vrtulníku – Leonardu da Vinci.

(Správné odpovědi naleznete na konci článku).

  1. Jaké národnosti byl Leonardo da Vinci?
  2. Ve kterém století žil?
  3. Je tato věta pravdivá?
Za svůj život vystřídal tyto profese: malíř, inženýr, astronom, filozof, anatom, matematik, sochař, polyhistor, architekt, stavební inženýr, diplomat, vynálezce, hudební skladatel, básník, hudebník fyzik, fyziolog, botanik, chemik, zoolog, karikaturista a vědec.
Leonardo da Vinci – renesanční člověk
Pixabay.com

Jak se stát významným učencem? Buďte renesanční člověk!

Vzdělávejte se. Snažte se proniknout do co největší oblasti lidského poznání, oborů a řemesel. Hodně čtěte, učte se cizí jazyky, pracujte na odstranění svých zlozvyků. Zvyšte si vzdělání třeba tím, že půjdete na univerzitu.

Pracujte na nějakém vlastním projektu či výzkumu. Napište o tom knihu/stať/článek/report. Jděte za svými sny a buďte nadšení. Užívejte si vše, co děláte.

Pokud si nevěříte, zde je návod na zvýšení sebevědomí. Pozor však na přeceňování a podceňování.

Chcete být renesanční člověk? Potřebujete talent, ale i píli

Jasně, komu není shůry dáno… Abyste byli v něčem dobří, musíte to mít trochu v sobě, dar od Boha, od narození. Vaše nadání pak může, ale i nemusí, vykrystalizovat v průběhu života. Ale je tu i jedna dobrá zpráva pro ne zrovna talentem políbené jedince: spoustu věcí si lze vydřít neoblomnou pílí a nezkrotnou vůlí.

A věci máme dělat především pro svou radost. Takže i když třeba nezpíváte božsky, neznamená to přece, že nemáte právo si prozpěvovat nebo jódlovat u otevřeného ohně za zvuku kytary, nebo že pokud neumíte dokonale psát, nemůžete si pro sebe sepisovat různé texty. Právo dělat si radost rozhodně máte.

Správné odpovědi testu o Leonardu da Vinci:

  1. Ital

2. žil v 15. století. (15. 4. 1452 – 2. 5. 1519)

3. ano

Rozvíjejte to, v čem jste skvělí, ale i dovednosti, v nichž nevynikáte

Ať už máte talent na cokoli nebo víte, že jste na nějaké odvětví lidské činnosti naprosto „leví“, v obou případech se vyplatí své dovednosti rozvíjet. V první situaci musíte své nadání obohacovat proto, abyste vynikali, ve druhé pro dobrý pocit ze soběstačnosti a práce na sobě. A není vůbec důležité, zda jste nebo nejste renesanční člověk.

Tip: V čem podnikat v roce 2021? Jak na výpověď ze zdravotních důvodů?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *