TěloVaření a receptyZdraví

Kroupy recept: Jak dlouho vařit a na co nezapomenout?

Dostali jste chuť na kroupy? Jelikož se jedná hned po bramborách o nejčastější přílohu v české kuchyni, tak se ani není čemu divit. Jaká pozitiva přináší kroupy našemu tělu? Jaký je recept na kroupy, jak dlouho kroupy vařit a na co nezapomenout? To vše se dozvíte v následujících řádcích.

Kroupy
Kroupy

Zajímavosti

 • Kroupy byly v minulosti považovány za jídlo chudých, protože byly finančně nejdostupnější. To se ovšem během rychlého vývoje doby změnilo a kroupy se staly oblíbenou přílohou, která se podává skoro v každé domácnosti a dokonce i v restauracích.
 • Kroupy se vyrábějí z celých zrn pšenice, které jsou nejprve oloupané a poté několik hodin vařené ve vodě nebo vývaru. Jakmile jsou měkké, jsou hotové k podávání.
 • Kroupy mohou být použity v mnoha různých jídlech, včetně polévek, salátů, nádivek, dezertů či jako samostatná příloha.
 • Kroupy jsou také součástí některých tradičních svátečních jídel v České republice, jako jsou vánoční kapr s kroupami nebo Velikonoční kraslice s kroupami.
 • V minulosti se kroupy používaly k přípravě piva, protože obsahovaly cukr a škrob, které sloužily jako zdroj kvašení. Tento způsob výroby piva se dnes používá jen výjimečně.
 • V některých regionech České republiky, například v Hané, mají oblíbený recept s kroupy k přípravě tradičních pokrmů, jako jsou kroupové knedlíky nebo kroupové šišky.

Vliv krup na naše tělo

Kroupy jsou zdrojem vlákniny a sacharidů. Mají nízký glykemický index, což znamená, že pomalu uvolňují energii, tudíž se po jídle cítíte dlouho syti.

Funkce sacharidů v lidském těle

Sacharidy jsou jedním z tří základních makroživin v lidské výživě (vedle bílkovin a tuků) a jsou důležitým zdrojem energie pro tělo. Tyto látky jsou rozloženy v trávicím traktu na glukózu, která se pak vstřebává do krve a je přenášena do buněk, kde slouží jako zdroj energie pro metabolické procesy.

Sacharidy jsou také důležité pro správnou funkci mozku. Mozek potřebuje glukózu jako svůj hlavní zdroj energie, a když hladina glukózy v krvi klesne příliš nízko, může dojít k závratím, nevolnosti a dokonce ke ztrátě vědomí.

Vzhledem k tomu, že sacharidy jsou důležité pro energetickou rovnováhu těla, doporučuje se, aby tvořily asi 45-65% denního příjmu kalorií. Je důležité si však vybírat kvalitní sacharidy, jako jsou celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina a luštěniny a omezit konzumaci rafinovaných sacharidů, jako jsou sladkosti, bílý chléb a rafinovaná mouka.

Funkce vlákniny v lidském těle

Jedním z hlavních přínosů vlákniny je její vliv na trávení a střevní mikroflóru. Vláknina zvyšuje objem střevního obsahu, což pomáhá urychlit trávení a usnadnit průchod potravy střevy. Nezapomeňte, že střeva mají velký vliv na naše fyzické i psychické zdraví.

Vláknina také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje metabolismus cukru. Vysoký příjem vlákniny se totiž spojuje s nižšími hladinami LDL cholesterolu (tzv. „špatného“ cholesterolu), což může snižovat riziko srdečních chorob a cukrovky.

Vláknina může také pomoci udržovat zdravou hmotnost těla a zlepšovat pocit sytosti. Vláknina totiž pomáhá potravu lépe trávit a trávení může být pomalejší, což způsobuje delší pocit sytosti. To může vést k nižšímu příjmu kalorií a snížení rizika obezity.

Celkově lze říci, že pravidelný příjem vlákniny je důležitý pro zdraví a prevenci řady chorob, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a rakovina tlustého střeva. Proto se doporučuje pravidelně konzumovat potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina a ořechy.

Kroupy
Kroupy

Recept

Jaký je tedy recept na kroupy?

Suroviny

 • 1 šálek (cca 150g) krup
 • 3 šálky vody
 • 1 čajová lžička soli

Postup

 1. Kroupy důkladně opláchněte v cedníku pod tekoucí vodou, aby se odstranily případné nečistoty.
 2. Do hrnce nalijte 3 šálky vody a přidejte 1 čajovou lžičku soli. Přiveďte k varu. Dodržujte správné poměry vody a soli. Voda by měla být vždy 3x větší než kroupy, aby se kroupy dobře uvařily.
 3. Šálek krup přidejte do vroucí vody a promíchejte. Vařte na mírném ohni po dobu 15-20 minut, dokud nejsou kroupy měkké a nasáklé vodou.
 4. Pokud jsou kroupy suché, můžete je lehce pokapat olejem nebo máslem.

Při přípravě krup se doporučuje používat hrnec s tlustým dnem, aby se kroupy nenalepily na dno hrnce a nepřipálily se.

Kroupy
Kroupy

V mém minulém článku si můžete přečíst, jaký je recept na domácí Chai Latte.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo