Marrákeš návštěva
Marrákeš město

Láká Vás objevování nových zemí a kulturní šok berete jako něco, co k pravému cestování patří? Nemáte aktuálně dostatek času, ale přesto byste rádi v rámci prodlouženého víkendu viděli něco nevídaného? Pak je pro vás marocká Marrákeš ta správná volba!

Kouzlo města Marrákeš

Maroko je obecně považováno za zemi nekonečných možností. Můžete si zde užít několika týdenní dovolenou, kde se budete prohánět na koních po poušti, putovat po horách, užívat sluníčka u moře, nebo objevovat památky a seznamovat se s tamní kulturou. Stejně tak sem ale můžete vyrazit i v případě, že dovolenou máte již naplánovanou v jiné destinaci, ale přece jen si chcete zpestřit své běžné víkendy.

Skvělou zprávou totiž je, že letecké společnosti začaly poskytovat přímé lety do Marrakéše, které v průměru trvají pouhé 4 hodiny. Ano, přesně za tak krátkou dobu se dokážete téměř z práce dostat na jiný kontinent, zažít kulturní šok a zároveň načerpat trošku sluníčka, i když u nás zrovna sněží. Marrakéš poskytuje hned několik originalit, na které se při svém krátkém výletu můžete zaměřit.

1. Autentické ubytování v tradičním Riadu

Přemýšlíte o ubytování v hotelu, nebo naopak o využití služeb Airbnb? Na této dovolené opusťte své tradice a vyhledejte si pravý marocký Riad. Právě ten vám umožní vychutnat si tu ojedinělou atmosféru. Riady patří mezi typické marocké domy, které jsou součástí snadno přístupných i skrytých uliček. Jsou specifické nejen svou architekturou a nádherným prostředím, ale také vlastní oázou. Ta je v každém Riadu jiná – nejčastěji v podobě zahrady, fontány, jezírka či menšího bazénu, ale vždy se prokáže svou originalitou.


2. Historické centrum s orientálním náměstím Djemaa el-Fna

Centrum a jeho blízké okolí je typické svými drobnými uličkami, které jsou plné prodejců nabízejících různé druhy zboží. Na své procházce tedy narazíte nejen na oblečení, obuv a doplňky, ale standardem je také keramika, bižuterie či různé druhy orientálního koření. V Marrákeši vedou téměř všechny uličky starého města, marockým názvoslovím staré mediny, přímo na náměstí Djemaa el-Fna. To je plné atrakcí a zážitků po celý den, ale svůj hlavní šarm získává převážně večer, kdy se rozvoní všechny stánky s jídlem a do práce se pustí pouliční umělci. I ti jsou zde poměrně netradiční – mimo kejklíře jsou zde běžně k vidění zaklínači hadů.

3. Islámská kultura a návštěva mešit.

Maroko patří mezi země s islámskou kulturou, proto zde můžeme namísto kostelů vídat mešity, kterých je v Marrákeši nespočetně. Nejznámější z nich je mešita Koutoubia, která se nachází přímo v centru města. Bohužel je ale pro nevěřící veřejnost nepřístupná. Určitě ale doporučujeme alespoň jednu z mešit navštívit a zažít její atmosféru – je jedno, kterou si vyberete, protože každá z nich je krásná, bohatě ozdobená a má své osobité kouzlo.

4. Marocká kuchyně a čerstvé ovocné i zeleninové šťávy

Jste milovníkem zeleninových a ovocných freshů? V tom případě si v téhle zemi velmi pochutnáte! Celý den můžete téměr na každém rohu narazit na stánky s čerstvým ovocem i zeleninou, kde vám přímo před očima umixují šťávu podle vašeho přání. Je nutné podotknout, že ceny za tuhle vitamínovou bombu jsou v porovnání s naší zemí mnohdy více než poloviční.

Tradičním pokrmem, který byste měli určitě v průběhu výletu ochutnat, je neodmyslitelně Tajine – dušený pokrm podávaný ve specifické keramické nádobě. Nejčastější a klasickou variantu tohoto pokrmu představuje kombinace masa a zeleniny s různou variací koření. V dnešní době ale existuje nepřeberné množství variant, takže si vybere skutečně každý. Pro vegetariány jsou v nabídkách dostupné i čistě zeleninové verze.

5. Návštěva originálních lázní Hammam

Máte rádi relaxaci a masáže? Pokud je vaše odpověď kladná, pak musíte jednoznačně navštívit jedny z pravých marockých lázní. Neočekávejte ale žádné jemné hlazení po zádech – pravé techniky jsou trošku tvrdší, ale o to víc účinnější. Celá procedura spočívá nejprve v umytí celého těla speciálním černým mýdlem, následuje peeling pokožky drsnější rukavicí a až poté zakončujete proces masáží. Některé techniky mohou být více bolestivé, ale výsledek skutečně stojí za to a vaše pokožka vám poděkuje.

A co dál…?

Přijde vám na jedno město prodloužený víkend zbytečně dlouhý? I pro tento případ máme připravený poslední tip, který váš čas vyplní. Jedná se o jednodenní výlet do pobřežního města Essaouira.

Zde si užijete nejen pláže a příjemných restaurací, ale také objevíte tajuplné uličky a památky dalšího marockého města. Cestou do cíle navíc můžete navštívit výrobnu arganového oleje a objevit další z kuriozit této země, kam jednoznačně patří kozy okupující arganové stromy. Tento výlet vám pomůže zorganizovat téměř každý schopnější provozní vašeho Riadu.

Užijte si víkend plný nezapomenutelných zážitků!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Mohlo by se vám také líbit

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *