Nezařazené

Pes netloustne proto, že jste ho nechali vykastrovat. Tloustne kvůli nevhodnému krmivu

Důvodů, proč se můžete jako majitel psa či feny rozhodnout pro kastraci, existuje mnoho. Zdravotní důvody zvířete, životní styl nebo zkrátka proto, že byste se novým štěněcím přírůstkům nezvládali věnovat. Všechny tyto důvody jsou v pořádku. Nicméně mějte na paměti, že takový zásah do těla vašeho mazlíčka jej ovlivní – a to nejen v tom, jak se chová a interaguje s okolím, ale hlavně v tom, jaké živiny a v jakém množství potřebuje. I z toho důvodu na trhu najdeme krmivo, které je speciálně určené pro kastrované psy. 

Kastrovaní a sterilizovaní psi mají tendenci nabývat na hmotnosti snadněji než jejich nedotčení vrstevníci. Je tomu tak zejména proto, že po kastraci, což je zásah do hormonálního systému, může mít váš mazlíček zpomalený metabolismus, vyšší chuť k jídlu a naopak nižší chuť k pohybu. 

Pokud se váš mazlíček propracuje k nadváze nebo dokonce k obezitě, není to jen o estetice. Může to mít mnohé negativní dopady na zdraví psa – včetně rizika srdečních onemocnění, diabetu a kloubních problémů. Není už toto důvod, proč vyměnit piškoty za speciální krmivo pro kastrované psy?

pes a miska

Méně tuku, více bílkovin i glukosaminu

Krmivo navržené speciálně pro kastrované a sterilizované psy by mělo splňovat několik klíčových vlastností, mezi které patří hlavně nižší kalorická hodnota, vyšší množství vlákniny i bílkovin a také vyšší obsah určitých živin.

Nižší kalorická hodnota se volí jako prevence nadváhy a obezity. Kromě toho, že se po kastraci mění metabolismus živin psa, není neobvyklé, že je mazlíček méně aktivní. Nejčastěji se nižší kalorické hodnoty dosáhne snížením podílu tuků.

Vyšší obsah vlákniny pomáhá udržet fenu déle sytou a reguluje trávicí systém, vyšší obsah bílkovin je zase důležitý pro zachování svalové hmoty. Stejně jako u lidí, i u psů znamená vyšší podíl svalové hmoty rychlejší metabolismus a rovněž delší sytost. 

Jak jsme již nastínili, kastrovaní a sterilizovaní psi mohou být náchylnější k problémům s klouby. Proto se do krmiva pro kastrované psy přidávají látky jako glukosamin, chondroitin, vápník i fosfor, které přispívají ke zdraví kloubů.

Každý výrobce formuluje své krmivo trochu jinak, proto nelze přesně říct jedno univerzální složení. V některých krmivech najdete navíc prospěšné omega-3 mastné kyseliny, v jiných zase L-karnitin pro podporu metabolismu tuků i lepší kognitivní funkce. 

Stále si nejste jisti, jak vybrat vhodné krmivo? Přečtěte si náš článek, který vám to jednou pro vždy objasní, ať už je váš pes v jakékoliv fázi života.

Tip: Podívejte se na nejlepší ZOO v ČR?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *