Jak hospodařit s penězi by se měli učit děti již od malička. Ve škole nás rozvíjí v mnohých oblastech, jak se připravit na pracovní život, profesi a hlavně mnoho všeobecných informací, které většinou brzy zapomeneme. Avšak nikdo nám v ní příliš neřekne, jak naložit s vydělanými prostředky a jak nejlépe hospodařit s penězi, i když v současných osnovách se i finanční gramotnost stává stále větším tématem.
Jedním z důvodů je také to, že jedna desetina Čechů je v exekuci a další se trápí s mnoha zbytečnými půjčkami či dokonce začínající dluhovou pastí. V následujícím článku si povíme, jak se naučit hospodařit s penězi.
Jak správně hospodařit s penězi
Jedno staré pořekadlo tvrdí, že peníze kazí charakter. Pravdou je, že peníze odkrývají charakter. Vážně. Lidé je používají jako mocný nástroj a není žádným tajemstvím, že ovládají svět. Ukažme si, jak s nimi nakládat.
Na papír si napište všechny své výdaje
- Jídlo,
- běžné nákupy (drogerie, oblečení, elektronika),
- bydlení (hypotéka, nájem),
- doprava (nafta, povinné ručení, náklady na MHD),
- další výdaje (splátka dluhu, zábava, spoření).
Napište si veškeré příjmy
- Plat (nezapomeňte přičíst také prémie a bonusy),
- podnikání,
- příjmy z pronájmu (nemovitost, reklamní plocha),
- investice a státní příspěvky (dividendy z akcií, státní příspěvek ze stavebního spoření),
- další příjmy (zpracování účetnictví, doučování cizího jazyka).
Jakmile vaše příjmy dorazí na účet, odložte si 30 % na jídlo, 35 % na bydlení, 15 % na drogerii a oblečení a zbylých 20 % jako finanční rezervu. Tato strategie pomáhá ušetřit peníze z výplaty. Dávejte si pozor, aby vaše výdaje nepřevýšily vaše příjmy.
Umění hospodařit s penězi předpokládá nějaké peníze mít. – Curt Goetz.
Jak správně hospodařit s penězi, aby byl výsledek efektivní
Stačí dodržovat pár základních pravidel.
Splaťte své dluhy
Chcete mít čistý štít? Zaplaťte své dosavadní dluhy. Raději si odpusťte dovolenou u moře a peníze vložte do splacení pohledávek. Jen tak se dostanete z finanční tísně a lépe se vám bude hospodařit s penězi.
Také se snažte dluhům předcházet. Rozhodně si neberte půjčky na spotřební elektroniku či dovolené. Takzvané krátkodobé půjčky a krátkodobé spotřebitelské úvěry jsou největším zlem. Pokud to již bez půjčky nejde nebo potřebujete půjčit na nemovitost, tak si vždy využijte nějaký srovnávač nejvýhodnějších půjček.
Více šetřete
Kdo nedokáže šetřit koruny, neušetří nikdy miliony. Mnoho lidí tvrdí, že nevydělávají tolik, aby mohli ušetřit. Pravdou je, že často nechtějí upustit od svých zarytých zvyklostí. Jezdí všude autem, často se stravují v restauracích, nakupují nové a nové oblečení. Stačí omezit zbytečné výdaje. Je to jednoduché. Například když si příští kávu nedáte v kavárně, ale doma na terase.
Nabízím článek, který vám pomůže ušetřit peníze v době krize.
Myslete na budoucnost
Mějte na paměti, že se ztrátou zaměstnání můžete dostat do výpadku příjmů. Což je problém. Díky finanční rezervě takovou situaci lehce překonáte. Vynásobte své měsíční výdaje dvěma a nesahejte na ně. V případě výpadku příjmů budete mít přichystány prostředky na dva měsíce.
Neplýtvejte jídlem
Jdete na nákup? Napište si seznam. Naplánujte si na týden dopředu, co budete jíst. To vám pomůže ušetřit na jídle. Nekupujte zbytečnosti. Když vaříte, tak uvařte na dva dny. Když víte, že se jídlo nesní, dejte ho do mrazáku. Nic nevyhazujte a dávejte si pozor, ať nekupujete suroviny, které se rychle kazí.
Nezapomínejte také na to, že zdravý životní styl není o přejídání. Lepší je jíst méně zdravých potravin než do sebe házet párky a brambůrky po kilech. Ušetříte sebe i svoji peněženku.
Učte děti vážit si peněz
To, co nezvládne náš školní systém, musíme zvládnout sami. Děti musíme učit znát hodnotu peněz již od malička. Nejlépe motivací. Učte děti zasloužit si peníze činnostmi. Například za pomoc na zahradě.
Nakupujte s rozmyslem
Všichni známe ten marketingový tah, kdy se na nás valí reklamy v podobě výhodných cen a posledních šancí na nákup. Pozor. Ne každá sleva je opravdu sleva. Pečlivě zvažte, jestli vybraný produkt nekoupíte levněji někde jinde. A hlavně pečlivě zvažte, jestli daný produkt opravdu potřebujete.
Mnoho lidí je nastaveno spotřebně a nakupuje mnoho věcí, které jsou nepotřebné. Zbytečně tak utrácejí mnoho peněz za nepotřebné věci a dostávají se do finanční tísně. Finanční negramotnost a orientace na spotřebu trápí značnou část obyvatel ČR.
Jak hospodařit s penězi v manželství?
Peníze často způsobují příkoří. Jak mít stejnou měrou podíl na výdajích domácnosti? Nejlépe, když každý máte vlastní účet a jeden společný. Na společný účet posíláte stejnou částku na pokrytí nákladů. Splátka hypotéky, jídlo, elektřina atd. Se zbytkem disponujete každý podle sebe.
Podívejte se také na článek o účinných technikách asertivního chování nebo na článek o tipech na efektivní zpětnou vazbu.
[…] Zkuste také článek o pražských kavárnách nebo o tom, jak se naučit hospodařit. […]
[…] TIP: Chcete se stát pro banku atraktivnějšími klienty? Máte s financemi potíže? Naučte se, jak hospodařit s penězi. […]
[…] těchto dvou výsledných položek zjistíte, jak hospodaříte s penězi. Jestli zbytečně utrácíte a nebo dokážete ušetřit. Ideální případ je, když vám […]