Jak na ...Návod

Výroba domácí svíčky: Jak na to?

Většině z nás se při slově svíčka vybaví příjemná domácí či romantická atmosféra nebo relaxace . Pokud si ale vyhledáte něco víc o svíčkách, dozvíte se, že některé z nich nejsou vhodné pro použití v uzavřených prostorách (u vás doma). Takže proč jsou domácí svíčky lepší volbou?

Většina svíček se totiž vyrábí z parafínu. To je vedlejší ropný produkt. Při spalování může parafínový vosk uvolňovat do ovzduší toxické sloučeniny, včetně acetonu, benzenu a toluenu(známé karcinogeny). Při zvýšených koncentracích může způsobovat alergie, astmatické záchvaty, kožní problémy a dokonce se zmiňuje i souvislost se vznikem rakoviny. A tohle ve svém domácím prostředí rozhodně nechcete. Proto jsou domácí svíčky nejlepší volbou.

Domácí svíčky: Zdravé alternativy

 • Svíčky z včelího vosku voní jemně po medu a při spalování neuvolňují toxické látky. Jelikož se ale jedná se o vzácnou surovinu, doporučuji s ní neplýtvat, ale dopřát si takovou svíčku ke slavnostním událostem (například štědrovečerní večeře).
 • Nejoblíbenějším a šetrným voskem na výrobu svíček je sójový vosk. Je vyrobený z přírodního obnovitelného zdroje a pochází z geneticky neupravené sóji. Nejlepší je čistý vosk, bez příměsí, barvy a parfemace. Při hoření nevznikají škodlivé látky a doba hoření je o něco delší než u klasických parafínových svíček.

Je čistě na vás, jak si své domácí svíčky dále upravíte. Můžete přidat různá barviva či vonné esenciální oleje.

Jak si je tedy vyrobíme a co všechno budeme potřebovat?

Suroviny:

 • Nádoby na svíčky (hrníčky, skleničky, staré nádoby od svíček)
 • 850 g sójového vosku
 • 7 voskovaných svíčkových knotů s plíškem (dle velikosti svíčky)
 • Vámi zvolený esenciální olej
 • Nádobu na tavení vosku
 • Vařečku a naběračku na vosk

Postup:

 1. Připravte si knoty, které zůstanou nad nádobou na svíčky a budou přesahovat její okraj. Postavte je doprostřed a přichyťte například kolíčky, aby vám nespadly.
 2. Do připravené nádoby si přidejte potřebné množství sójových vloček a dejte je na vodní lázeň. Postupně míchejte vařečkou dokud se vosk nerozpustí. (40-50 °C).
 3. Jakmile se všechen vosk rozpustí, nádobu opatrně přendejte v rukavici bokem a nechejte lehce vychladnout. Vosk průběžně míchejte a po pár minutách (až vychladne) nakapejte zvolený esenciální olej.
 4. Promíchejte naběračkou a rozlévejte do připravených nádob a poté nechte úplně ztuhnout.
 5. Po 24 hodinách můžete  odstřihnout knot (stačí když bude nádobu přesahovat cca 0,5 cm).

A je to! Právě jste si vyrobili svou první domácí svíčku.

Přečtěte si také: O malování kamínků, jak si zorganizovat čas nebo jak zjistit více o původu vašeho příjmení.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Elisabeth
Jsem kreativní člověk a jsem zastáncem názoru, že představivost vás dostane dál než pouhé vědomosti. Mezi některé mé záliby patří čtení, psaní a kreativní tvorba DIY produktů. Mám ráda cestování a poznávání nových kultur.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *