Cestování

Zajímavá a netradiční místa v ČR, kam vyrazit na dovolenou

Mezi nejkrásnější místa v Česku patří nepochybně Praha (či Brno — záleží, z jakého koutu republiky pocházíte), ale mezi tramvaje (šaliny) na dovolenou nejspíš nevyrazíte. Možná se vám již okoukalo „české moře“ Lipno, na říční trase z Vyššího brodu do Českého Krumlova znáte pomalu každý balvan a už vás nenadchnou ani liberečtí bílí tygři.

Naštěstí Česko nabízí další zajímavá a netradiční místa, kam se dá vyrazit na prázdniny a zábavnou dovolenou bez cestovky a beze stresu.

Nejkrásnější místa ČR, která jste možná neviděli

  • Pustevny
  • Častolovice
  • Slavonice
  • Babiččino údolí
  • Hrubá Skála

Pustevny

V nadmořské výšce 1018 metrů lze v Moravskoslezských Beskydech nalézt osadu Pustevny, která nabízí řadu atrakcí pro zhýčkaného turistu 21. století: lanovku, půjčovnu koloběžek a elektrokol i nedaleké parkoviště. Kromě výhledu a aktivit, které zabaví i neposedné děti, patří k největším lákadlům secesní stavby z úplného konce 19. století.

Hotel Libušín v osadě Pustevny
Fotografie: Pixabay

Neobvykle barevné roubenky Libušín a Maměnka doplňuje dřevěná zvonička a kaple sv. Cyrila a Metoděje na nedalekém Radhošti. V okolí lze využít stezek pro pěší i cyklistickou turistiku. Poblíž Pusteven najdete i kaskády na Radhošťském potoce a skywalk Stezka Valašska s výhledem rovnou do tří států: Polska, Slovenska a samozřejmě i do naší republiky.

Častolovice

Současným majitelem renesančního zámku v Častolovicích je hraběnka Diana Sternbergová. Na zámku, který jí byl navrácen po dekádách komunistického zanedbávání, sama žije. Navíc se osobně zapojovala do porevoluční rekonstrukce. Není divu, povoláním je to bytová designérka. Častolovice jejím velkým přispěním získaly velmi osobitý a energický náboj.

Nádvoří renesančního zámku v Častolovicích
Fotografie: Stanislav Dusík / Creative Commons / CC-BY-SA

Kromě prohlídky zámku můžete navštívit i přilehlý (a rozlehlý) anglický park, jehož součástí je i obora s bílými daňky, divočáky a jeleny. V oboře mají zvířata však tolik místa, že větší šanci nějaké zahlédnout nepochybně budete mít v zámecké mini-zoo. Tam narazíte na volně korzující bílé i barevné pávy a pohladit si můžete chundelaté lamy či malá kůzlátka. Od pštrosů však raději ruce pryč.

Slavonice

Kousek od známější Telče se poblíž hranic s Rakouskem nachází malebné městečko Slavonice. Pokud si potrpíte na krásná česká náměstí, Slavonice jsou bezpochyby často opomíjeným klenotem. Tamní náměstí tvoří bohatě zdobené měšťanské domy, kvůli kterým Slavonice získaly přízvisko „malá Telč“. Na svoje si přijdou i milovníci podzemí. Gotické chodbičky pod městem jsou totiž zpřístupněny veřejnosti.

Babiččino údolí

Dějiště jednoho z nejzásadnějších děl české literatury láká na procházkové okruhy, sousoší Babičky s vnoučaty a empírový zámek Ratibořice. Babiččino údolí patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější místa Česka a zajímavé je i svou lokalitou. V blízkém okolí totiž naleznete Adršpašské skály, královédvorskou zoo či ohromující barokní komplex hospitalu Kuks.

Hrubá Skála

Panenská příroda Českého ráje ukrývá další z nedoceněných klenotů. Nedaleko přímočaře pojmenované zříceniny hradu Trosky, který by se dozajista mohl stát hvězdou malby z období romantismu, se nachází zámek Hrubá Skála. V obklopení lesů a skal, zámek jako by ze svého malebného okolí přímo vyrůstal.

Vyrazit můžete na procházku skalním městem a navštívit další zříceninu poblíž, hrad Valdštejn. Ten se, podobně jako Hrubá Skála, nachází uprostřed lesů a skal. To také nejspíš inspirovalo jeho německé jméno, která čeština převzala: Waldstein, Lesní kámen. Oblast nabízí řadu ohromujících výhledů, jako je například oblíbená Mariánská vyhlídka.

Tip: Ať už vyrazíte za secesními divy na Pustevnách či literární předlohou v Ratibořicích, nezapomeňte sbírat nebo za sebou zanechat putovní cestovní kamínky.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kristýna Suchá
Je mi 23 let, ale pořád si připadám na čerstvých 18. Pocházím z východních Čech, můj výskyt je však rozšířený i na Prahu. Miluju secesi, geopolitiku a Vánoce. Klidně i komerční. Nesnesu polévky a lidi, co v MHD otevírají okýnka, když je zapnutá klimatizace.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *