Jak na ...

Zlato: Efektivní cesta, jak ochránit své úspory na stáří?

Hotovost nad zlato? Kdepak!

Hodně z nás si v dnešní době pokládá otázku, jak udělat, že si za vydělané peníze zajistím důstojné stáří? Časy spoření „pod matrací“ jsou naštěstí již dávno pryč. Jenže v posledních letech přestávají na silnou inflaci stačit i úroky na spořících účtech, které možná někteří z vás, ještě do nedávna považovali za jistotu. Spořicí účty ovšem většinou jen brzdily inflaci nedokázaly vám vydělat. Jednou z dalších, čím dál více vyhledávanou možností, je právě zlato. Jak ale z tohoto lesklého kovu uděláme chytrou investici? Na to se podíváme v následujícím odstavci.

Cena, kurz i podoby zlata.

Dlouhodobé spoření formou nákupu zlata, není nic jiného, než klasický princip obchodu – levně nakoupit a dráž prodat. Naštěstí pro nás, kurz zlata z dlouhodobého hlediska stoupá. Najdete ho například zde: www.kurzy.cz . Z grafu může i méně znalý obchodník rychle zjistit, že dlouhodobý horizont je pro zlato přívětivý. Prodej investičního zlata, probíhá v podobě zlatých slitků, cihliček nebo mincí. Zatímco u slitků a cihel, v podstatě jen platíte aktuální cenu za dané množství, u mincí hraje roli i sběratelská hodnota! Proto bych mince začátečníkům nedoporučoval.

Mám základní přehled a peníze, kde ale zlato nakoupím?

Pokud jste se již rozhodli investovat do zlata, určitě chcete vědět, že nakoupíte výhodně – tedy levně. Ale cena není jediný rozhodující faktor, chcete také zkušeného a solidního prodejce. Žádného konkrétního prodejce nebo obchod vám zde neporadím ale podíváme se na pár vlastností, které by měl takový prodejce mít.

  1. V první řadě by vás měla zajímat kamenná prodejna. Pokud takovou máte ve svém okolí, je to velká výhoda. Navštivte prodejnu osobně a udělejte si vlastní obrázek. Máte-li jich v okolí dokonce více, můžete dokonce srovnávat. V opačném případě vás čeká nákup online a zde je postup podobný jako u jiných nákupů na internetu.
  2. Recenze, historie obchodu, licence a zase recenze. Hodně štěstí a užije si i Vy „zlatou penzi“.

Pojďme si ještě shrnout, proč investovat do zlata

Ochrana Před Inflací: Solidní Štít

Zlato je považováno za hedge neboli zajištění proti inflaci. Čím je inflace vyšší, tím dává zlato větší smysl. Když peníze ztrácí na hodnotě, cena zlata obvykle stoupá. Na rozdíl od papírových peněz nebo digitálních aktiv, zlato má vlastní vnitřní hodnotu. Máte tak lepší šanci udržet krok s inflací, možná i něco navrch.

Diverzifikace: Více Šípů v Tulci

Investování do zlata umožňuje rozšířit portfolio. Většinou je zlato negativně korelováno s akciemi a dluhopisy, což znamená, že když trhy klesají, zlato obvykle roste. Diverzifikace je king, tak proč se nevyvarovat nepříjemným překvapením?

Likvidita: Rychlejší Než Usain Bolt

Zlato je extrémně likvidní aktivum. Můžeš ho snadno prodat kdekoli na světě, a to za tržní cenu. Navíc, v porovnání s některými investicemi, jako jsou nemovitosti, je prodej zlata rychlý a jednoduchý. Fakt pohodový deal.

Historická Hodnota: Staré Ale Jisté

Zlato má dlouhou historii uchovávání hodnoty. Lidé ho používají jako formu měny a uchování hodnoty po tisíce let. To z něj dělá jistou sázku v nejistých časech. Plus, kdo by nechtěl něco, co má hodnotu od dob faraonů?

Snížení Rizika: Bezpečnější Hra

Pokud se světová ekonomika dostane do problémů, investoři často utíkají k zlatu jako k bezpečnému přístavu. Když je všechno proti tobě, zlato zůstává stálé. Redukce rizika je hra, kterou by každý měl hrát.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *