Vaření a receptyZdraví

Nejlepší tropické ovoce, které u nás není tak známé

Ovoce je nedílnou součástí naší stravy od nepaměti. Kromě výborné sladké chuti, může být i bohatým zdrojem vitamínů i energie. A přesto, že na našem území máme možnost pěstovat a sklízet širokou škálu lahodného ovoce, rádi vyzkoušíme něco nového. A proto se dnes podíváme na několik druhů, které můžeme považovat za nejlepší tropické ovoce, protože je lahodné, jen v našich končinách méně známé.

Pitahaya

Název Pitahaya asi většině z vás moc neřekne. Pro nás známější název je dračí ovoce. Právem patří mezi nejlepší tropické ovoce. Jedná se o zajímavé exotické ovoce s jasně růžovým nebo žlutým povrchem a bílým nebo červeným vnitřkem plným malých černých semínek. Má jemnou, sladkou chuť podobnou kiwi nebo hrušce a často se používá do koktejlů nebo ovocných salátů. Dračí ovoce pochází ze Střední a Jižní Ameriky, ale dnes se hojně pěstuje v Asii a dalších tropických oblastech.

Pitahaya - Dračí ovoce

Jabuticaba

Jabuticaba je hroznovité ovoce pocházející z Brazílie. Roste přímo na kmeni a větvích svého stromu. Slupka je tenká a tmavě fialová a dužina je šťavnatá a sladká. Chuť by se dala přirovnat ke kombinaci hroznů a liči. Jabuticaba se může jíst čerstvá nebo se z ní mohou vyrábět džemy, želé a víno. Dužina jabuticaby je sladká a šťavnatá.

Nejlepší tropické ovoce - Jabuticaba

Mangostana

Mangostana je malé kulaté ovoce pocházející z jihovýchodní Asie, které má tlustou fialovou slupku a měkký bílý vnitřek plný malých černých semen. Její chuť je sladká a pikantní a často se přirovnává ke směsi broskví, jahod a liči. Mangostana se obvykle konzumuje čerstvá a může se používat do dezertů a koktejlů. Ovoce je také známé pro své antioxidační vlastnosti a navíc je dobrým zdrojem vitaminu C a vlákniny.

Nejlepší tropické ovoce - Mangostana

Prstové limetky

Prstové limetky měří asi 5 až 8 cm na délku a některým lidem připomínají papričky jalapeños nebo malé okurky. Namísto klasické dužiny typické pro jiné citrusy, mají tyhle limetky uvnitř malé kyselé kuličky. Když ovoce rozkrojíte, vysypou se ven ze slupky. Kuličky mají poměrně pevnou texturu a při žvýkání praskají. Prstové limetky pocházejí z Austrálie. K jejich domovině se vztahuje i jejich vědecký název: Citrus australasica, v angličtině je najdete pod jménem finger limes. Setkat se s nimi můžeme nejčastěji v ovocných salátech nebo míchaných koktejlech.

Prstová limetka

Breadfruit

U nás známější jako Chlebovník obecný. Chlebovník je velké kulaté ovoce pocházející z tichomořských ostrovů, které má škrobovou strukturu podobnou bramborám a jemnou oříškovou chuť. Často se používá jako náhražka rýže nebo brambor a může se pražit, smažit nebo vařit. Chlebovník je dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin a vitaminů B a C, a proto je v mnoha ostrovních kulturách oblíbenou základní potravinou.

Nejlepší tropické ovoce - Breadfruit

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *