Cestování

9 Tipů na památky a místa, která navštívit v Salzburgu

Salzburg – místo, kde se už od pradávných dob těžila sůl. Právě díky „bílému zlatu“ nabylo toto město na svém bohatství a jménu. Navíc se zde narodil skladatel W. A. Mozart, na což jsou obyvatelé Salzburgu náležitě pyšní. Proto uvidíte na každém rohu Mozarta na knize, tričku, kalendářích a také na čokoládových pralinkách – Mozartových koulích. Jaká místa a památky zde stojí za návštěvu? Pojďte na společnou exkurzi!

1. Mozartův rodný dům

Ne nadarmo se Salzburgu také říká Mozartovo město. Najdete tu jeho rodný dům (Mozarts Geburtshaus) i jeho bydliště (Mozarts Wohnhaus).

Rodný dům se nachází v Getreidegasse, právě zde se v roce 1756 W. A. Mozart narodil. Ve třetím patře, kde byl někdejší byt rodiny Mozartových, je Mozartovo muzeum.

Adresa: Mozarts Geburtshaus, Getreidegasse 9, 5020 Salzburg

Mozartův rodný dům
Mozartův rodný dům. Zdroj: Pixabay.com

2. Getreidegasse

Když už navštívíte Mozartův rodný dům, rozhodně stojí za návštěvu celá ulice Getreidegasse, kde se nachází. Říká se jí také Obilná ulička.

Je to srdce nejkrásnějšího rakouského nákupního centra, které působí starobylým dojmem. A co je na ni ještě zajímavého? Jsou to vývěsné štíty, které se nacházejí na každém domě. Každý štít je sám o sobě malé umělecké dílo.

Adresa: Getreidegasse, 5020 Salzburg

3. Zahrada Mirabell

Zahrada vytvořená roku 1690 nabízí krásnou podívanou. Kromě nádherné květinové úpravy se zde nachází také kašny, fontány, sousoší, podivuhodná zahrada trpaslíků, bludiště a divadlo v přírodě.

Zahrady Mirabell se také pyšní zámkem Mirabell, kde je pravděpodobně nejkrásnější svatební síň na světě. V zámku se nyní nachází také městská správa a knihovna.

Adresa: Schloss Mirabell & Mirabellgarten, Mirabellplatz 4, 5020 Salzburg

4. Pevnost Hohensalzburg

Jedná se o největší zcela zachovaný hradní komplex ve střední Evropě. Leží 120 metrů nad městem a nabízí krásný pohled na Salzburg a okolní hory.

K pevnosti se dostanete pozemní lanovkou nebo pěšky zhruba za 20 minut. V pevnosti se nachází kostel, škola, palác, hradní muzeum, zbrojnice, obytné věže a mnoho dalších zařízení.

Adresa: Festung Hohensalzburg, Mönchsberg 34, 5020 Salzburg

pevnost Hohensalzburg
Pevnost Hohensalzburg. Zdroj: Pixabay.com

5. Festivalové sály

Salzburg je známý také pro svůj každoroční hudební festival, sjíždějí se sem umělci z celého světa. I vy můžete zažít festivalovou atmosféru, ať návštěvou koncertu nebo prohlídky s průvodcem.

V rámci prohlídky navštívíte velkou festivalovou síň, Mozartův dům a letní jezdeckou školu, foyer a hlediště. Prohlídky probíhají každý den, ale je potřeba si udělat rezervaci.

Adresa: Festspielhäuser Führungen, Hofstallgasse 1, 5020 Salzburg

6. Zoologická zahrada Hellbrun

Původně zde byla jelení obora, nyní jsou zde zvířata v ohradách a rozlehlých výbězích, které jsou do značné míry v přírodním stavu.

Můžete tu vidět volně létající supy, tropický pavilon, africkou zónu s ptačím parkem a výběh velkých koček.

Z tzv. Streichelzoo budou nadšeni dětští návštěvníci, mohou si zde se zvířaty pohrát.

Adresa: Zoo Salzburg Hellbrunn, Hellbrunner Straße 60, 5081 Anif

7. Dům přírody

A ještě chvíli u přírody a zvířat zůstaneme. Za návštěvu také stojí Haus der Natur. Přírodovědné muzeum, které nabízí akvárium, zoologickou zahradu plazů, vesmírný sál a originální kostry vyhynulých veleještěrů.

Zábavu si zde užijí dospělí i děti. Exponáty jsou vysvětleny pomocí ozvučených filmových záběrů.

Adresa: Haus der Natur, Museumsplatz 5, 5020 Salzburg

8. Muzeum moderního umění

Tato budova vás ohromí nejen svým moderním vzhledem, krásným umístěním, ale především výstavami grafických děl a fotografií světových umělců.

Z muzea se vám naskytne výhled na celý Salzburg. Můžete si tu dát na terase kávu a dezert a nasávat atmosféru města plnými doušky.

Adresa: Museum der Moderne Salzburg – Mönchsberg, Mönchsberg 32, 5020 Salzburg

9. Cukrárna Josefa Holzermayra

Cukrárna, která je v Salzburgu více než 150 let. Už arcivévoda František Ferdinand jmenoval cukráře Josefa pro jeho vynikající speciality jako dodavatele sladkostí pro císařský a královský dvůr.

Najdete tu opravdu velké množství čokolád, bonboniér, sladkých ozdob na vánoční stromek, ale především Echte Salzburger Mozartkugel. A kdo tento čokoládový bonbón s nugátem a pistáciovým marcipánem neochutná, jako by v Salzburgu ani nebyl.

Adresa: Schokoladen & Confiserie Holzermayr, Alter Markt 7, 5020 Salzburg

Mozart koule
Mozart koule. Zdroj: Pixabay.com

Top 5 populárních míst pro Čechy v Salzburgu:

  1. Hrad Hohensalzburg – Tento impozantní hrad se nachází na kopci nad městem a poskytuje panoramatický výhled na okolí.
  2. Katedrála svatého Ruperta – Gotická katedrála je jednou z nejvýznamnějších památek města a je považována za jedno z nejkrásnějších míst v Rakousku.
  3. Mozartovo rodiště – skromný dům se nachází v historickém centru města a je vybaven interaktivní expozicí o životě a díle slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.
  4. Městský palác – palác se naleznete v historickém centru města a je domovem pro městské muzeum, které poskytuje přehled o historii města.
  5. Salzburský zámek Mirabell – zámeček mžete spatřit v blízkosti centra města a je známý svými nádhernými zahradami a výhledem na město.

Toto jsou jen některá z mnoha míst, která stojí za návštěvu v Salzburgu. Město má také mnoho pěších zón s obchody a restauracemi, takže je skvělou destinací pro procházky a objevování. Salzburg není daleko a je vhodný pro rodiny i sólo cestovatele.

Bonus

Jestli budete v Salzburgu více dní, rozhodně stojí za to podniknout návštěvu okolních jezer nebo pohádkového města Hallstatt. Autem můžete také dojet do Kitzbühlu nebo k ledovci Dachstein.

Ještě jedno doporučení! Pokud se rozhodnete pro návštěvu Salzburgu, vyplatí se koupit Salzburg card. Díky ní máte jednorázové vstupy zdarma do muzeí a památek, bezplatné cestování veřejnou dopravou, slevy na kulturní akce a další. Tak si užijte Mozartovo kouzelné město!

Přečtěte si také o cestování do Bretaně nebo o tom, kam na výlet v Chorvatsku.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
7
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *