Cestování

Bretaň: Zkuste dovolenou u moře jinak

Pokud vás už Chorvatsko omrzelo, tak můžete zkusit něco nového. Co? Skvělým tipem
na nezapomenutelnou dovolenou je Bretaň. Na své si tam přijdou nejen milovníci moře a vodních sportů, ale i nadšenci do turistiky či gurmáni, protože jídlo je ve Francii kulinářským zážitkem.

Bretaň

Bretaň, francouzsky Bretagne, bretonsky Breiz, je region Francie zahrnující severozápadní departementy Ille-et-Vilaine, Morbihan, Côtes-d’Armor a Finistère. Bretaň je ohraničena regiony Basse-Normandie na severovýchodě a Pays de la Loire na východě. Na západě vyčnívá do Atlantského oceánu jako poloostrov, na jihozápadě leží Biskajský záliv a na severu Lamanšský průliv. Hlavním městem je Rennes. Rozloha je 27 209 km² a počet obyvatel přibližně okolo 3 milionů.

Saint-Malo

Saint-Malo byste si rozhodně neměli nechat ujít. Jedná se o starobylé město obehnané hradbami, které leží v Lamanšském průlivu. Zvláštností je, že rozdíl mezi přílivem a odlivem tam může dosahovat až 14m. Přílivové vlny jsou někdy tak silné, že mohou člověka smést do moře a hrozí nebezpečí utonutí. Ve městě najdete malebné kamenné uličky, honosné domy i spoustu restaurací. Na pobřeží můžete za odlivu prozkoumat také dvě pevnosti – Fort National a Fort du Petit Bé. Za zmínku stojí i možnost navštívit mořské akvárium Grand Aquarium.

krajina Bretaň
Pohled na opevněné město Saint-Malo

Rennes

rennes
Architektura v Rennes

Pokud se vám zasteskne po ruchu velkoměsta, můžete do svého itineráře přidat Rennes. Jedná se o krajské město regionu Bretaň, které čítá zhruba 220 000 obyvatel. Projděte se historickým centrem, posaďte se na venkovní terasu ve vyhlášené ulici Rue de la soif nebo si odpočiňte v perfektně udržovaném parku Thabor, který trochu připomíná Lucemburské zahrady v Paříži. V Rennes se koná celá řada kulturních akcí, přes léto se můžete těšit na noční světelnou show, při níž jsou videoprojekce promítány přímo na budovu parlamentu.

Brocéliande

Kdo by neznal legendu o králi Artušovi a jeho kouzelném meči. Vydejte se po jeho stopách a udělejte si procházku v Brocéliandském lese opředeném mýty, který se nachází cca 40 km od Rennes. Vybrat si můžete z několika možných turistických okruhů. Kromě košatých stromů narazíte i na rybník, studánku či repliku Artušova meče.

Pobřeží růžové žuly

Pobřeží růžové žuly

Tato geologická zvláštnost se rozkládá
na pobřeží již zmiňovaného kanálu La Manche. Jedná se o roztodivné skalní útvary ze žuly, které kontrastují s průzračně modrou vodou. Oblíbeným turistickým místem je vesnička Ploumanac’h, ze které se dá udělat příjemná procházka po pobřeží kolem dominantního majáku. Za zmínku stojí také často fotografovaný dům zasazený ve skalách, který je k vidění nedaleko vesnice Plougrescant. Z přímořského letoviska Perros- Guirec si můžete udělat výlet lodí na tvz. Sedm ostrovů, kde sídlí ptačí kolonie.

Carnac

Dále si nenechte ujít výlet do vesničky Carnac, kde stojí neolitické menhiry (kamenné bloky svisle zasazené do země), jaké na zádech nosili Asterix s Obelixem. Zvláštností je především jejich uspořádání, jelikož jsou naskládané do souběžných či vějířovitých řad a také jejich počet – obrazce tvoří několik tisíc kamenů. Můžete zde obdivovat také dolmeny (stavby z kamenných bloků, které nejspíše sloužily jako hrobky) a mohyly.

Řady menhirů v Carnac
Řady menhirů v Carnac

Quiberon

Divoké pobřeží v Quiberon
Divoké pobřeží v Quiberon

Na jihu Bretaně v zálivu Morbihan narazíte na další skvost – divoké pobřeží poloostrova Quiberon. V této turistické oblasti můžete prozkoumat například ostrov Belle-Île en mer nebo se nechat okouzlit přístavním městem Vannes.

V Bretani je bezpočet dalších neobyčejných míst, která stojí za to objevit jako například Cap Fréhel (mys), Cancale (proslavený chovem ústřic) nebo města Dinan či Dinard. Spoustu dalších užitečných informací naleznete na oficiálních turistických stránkách v několika světových jazycích.

Podívejte se také na článek, kam vyrazit v Chorvatsku nebo na krásy Salzburgu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
3
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana
Vášnivá cestovatelka, milovnice cizích jazyků a kultur a v neposlední řadě i začínající pisálek.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *