Bydlení

Co je vintage styl a čím se odlišuje?

O vintage stylu jste už jistě slyšeli. Patří k nejoblíbenějším v současnosti. A vypadá to, že jen tak brzy z módy nevyjde. Vintage ztělesňuje starou krásu a neotřelost. Vyvolává v nás vzpomínky a přenáší nás do dob minulých. Pokud ovšem tápete, co je pro tento vintage styl typické a čím se odlišuje od ostatních stylů, pročtěte si náš článek.

Co je vintage styl?

Vintage není retro. Pravdou je, že oba tyto styly představují něco starého. Liší se tím, že retro představuje starou klasiku, a to i dosti nevkusnou, která se vrací znovu do módy. Kousek něčeho, co aspoň na chviličku, našlo znova výsluní v současnosti. Retro věci jsou spíše veselé a barvité. Vintage také není používán pouze u bytového designu, ale možná ještě častěji o něm uslyšíte v souvislosti s módou a oblečením. Vintage někteří odborníci označují věci staré 50 až 100 let, kdežto věci starší mohou být označovány jako antique.

Pro vintage styl jsou charakteristické staré a kvalitní kousky, které odolaly času díky své kvalitě a důkladnému zpracování. Svou pozornost soustředí především do 50. a 60. let 20 století, ale často sahají až do 20. let minulého století. Na jejich vzhledu se podepsal čas, ale i přesto, si přenáší do současnosti svou krásu a neotřelost. Je to romantický, osobitý, útulný a nadčasový styl.

Kde seženete vintage kousky?

Kousky v tomto stylu si sebou nesou svůj příběh. Proto se nenechte zlákat mylnou představou, že se jedná vždy o levnou záležitost. Takovýto kousek se vám může pěkně prodražit, obzvlášť v případě originálu, který jen tak někde neseženete. Jeho hodnotu zvyšuje především ruční práce. Každý výtvor je jedinečný, je vyroben s láskou a dotyčný do něj vložil i kus své duše. Samozřejmostí jsou i dnešní moderní výrobky v tomto nádechu. A kde takové kousky najdete?  

 • Stačí navštívit babičku. U ní jistě nějakou klasiku najdete. Mohou to být poklady z půdy, které stačí pouze oprášit.
 • Hojně využívané jsou bleší trhy, bazary nebo starožitnictví.
 • Spousta designových obchodů nabízí nábytek a doplňky připomínající tento styl.
 • Zabrousit můžete na internetu. Spousta kreativců nabízí ručně vyráběné a originální výrobky.
 • A pokud jste zruční, tak si svůj originál vyrobte. Nejčastější metodou je patina nebo patchwork.

Vintage styl oblečení

Pokud se rádi odlišujete originalitou a máte rádi romantiku s elegancí, je tento styl stvořen právě pro vás. Volný překlad slova vintage v módě je staromódní a cenný. Může se jednat o módní výstřelky, kterými se pyšnila nějaká známa osobnost, a proto mohou být i dosti drahé. V dnešní době se pak jedná spíše o repliky, které nahrazují původní módní kousky a doba minulá je tak pouze inspirovala. Návrháři se snaží dodat oblečení jakýsi punc starobylosti a ušlechtilosti.

vintage styl oblečení

Co obnáší vintage móda?

U vintage platí zásada, že méně je více. Vintage oblečení podtrhuje osobitost a pokud nechcete působit jako z cirkusu, laďte kousky s jinými střízlivými druhy oděvu. Jestli se chcete odlišovat, oblečte se do vintage módních kousků. Inspiraci vám mohou být známe osobnosti, které se netají oblibou v tomto stylu, jako je Julia Roberts nebo Nicole Richie.

Tato móda působí velice žensky a soustředí se převážně na šaty a sukně. Outfity dolaďují klobouky, pásky nebo starobylé šperky. V šatníku nesmí chybět zvonové kalhoty s vysokým pasem, které zdůrazní štíhlý pas. A co dalšího obnáší vintage móda?

 • Oblečení zahrnují krajky, ozdobné výšivky, korálky, stříbrné a zlaté nitě.
 • Střihy šatů a sukní mají áčkovitý tvar.
 • Je to romantický styl s květinovými motivy.
 • Droboučké vzory střídají veliké výrazné prvky.
 • Oblíbené je řasení, volánky, stužky.
 • Barvy jsou jemné-béžová, hnědá, šedá.
 • Pastelové barvy-zelená, modrá, růžová.

Bydlení ve vintage stylu

Vintage je velice oblíbený styl v interiéru. Prostor vybavený v tomto duchu působí vzdušně a útulně. Je to minulost u vás doma, která vyvolává příjemné vzpomínky a vrací vás v čase. Jedná se o jedinečný a neokoukatelný look, který vás nepřestane bavit.

Při zařizování bydlení v tomto stylu myslete na to, že nábytek představuje dominantu v prostoru a není potřeba ho zbytečně přeplacávat. Většinou stačí jeden, dva kousky nábytku. Oblíbené v tomto stylu jsou kuchyně, výrazné solitéry nebo komody, které vyniknou v každé domácnosti. Časté jsou parketové nebo dřevěné prkenné podlahy.

Barvy, které se nesou tímto stylem jsou tlumené a jemné. Typická je béžová, šedá, světle modrá, zelená a pastelově růžová. Vintage sází na klasické materiály, jako je dřevo, kov, sklo nebo keramika. Praskliny, rez a stopy času jsou předností a není potřeba je nijak skrývat.

Kam se takové bydlení hodí?

Bydlení zařízené ve vintage se hodí téměř kamkoliv. Jednoduše se s ním dá doplnit i moderní styl bydlení. Ovšem nic se nesmí přehánět. Je vhodnější, prostor doplnit pouze jedním dominantním nábytkem a pár doplňky v tomto stylu.

Věrohodněji bude zapadat do starých domů, z kterých dýchá historie. Představte si byt s vysokými stropy, prkennou podlahu, tapetou na stěně a nábytkem v tomto stylu. Dokonale to do sebe zapadá a podtrhuje to jedinečnou atmosféru. Autentický bude působit také na venkově. Skvěle se hodí kuchyně zařízená ve vintage stylu.

Dekorace ve vintage stylu

I když je tento styl jednoduchý a vzdušný, doplňky zde hrají velikou roli. Celý prostor v tomto stylu podtrhují. Doplňky potěší všechny příznivce dávných dob a venkova.

 • Komody jsou ozdobený pozlacenými úchytky, kovovými svícny.
 • Poličky dolaďují knihy.
 • Na pohovce a posteli najdete zdobené polštářky, nejčastěji s květinovým motivem nebo proužkem.
 • Obrazy a rámy jsou v masivních rámech, často pozlacených.
 • Na stěnách visí černobíle fotografie, starožitné hodiny.
 • V jídelnách najdete broušené sklo a porcelán.
 • V kuchyni se objevuje smaltové nádobí, keramické pečící mísy, staré váhy nebo hmoždíře.

Nábytek ve vintage stylu

Typické pro něj je opotřebení v podobě škrábanců nebo oloupaného laku, který je důkazem toho, že se jedná o historický kousek. Existují dva druhy vintage nábytku. Jednak to mohou být opravdové originály z dob minulých, na kterých se podepsal sám čas. Pořizovací cena je opravdu vysoká, neboť jsou vyrobeny pouze v jednom nebo dvou kouscích a velice málo se jich zachovalo. Navíc se jejich původ velice obtížně dohlédává.

V dalším případě to mohou být nové kousky, které jsou vyrobeny v tomto vzhledu a někdy opravdu nepoznáte, že se nejedná o originál. Používané materiály jsou velmi kvalitní. Nábytek se vyrábí z masivu s propracovanými detaily a ozdobnými prvky – jako jsou vitrínky, šuplíky, lišty apod.

Kuchyně ve vintage stylu

Při vstupu do místnosti máte pocit, jako byste se vrátili do dětství a přijeli na prázdniny k babičce na chalupu.

vintage kuchyně

Kuchyňská linka je vyrobena z přírodních materiálu ve světlých barvách. Ideálně kombinací s kamenem. Povrch dvířek je dekorován výřezy nebo vystouplými lištami. Mosazné nebo kovové úchytky dolaďují styl. Pracovní deska kuchyňské linky je vyrobena ze dřeva. Veškeré nádobí vypadá, jako byste ho právě snesli z půdy. Na stole je naservírován čaj v porcelánu a v troubě voní koláč. Takto vypadá ideální vintage kuchyně.

Přečtěte si také článek o tipech pro zdravé vlasy nebo o tom, jak začít přirozeně konverzaci.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení