BydleníJak na ...NávodNezařazené

Jak zasadit a vypěstovat mango?

Toužíte po mangovníku ve svém bytě? Nemusíte kvůli tomu podnikat výpravu do tropických oblastí, stačí výlet do nejbližšího supermarketu. S trochou štěstí tam narazíte na vhodné mango, z jehož pecky něco vyroste…

Vypěstovat si doma mango není žádná kovbojka, trochu úsilí (a taky štěstí) to ale vyžaduje.

Tip: Podívejte se, jak pěstovat zeleninu ze semen

1. Vyberte správné mango

Ne v každém plodě se ukrývá pecka života. Zvlášť, jestli bylo mango zamraženo nebo si nějaký čas pobylo v lednici, z jeho semene nemusí nic vyrůst. V obchodě si vybírejte co nejzralejší (= nejměkčí) plod a doma ho skladujte v pokojové teplotě.

A raději se nespoléhejte jen na jeden pokus. Každá pecka prostě nevyklíčí…

mango pěstování

2. Vyjměte pecku

Na mangu je pravděpodobně nejotravnější proces zbavování pecky. Každý na to má jinou strategii. Následující video vám snad pomůže najít tu svou.

V každém případě ale zbavte pecku dužiny jak nejlépe jen dovedete – velmi vám to ulehčí následující krok.

3. Vyjměte z pecky semeno

Očištěnou pecku dejte do misky s vodou a nechte ji minimálně dvě hodiny odstát, pecka trochu změkne, což vám o dost usnadní její otevírání.

Pecku otevírejte z boku, jakoby „ve švu“. Dávejte přitom velký pozor, ať nepoškodíte semeno uvnitř ┤ nevyklíčilo by.

jak vypěstovat mango z pecky

Kromě pecky chrání semeno ještě hnědá slupka. Není od věci odstranit i ji.

Mango sice zvládne vyklíčit i přes slupku (dokonce i přes pecku), ale doporučuje se obě dvě raději sejmout. Proces klíčení totiž vyžaduje velké množství vlhkosti a čím více vnějších obalů bude semeno mít, tím větší je šance, že jeden z nich začne plesnivět a zničí i semeno.

Pozor: Plísně jsou největším nepřítelem klíčícího manga. Jejich riziko eliminujete i tím, že si před manipulací se semenem umyjete ruce.

4. Dejte semeno klíčit

Nyní přicházíme na pěstitelské rozcestí. Způsoby, jak vypěstovat mango jsou tři, a je jen na vás, jaký z nich si vyberete.

#1 Zasaďte semeno rovnou do zeminy

Do vyššího květináče nasypte kokosový substrát, pecku sázejte naplocho do hloubky 3 cm. Zhruba za měsíc až tři by se měl na povrchu objevit výhonek. Neklesejte proto na mysli, jestli se dlouho nebude nic dít.

sázení manga do hlíny

Jestli radši chcete vidět, co se s mangem děje, zvolte jeden z následujících dvou způsobů.

#2 Vypěstujte mango v papírové utěrce

Omyté semeno zabalte do navlhčené kuchyňské utěrky nebo do ubrousku. Takto zabalené ho vložte do uzavíratelného plastového sáčku.

Sáček na pár místech proděrujte jehlou, aby se semeno moc nezapařilo a nezplesnivělo, a dejte ho na teplé místo.

Mango můžete občas vybalit a „zkontrolovat“: přidat trochu vlhkost nebo naopak na chvíli otevřít sáček. Nedělejte to ale příliš často.

#3 Zkuste vypěstovat mango jako avokádo

Možná jste zkoušeli vypěstovat avokádo za pomoci čtyř párátek ve skleničce s vodou. To samé můžete udělat i s mangem.

Vezměte dvě párátka a zapíchněte je zhruba do půlky semena. Upevněte semeno do sklenice s vodou tak, aby horní část semena (= ta špičatější) zůstala nad vodou a hladiny se dotýkala jen spodní část.

pěstování manga ve vodě

Mango zasazujte až v okamžiku, kdy bude mít minimálně dvě sady listů. Dřívější přesazení by mohlo zastavit růst.

Jak se starat o mango?

Zejména ze začátku je mangovník poměrně citlivý a vyžaduje odpovídající péči.

Nejvhodnější je kokosový substrát, který má neutrální pH a neobsahuje vápník. V pozdějším věku můžete ale kokosový substrát namíchat se zahradní půdou. Květináč by měl být vyšší (mango má poměrně dlouhý kořen) a s dobrým odtokem.

Prvních 6 měsíců nemusíte mangovník hnojit vůbec, má dost živin ze semena. Poté přihnojujte každé dva týdny hnojivem pro pokojové rostliny.

Klíčové je vybalancovat zavlažování. Mangovník má v přirozeném prostředí 50 % vlhkost vzduchu. Ideálně ho proto pěstujte ve skleníku. Pokud takovou možnost nemáte, pořiďte si alespoň rozprašovač. Jen prolévat vodou ho nestačí – uhnil by.

V bytě rostlinu situujete na slunná místa, během léta zvládne i přímé sluneční záření.

Nejlepší teplota pro mangovník je 25 – 35 stupňů během vegetačního období a 15 a 23 stupňů během zimování. Zimování provádějte od konce září do konce února. V této době také omezte zálivku a hnojení.

Dobrá zpráva je, že s postupem času začne být mangovník odolnější, takže s ním bude stále míň práce.

Otázka na závěr: Bude mangovník plodit?

Tady vás trochu zklameme. Mangovník vypěstovaný z pecky sice může plodit, ale je toho schopný nejdříve až po šesti letech. I tehdy si ale nepředstavujte bůhvíjakou sklizeň. Zkušenější pěstitelé bývají rádi, když se jim v našich podmínkách podaří vypěstovat alespoň pár kousků.

Zkusit to ale můžete, že?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
3
Super
4
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení