KulturaNávod

Nejlepší seznamovací hry k prolomení ledů

Chodili jste jako děti do skauta či obdobného spolku nebo působíte jako vedoucí? Jak zaručit, aby se lidé bez problému poznali? K tomu slouží řada vtipných i jinak prospěšných charakteristických her, které více či méně znám osobně, a tak vím, že fungují. Přečtěte si, jaké seznamovací hry vedou.

Máme pro Vás také připravený seznam 8 nejlepších seznamovacích her.

Kde najít seznamovací hry?

Studnice her je hluboká a nejpoužívanější mezi mládeží jest stránka Hranostaj, kde zadáte parametry a můžete si snadno vybrat tu nejvhodnější hru. Pokud tedy chcete sáhnout po konvenčních variantách.

Existují také různé knihy, například Zapletalova Encyklopedie her (a dle prostředí, v němž se program má konat, má kniha přídomek „v přírodě“, „v klubovně“, „na hřišti“, „k ohni“ apod).

V Junáku jsem vyrůstala, a tak mám několik oblíbených her, na něž vzpomínám s láskou i teď, když naše družina už nefunguje, a přidám k nim i několik skvělých dalších, jež jsem zažila v dospělém junáckém kmeni, kde působím nyní.

Pro koho se seznamovací hry hodí?

Pro každého v novém kolektivu (pracovním, školním, dobrovolnickém, v partě…) nebo pro koodinátory programu pro děti ve volnočasových organizacích. Ale zahrát si je můžete i tehdy, znáte-li se dobře. Zapálí se vám mozkové závity, trénujete motoriku i představivost. Užijete si mnoho šprýmů a odnesete si do života zážitky. Hry lze uplatnit i při výuce.

Jak nejlépe a zábavně vytvořit přátelství mezi lidmi?

Znáte to. Zábrany nejlépe padají, když lidé poznají, že jsou mezi stejně naladěnými lidmi. Ne každý se zcela samozřejmě seznámí s druhými lidmi „jen tak“, spousta z nás jsou introverti a potřebují trochu neformálnější scénář.

Legrace, zábava a rozvoj kompetencí

Na seznamovacích hrách je super, že se při nich zažije plno srandy a zábavy. Jako bonus při nich zlepšujeme svůj potenciál, vyplavujeme hormony štěstí a to blahodárně a komplexně působí náš organismus.

Deskové hry

Deskovky jsou oblíbenou aktivitou pro své široké uplatnění. Některé se zaměřují na naše vědomosti, jiné prověřují rychlost a interakci. Poskytují zábavu pro dlouhé zimní a deštivé večery i stmelují lidi. Milují je děti i velká část dospělích.

Activity – seznamovací hra jako ušitá

Hází se kostkou a podle padlého čísla buď kreslíte obrázek, nebo vysvětlujete nějaký úkaz/věc, anebo pojem na kartičce ztvárníte řečí vlastního těla.

Activity znám ze skautu. Nejraději jsem měla úkoly „mluvení“. Jsem sice introvert, ale tady vidíte, že to nemusí být problém. Kreslit moc neumím, ale když lidé uhodnou, co je na obrázku vytvořeném mou tužkou, je to pro mě poklona. Pantomimu jsem vnímala vždy jako katastrofu, nemám na ni talent. A přesto mě Activity baví i dnes. Dobré je, pokud hrajete hru s podobně situovanými lidmi a kamarády. Zábavě většinou nepřidá, když jedna polovina hraje Activity pravidelně a jedna polovina poprvé.

Hry Duch a Dobble

Duch, postřehová hra
foto: www.deskovehry.com

Duch je, stejně jako Dobble, postřehová strhující hra, která vás nadchne. Je to naprosto božské. Kdo si ji nezahraje, nikdy nepochopí, jak úžasná hra to je.

Vždy se otočí karta, na níž chybí jeden předmět. Musíte být pohotoví a co nejrychleji vykřiknout, co na obrázku není. Je to sranda.

Dalším skvělým tipem, jak se zabavit a klidně i seznámit, je vědomostní hra Česko, v níž musíte uhodnout několik záludných otázek z různých odvětví naší republiky, jako Příroda a geografie, Kultura a podobně, dřív než soupeři. Kupte si Česko podle věkové kategorie hráčů nebo si je půjčte v knihovně, leckteré tyto služby nabízejí.

Skvělé přemýšlecí strategie můžete uplatnit i při deskovce Osadníci z Katanu.

Milovníky peněz zaujmou Dostihy a sázky. „Šlápne-li“ někdo na vaše koně, zaplatí vám pokutu. Postupujete po políčkách záludných (zaplať pokutu 3000 Kč), přínosných i neutrálních (Distanc bez 4000 Kč – vrať se na toto pole, ale nyní bez odměny). Čím zazobanější jste, tím více vám koně vydělávají.

A pokud znají hráči Bang, mohu ho jen doporučit. Počítejte s delší dobou pochopení pravidel, ale Divoký západ pohltí všechny.

Co třeba uspořádat turnaj ze všech zmíněných her?

Vědomostní soutěž Riskuj

Seznamujete-li nějaké lidi, připravte si pro ně Riskuj.

Jednoduše si na čtvrtku narýsujte okna. Do první řady s pěti políčky napište témata , do 2. řady 1000, do třetí 2000, atd. Poslední bude mít 5000. Vymyslete jednotlivé otázky a přiřaďte jim body dle složitosti. Hráče rozdělte do týmů dle počtu lidí (třeba do 2 nebo 3 skupin).

Dobře při této hře poznají, v čem se druzí vyznají.

Vtipná hra „Na krávu“ neboli „Mlátička“ patří mezi nejlepší seznamovací hry

Netuším, jak se jmenuje ve skutečnosti, nicméně my dívky jsme ji hrály v již teenagerském věku, byť jsme se znaly, a patřila beze sporu mezi naše nejoblíbenější. Vy ji ovšem můžete aplikovat mj. ve společnosti kamarádů, jež chcete seznámit.

Pravidla seznamovací hry „Mlátička“:

Každý hráč se představí jménem; pokud se znají, vymyslí si nějaké zvíře (až to budete hrát příště, může jí o oblíbeného zpěváka a jiné škatulky).

Sedíme v kruhu a uprostřed stojí člověk s polštářem. Ten řekne jedno jméno hráče (nebo název zvířete, které si vybral) a jde ho praštit poduškou. Dotyčný se musí rychle, než ho polštář „udeří“ do hlavy, zachránit vykřiknutím jiného jména hráče nebo zvířete, jež představuje.

Pokud člověk stojící uprostřed někoho stihne „sejmout“, vymění si s ním místo a hraje pod jménem svým (nebo zvířete). Jestliže se onen zachrání vyřknutím jiného jména, třeba Franta, jde „mlátička“ praštit Frantu. A ten se zase může zachránit předtím, než mu polštář přistane na hlavě, zvoláním jiného jména.

Je to vtipná hra.

Foglarova Foukaná jako skvělá seznamovací hra

Známý spisovatel Jaroslav Foglar vymyslel bezpočet hříček. Jednu z nich představuje Foukaná.

Pravidla seznamovací hry Foukaná

Podle počtu hráčů se k sobě srazí dva stoly a z každé z obou delších stran si klekne jedno družstvo. Rozhodčí hodí doprostřed ping–pongový míček. Družstva proti sobě začnou foukat a snaží se dostat dechem míček bez pomoci ostatních částí těla na stranu soupeřů tak, aby sletěl ze stolu. Tomu se říká „gól“.

Stavba věže z kelímků

Závod o co nejvyšší kazatelnu se hodí pro všechny věkové kategorie.

Pravidla seznamovací hry Stavba věže z kelímků

Do misek se dá voda a cílem je postavit v určitém čase co nejvyšší věž z kelímků (nesmí spadnout).

Komiksovaná

Úžasná hra, kterou si naše skautská družina kdysi dávno pod mým vedením užila, se jmenuje Komiksovaná. Já kreslit žel moc neumím, přesto občas maluji komiksy. Nicméně u této hry jsem tehdy pouze dohlížela.

O co jde?

Pravidla skvostné hry Komiksovaná

Ona to asi není úplně „hra“ v pravém slova smyslu. Nicméně vás pobaví, to vám garantuji.

Všem členkám jsem rozdala připravené bílé papíry formátu A3, přehnuté tak, aby byla zřetelná jednotlivá okna pro komiks. Na každém papíru se tak skvělo 8 políček. Děvčata si vzala každá jeden papír a měla za úkol nakreslit obrázek do 1. okna – „vykopnout“ příběh. Poté poslala papír dívce po levici a pokračovala druhým políčkem. A tak dále až do posledního pole.

Vznikly vtipné příběhy a holky to bavilo, obličeje měly rozzářené smíchem. Podotýkám, že jsme byly v pubertě.

Počítačové hry

Dnes už beze sporu není problémem seznámit se hravě také online. Můžete je použít i jako seznamovací hry. Můj kamarád se například spřátelil s hráčem jedné PC hry tak, že se pravidelně vídají, ač jsou každý z jiného konce republiky. Jen se to s online působením, „pařením“, nesmí přehánět.

Seznamovací hry do online prostředí

Dnešní situace nahrává víc než kdy jindy online meetingům. Kromě počítačových her se tak lze spojit na dálku přes videokameru kupříkladu přes službu Google Meet nebo Zoom. Existuje ovšem i řada jiných plattforem, jako velice oblíbený Discord vhodný pro hraní i videohovory současně.

Zkuste jednoduchou aktivitku: Každý si na 1. stranu listu papíru napište jednoduše ANO a na druhou stranu NE.

Začne první člověk vyřčením jakékoli zjišťovací otázky – zeptá se na něco, co ho zajímá na ostatních, třeba: „Máš rád svoji práci?“ Ostatní zvednou své papíry a na kameru namíří svou odpověď – tedy stranu toho listu, na níž je buď velkými tickacími písmeny (a nejlépe fixou, aby to bylo vidět) ono ANO, nebo ne. Potom si vybere jednoho a zeptá se ho, proč odpověděl zrovna takto. A další dotaz pokládá pak tato osoba.

Geocatching patří mezi skvělé seznamovací hry

Můžete také vytvořit partu dospěláků/dětí a vyrazit na lov kešek. Geocatching je stále oblíbenou zábavou a způsobem, jak děti vytáhnout ven i v dnešní době technologií. Stačí pouze jít po souřadnicích dle navigace. Při společných zážitcích se utužuje kolektiv, dobře se do něj zařadí nový jedinec a v neposlední řadě tím poznáte své kolegy. Nechcete třeba někam vyrazit se spolupracovníky?

Geocatching
foto: Pixabay

Šipkovaná

Křídy, to jsou jediné věci, které potřebujete. Jako malí jste jistě chodili po ulicích a hledali šipky a psaníčka s úkoly. A když jste došli nakonec, museli jste najít ty, kteří pro vás šipkovanou přichystali. Jednoduchá a zábavná hříčka.

Seznamovací hry k táborovým ohňům

Znáte tu skvělou atmosféru u plápolajícího plamene, kdy hořící dřevo voní pryskyřicí a tichem noci se do okolního lesa linou tóny hudebních nástrojů? Odložte na chvíli kytaru a zpěv a představte si, že se jmenujete Pepíček.

Já Pepíček bez čárky na čele volám…

Výbornou hrou je Pepíček s čárkou. Tu jsme hráli před lety na táboře u ohně. Rozhodně se takto snadno seznámíte a zasmějete.

Vyrazte pod širák nebo pod stan!

Vydejte se třeba na Svatojakubskou pouť. Společnými zážitky pod hvězdami, mezi stromy a pod jejich korunami, za šumění větru kývajícího velikány i za zpěvu ptáků, za jakéhokoli počasí, upevníte své přátelství.

Po cestě se dají využít nejrůznější srandičky, například hra Klíště, kdy na začátku výletu dostane jeden z vás kolíček na prádlo a jeho úkolem je během cesty jej někomu nenápadně předat (na batoh, na oblečení…), aniž by si toho ten druhý všiml. Až to zjistí, musí se ho zase on nějak takto zbavit. A komu „klíště“ na konci cesty zůstane, prohrál.

Únikovky jako vhodné seznamovací hry

Únikové hry. Říká vám to něco? Pro teambuilding jsou vhodné i únikovky. Lze si je užít v různých institucích, jež se jimi zabývají. Pokud chcete stmelit lidi, kteří se ještě neznají, a vy jste jejich vůdcem, můžete pro ně takovou hru i připravit. Nebudou za to tedy muset platit.

Jak to vlastně vypadá, taková únikovka? Je to jednoduché – jde o to, že se musíte za určitý čas zvládnout dostat z nějaké prekérní situace, z místnosti, kde jste uzavření, apod. Při tom se leckdy zapotíte nejen fyzicky, ale především psychicky. Váš mozek dostane zabrat, jeho závity tím ale pěkně potrénujete, což vede k celkovému zdraví.

Jak vidíte, existuje spousta způsobů, jak se hravou formou seznámit a docílit prolomení ledů a bariér ostychu. Takovéto povyražení si zaslouží každý, ale nesmíme zapomínat na své studijní a jiné povinnosti.

Čtěte také užitečný článek, jak ocitovat internetové zdroje, jak se připravit na pohovor nebo o kasino hrách.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
4
Super
0
Nic moc
0
Trapas
1
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Kultura