Vaření a receptyZdraví

Zelený čaj a jeho blahodárné účinky na odvedenou práci

Zelený čaj! Nápoj, který se těší větší a větší oblibě. Ať už pro své čistící účinky nebo pro své tradiční pojetí. Pro někoho nápoj s jasným účelem, pro jiného „hrneček čaje“ po masáži, který navodí tu správnou relaxační náladu. Ať už tak, či jinak, ze studií je patrné, že zelený čaj toho dokáže mnohem víc. 

Kde se vzal zelený čaj?

Říká se, že zelený čaj byl objeven čínským císařem Šen-nungem. Podle vyprávěné legendy jeho skvělou chuť objevil zcela náhodou, když mu lístek čajovníku spadl do kotlíku s horkou vodou, a to už někdy v roce 2737 př. Kr. Právě tehdy císař zjistil, že má čaj povzbudivé účinky.

Francouzský přírodovědec Candoll, označil čajovník, jako jednu z nejstarších zušlechtěných rostlin.

Historicky se čaj pije nejen pro svou chuť, ale také pro své blahodárné účinky. Ve východní medicíně se od počátku využívá jako zázrační lék. Tato kultura má pití zeleného čaje spjato také s nesčetnými obřady a ceremoniály.

V Evropě se těší oblibě v masážních a relaxačních centrech, protože působí dobře na naši psychiku. Oproti tomu sportovci a aktivní lidé si jej chválí pro vysoký obsah kofeinu, který tak působí, jako přírodní dávka povzbuzení a energie.

Obsahuje celou řadu prospěšných látek a antioxidanty. Jeli čaj nefermentovaný naleznete v něm například: polyfenoly, flavonoidy, karoten, vitamíny C, B1, B2, B10, fluorid, draslík, vápník, magnezium, enzymy…a mnoho dalších látek.  Nejznámější složkou zeleného čaje je, již zmíněný, kofein (někdy nazývaný jako thein).

Příprava zeleného čaje

Nejdřív si řekněme, že zelený čaj je považován za ten pravý a skutečný čaj. Lístky zde neprocházejí oxidací a proto má tak dobré vlastnosti.

Můžete ho pořídit sypaný (balený nebo vážený), v sáčcích (nevýhodou je, že u sáčků dochází k fermentaci této prachové drtě), lisované čaje (u nás nejsou tak běžné), kvetoucí čaje (1 svazek může obsahovat až 100 lístků čaje), dále také tradiční zelený čaj nebo jeho různé ovocné variace.

V neposlední řadě můžete volit mezi různými produkty, jako je čaj bez kofeinu, čajové extrakty, instantní čaje, ledové čaje apod.

Příprava zelené čaje je ovšem obecně o něco složitější, než například příprava čaje černého. Je to díky rozmanitosti druhů zeleného čaje.

1. Jakou vodou na sypaný zelený čaj?

Každý druh čaje je specifický, stejně tak, jako každý čaj sám o sobě. Obecně se říká, že zelený čaj je dobré zalévat vodou, která prošla varem, ale byla schlazena na 60-80°C. Příliš horká voda by mohla zapříčinit hořkou chuť čaje a také by mohlo dojít ke ztrátě vzácných antioxidantů. Naopak studená voda by mohla mít za následek mdlou až vodovou chuť.

VODU VAŘTE ALE NECHTE VYCHLADNOUT NA 60-80°C

2. Kolik sypaného čaje?

Také množství sypaného čaje záleží na jeho druhu. Protože u nás jsme zvyklí odměřovat horké nápoje čajovou lžičkou, doporučují se 2 čajové lžičky na šálek čaje (cca 250 ml vody). Ovšem každý, kdo pije čaj a věnuje se jeho přípravě poctivě vám potvrdí, že je lepší jej vážit a řídit se pokyny na každém balení.

DÁVKU SYPANÉHO ČAJE RADĚJI ODMĚŘTE, LŽIČKA NEZAŘUČÍ SPRÁVNÉ MNOŽSTVÍ

3. Jak dlouho louhovat?

Opět záleží na druhu čaje, louhovat jej lze od 30 sekund do několika minut. Některé druhý se vyndávají již do 1 minuty. Opět se zde odrazí hořkost a chuť nápoje.

Kvalitní zelený čaj má tu výhodu, že se dá louhovat několikrát, dokonce se uvádí, že druhý louh je nejkvalitnější a má nejvýraznější chuť. Dle četnosti použití dávky čaje se zvyšuje teplota vody a délka louhování. S vyšším počtem louhů se pak výraznost chutě snižuje.

LOUHUJTE TAK DLOUHO, JAK TO VYŽADUJE DANÝ ČAJ. LOUHOVÁNÍ MŮŽETE OPAKOVAT.

Tip:

Dle autora knihy Malá knihovnička zdraví (Svojka, 2003), je dobré šálek před zalitím směsi vyhřát a po dobu louhování zakrýt např. podšálkem.

Pro koho je zelený čaj vhodný?

Různé druhy zeleného čaje mají různá chemická složení. Tato složení mají vliv na jeho chuť, ale také na to, co mohou ovlivňovat v našem těle.

Dle výčtu různých látek v tomto čaji se dá říci, že je dobrý pro někoho, kdo potřebuje ranní stimul, nebo navození lepší nálady. Pročistit organizmus a zhubnout.  To vše zelený čaj dokáže! Je evidentní, že má blahodárný vliv na odvedený výkon, protože pozitivně působí na koncentraci. Díky vyšší míře soustředění jsme schopni odvést lepší práci.

Zelený čaj v těhotenství. Mnoho nastávajících maminek se bojí jeho účinků a obsažených látek v něm. V těhotenství by opravdu mělo dojít ke snížení konzumace zeleného čaje, kvůli velkému množství kofeinu, ale není nutné jej zcela vynechat. Má v sobě totiž také mnohé prospěšné látky jako třeba železo nebo zinek, kterých je v těhotenství někdy i nedostatek.

Je logické, že malé děti by tento horký nápoj pít neměly. Naopak vhodný je pro aktivní lidi, kteří uvítají efekt působení kofeinu, který dokáže rychle nabudit.

Vhodný je také pro diabetiky, díky tomu, že dokáže snížit glukózu v krvi.

Nevhodný může být  pro osoby, které mají ledvinové potíže.

Zelený čaj
Zelený čaj pure

Pozitivní účinky zeleného čaje

Zelený čaj má mnoho blahodárných vlastností. Může být použit jako lék, jako stimulant, relaxační prvek nebo také jako komunikační nástroj. Vždy záleží na druhu čaje, který se rozhodnete pít, a také na jeho přípravě.

Zelený čaj je ideální jako stimulant v práci místo kávy nebo si ho můžete dát pro zahřátí, když budete koukat na nějaký pěkný romantický film.

Kofein jako stimulátor nebo hubnoucí  prostředek

  • Všichni jistě znají účinky kofeinu na nervový systém, který vybuzováním stresových hormonů napomáhá odbourávání tuků. Zelený čaj je proto známý jako výkonný prostředek hubnutí.  S hubnutím je spjato také pročištění organismu, kterému napomáhají ostatní složky zeleného čaje.
  • S obsahem kofeinu v zeleném čaji je rovněž spjato povzbuzení a výkon. Někdo potřebuje svůj ranní šálek čaje pro probuzení, někdo odpoledne pro dočasný stimul a „nakopnutí“.
  • Vzhledem k tomu, že mezi jeho vlastnosti patří dobrý vliv na soustředění, lze jej brát jako vhodný nástroj pro váš pracovní výkon. Skvěle vás nabudí, zklidní mysl, srovná soustředění a na jistou dobu podpoří vaši energii. Oproti kávě totiž dokáže své povzbuzující účinky podpořit mnohem déle. Káva působí jako chvilkový stimul, po němž energie opět klesne. Je známé, že zelený čaj zvyšuje koncentraci a duševní výkon jako takový.
  • Výborně působí na psychiku člověka. Správné množství dokáže zklidnit mysl.

Tip:

Zelený čaj pomáhá zklidnit mysl. Jak na stres jsme se věnovali také v článku 3 dobré rady a 2 návody, jak se zbavit stresu a nervozity.

Léčivé vlastnosti zeleného čaje

  • Mezi velké klady se zelenému čaji připisují také jeho léčivé účinky. Některé nejsou vědecky podložené, ale východní medicína jej využívá již přes 5000 let, tak proč nevyzkoušet osvědčené.
  • Složky tohoto blahodárného nápoje působí proti depresím, vzniku revma, zubního kamane (obsahuje fluor).
  • Brání nás před srdečními onemocněními (polyfenoly), zpomaluje projevy stárnutí (antioxidanty).
  • Zmírňuje žaludeční potíže (tanniny)
  • Působí jako čistící nástroj, nebo jako pomoc při zavodnění organismu (kofein)
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi

Negativní účinky zeleného čaje

Mince má vždy dvě strany a proto nesmíme opomenout ani negativní účinky pití zelené čaje. Stejně jako například mandle má i zelený čaj své negativní účinky.

  • Může být návykový, je to přeci jen stimulant.
  • Může příliš odvodňovat organizmus
  • Při nevhodné konzumaci může narušit spánek a přivodit úzkosti
  • Může způsobit bolesti hlavy nebo nepravidelný srdeční rytmus

Obecně lze říci, že zelený čaj obsahuje velké množství látek, které mohou působit na velké množství věcí v našem organizmu.

Druhy zeleného čaje

Pití zeleného čaje je tak oblíbené a rozšířené, že ho můžete najít v nepřeberném množství druhů a variací. Nabízí se čínské čaje, japonské čaje, kvetoucí čaje, indické čaje, polozelené čaje…

  • Japonské čaje
  • Bancha
  • Sencha
  • Matcha (velmi známý a kvalitní práškový čaj)
  • Gyokuro
  • Kabuse
  • Genmaitcha
  • Kukicha
  • Hojicha
  • Tamaryokucha
  • Čínské čaje…
  • Yu Lu
  • Gunpowder (patří mezi nejznámější čaje v Evropě)
  • Qing Ding
  • Hui Ming
  • Longjing (z oblasti Zheijang)
  • Hua Ding
  • Tun Lu
  • Polozelený čajOolong (Vietnamský čaj, známé odrůdy: Che Thai Nguyen, Che Shan, Suoi Gang)
  • Indický čaj (z oblasti Darjeeling)

Tip:

Naším tipem je čaj Matcha, který patří mezi japonské čaje. Je zařazován mezi kvalitnější čaje, má větší obsah aminokyselin a díky tomu příznivě působí na dobrou náladu, pomáhá paměti a zvyšuje koncentraci.

Zajímavost na konec

Zpracování čaje má své konkrétní fáze. Po sklizení se nechá zavadnout, pak se roluje, následuje sušení a třídění. U zeleného čaje se provádí ještě zahřátí, resp. tzv. „propařování“. Každá fáze má svá přesně stanovená pravidla.

Zelený čaj pro chladné dny

Právě zelený čaj (nefermentovaný) je výjimečný tím, že u něj nedochází k oxidaci (jako je tomu například u bílého nebo černého čaje), díky tomu si čaj ponechává většinu svých dobrých vlastností.

Lístky zeleného čaje si ponechávají svou olivově zelenou barvu.

Přichází chladné dny, tak na co čekáte? Já už svou konvičku zeleného čaje mám.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *