Kultura

Nejlepší české filmy všech dob, které musí vidět každý Čech

Česká republika je v poměru ke své populační velikosti neuvěřitelně filmově potentní. A co víc. Česká kinematografie chrlí desítky filmů ročně a značná část z nich je velmi kvalitní. Možná až po delším zamyšlení mnoho z nás docení, jak kvalitní filmy se v ČR točí a jak máme dobrý dabing. Pokud se srovnáme s našimi sousedy, tak máme navrch. I když je to možná také částečně věcí vkusu.

Jaký je nejlepší český film?

Jak byste ale odpověděli na otázku:

„Jaký je podle Vás nejlepší český film?“

Prvním filmem, který naskočí mnoha lidem, je vánoční klasika Pelíšky. Vysoce ceněný film Jana Hřebejka z roku 1999 komicky vykreslující události několika lidí na pozadí komunistické okupace. V této komedii hrají největší česká herecká esa od Donutila přes Polívku až po Simonu Stašovou.

Na druhou stranu je zde mnoho lidí, kterým Pelíšky přijdou jako průměrný film. Jaký je tedy ten nejlepší český film?

Ještě dva roky před Pelíšky byl natočen film Jana Svěráka, kde hlavní roli vystřihl režisérův otec Zdeněk Svěrák, Kolja. Výsledek? Velké uznání filmu nejen v tuzemsku ale také v zahraničí. Film získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film a jediným takto oceněným českým filmem. Před ním získaly toto ocenění již jen filmy československé Ostře sledované vlaky a Obchod na korze.

Jaký je nejúspěšnější film z hlediska diváků v kině?

Čeští diváci dávají přednost české produkci oproti zahraničním velkofilmům. Jednoznačně nejvíce diváků bylo překvapivě na filmu Tankový prapor, který však filmovými kritiky tolik ceněn není. Po revoluci však mnoho lidí chtělo vidět odlehčenou komedii dehonestující poměry v bývalé armádě ČSR.

O rok později (1992) byla vydána skvostná komedie z téměř totožného prostředí, jež měla i vyšší filmovou kvalitu. Výsledkem byl druhý nejúspěšnější film v kinech. Mnoho odborníků považuje právě lidové Černé barony jako film, který prezentuje dokonale českou kinematografii.

Každý má ten svůj nejoblíbenější český film a nikoho by neměli přesvědčit jen recenze a ocenění. Výše jmenované filmy stojí za zhlédnutí jednoznačně všechny. A jaké jsou další výtečné české filmy?

Nejlepší české filmové komedie

Nebudu opakovat výše jmenované a zmíním další velmi ceněné české komedie:

  • Pupendo
  • Muži v naději
  • Účastníci zájezdu
  • Horem pádem
  • Samotáři

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
2
Užitečné
6
Super
2
Nic moc
8
Trapas
5
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura