InternetJak na ...Návod

Jak odmaturovat z angličtiny?

Bojíte se, že neuděláte maturitu? Co je klíčové pro zvládnutí angličtiny? Jak se konečně naučit cizí jazyk a jakými fintami ohromit komisi? Co vám obvykle ve škole neřeknou, ale vyrazíte tím zkoušejícím dech?

Jak se tedy konečně už naučit pořádně anglicky?

Maturita se blíží, ale vy jste na vážkách, zda projdete? Asi vám nemusím říkat, že důkladná příprava už během studia je velmi klíčová. Většinou se doporučuje sledovat filmy v originále, ale existují i efektivnější formy zdokonalování se v mezinárodním jazyce! Nejlepší je všechny ty způsoby kombinovat. A tady už jsou tipy, jak se naučit cizí jazyk:

Naučte se sexy fráze z angličtiny!

U maturity musíte mít širokou slovní zásobu a umět reagovat. Proto je dobré mít v rukávu univerzální věty a fráze, jež se dají použít takřka za všech okolností. Díky nim tedy nemusíte v panice ztichnout, ale ukázat, že jste připravení. Těmito pomocníky, ať už souslovími, nebo celými větami či souvětími, můžete vyplnit prostor, když nevíte, co říct, a hledáte ta pravá slova. Podaří se vám zapůsobit dobře na komisi. Jaké jsou to věty?

To říká Broňa, nadšený učitel angličtiny z Brna, o němž bude dále řeč o kousek níže, v tomto videu. A já vám doporučuji si je zapamatovat, protože na komisi to rozhodně udělá dobrý dojem.

Já jsem je využila a u maturity mi to hodně pomohlo. Zkoukněte více videí od Broni, jsou velice užitečná. Další tipy pro jazyky.

Dělejte všechno!

Aby byla vaše příprava na maturitu komplexní, musíte kombinovat různé metody, jak se naučit cizí jazyk. Sledujte filmy a seriály v AJ, pište anglicky, mluvte anglicky, čtěte anglicky (za chvíli si to rozebereme podrobněji). Že se to lehce řekne, ale hůře provede? Ale funguje to.

Mluvím ze zkušenosti. Je ovšem nutné mít kvalitního kantora, který vás ve škole naučí vše, co je třeba – od gramatiky, přes maturitní témata až po konverzace a poslechy – a rozmluví vás.

Ale musíte se snažit i vy. A ideálně si k tomu přihodit něco navíc. Dělat něco nad rámec svých školních povinností. Nejen domácí úkoly, ale vyvinout i svou vlastní aktivitu. Zkrátka trénovat i doma. A hlavně s chutí! 

Díky Broňovi (Bronislavu Sobotkovi) jsem se dozvěděla, jak taková zkouška z angličtiny – všechny její části – vypadá. Spoustu mi toho samozřejmě řekla moje skvělá paní učitelka. 

Jak víte, maturitní zkouška z angličtiny se skládá ze 3 částí

– písemná práce

– didaktický test

– profilová (školní) část: monolog na vylosované téma, popis obrázku a dialog se zkoušejícím

A jak jinak se na “zkoušku dospělosti” připravit, než psaním, didakťákováním, mluvením a trénováním popisu “picture”?

1) Písemná práce

Skvělý a kvalitní kantor s vámi projede žánry v písemné části často se vyskytující. Pro představu nakoukněte do své učebnice, work booku a časopisů Gate a Bridge.  

Rozpis témat k ústní zkoušce vám dá škola, všude je jiný. V rámci přípravy na maturitní zkoušku je nutné si všechna opravdu pořádně projít. A před losováním si představit, jakou otázku chcete, a opravdu si ji vytáhnout.

K tomu, abyste získali maturitu z cizího jazyka, potřebujete:

– odhodlání, píli, chuť a zapálení

– kvalitního kantora/lektora

– internet

– učebnice, sešity, anglické časopisy, knihy se zjednodušenou angličtinou (o nich detailněji níže) a můžete zkusit i o trochu těžší knihy (leccos si přeložíte ze souvislostí), klidně i audio knihy, k poslechu např. na Youtube. Součástí některých zjednodušených knih jsou i CD s namluveným textem, který lze při poslechu v knize sledovat

Jaké učebnice, pracovní sešity a knihy k maturitě?

Jakou odbornou literaturu si sehnat? Všeobecně se dá říci, že každá pomůže, avšak já doporučuji tyto:

učebnice
pracovní sešit
učebnice
pracovní sešit

Pokud máte např. rádi horory, mrkněte na tuto knihu:

Zkuste se po ní poptat třeba v knihovně.
Krásné obrázky a čtivý text
Na zadní straně je u takovýchto knih označena úroveň čtenáře.

Ideálně by vás to mělo bavit jako mě. Když budete chtít a snažit se, výsledky se dostaví. Dávejte pozor při hodinách angličtiny, buďte aktivní, ptejte se vyučujícího, co vám není jasné. Projevte svůj zájem a kantor vám vše ochotně vysvětlí.

Kromě toho vyhledávejte informace na internetu, sledujte Youtube (např. doporučuji Broňu a různé reportáže o tématech k ústní zkoušce, kde do hledáčku stačí zadat pouze téma, o kterém chcete anglicky slyšet, a sledovat to nejlépe s titulky). Díky Broňovi např. vím, jak přesně probíhají jednotlivé části MZ a že 

KDYKOLI SI ZKOUŠEJÍCÍ NĚCO ZAPÍŠE, NEMUSÍ TO BÝT NĚJAKÝ VÁŠ PŘEŠLAP, ALE NAOPAK SI ZAZNAMENÁ NĚCO, CO JSTE ŘEKLI VELICE DOBŘE, ČÍMŽ VÁM PŘIDÁ PLUSOVÉ BODY.

Tento nadšený učitel angličtiny z Brna v 1 svém videu radí, jaké přesně věty můžete vyslovit, abyste na porotu udělali dobrý dojem. Těmi snadno vyplníte prostor, kdy hledáte v hlavě slova, která řeknete. Pokud jste si video ještě nerozklikli na začátku článku, můžete to udělat teď výše v tomto odstavci. 

Ve svých videích doporučuje Broňa např. používat aplikaci Duolingo, kde jsou různé sekce k procvičení, nebo Grammarly pro kontrolu pravopisu. 

Hovoří také o již zmíněných zjednodušených knihách (dají se půjčit v knihovně), kde si můžete vybrat úroveň složitosti. Nejlepší je začít od nejjednodušších, jež obsahují nejméně slov, která se ale neustále opakují, a tak se vám zavrtají do mozku. 🙂 Dále existují bilingvní knihy – dvojjazyčné, kde na jedné straně je text anglicky, na druhé česky.

Pro milovníky dobrodružných příběhů je vhodná např. kniha „Dobrodružství Huckleberryho Finna“.
Příběh je psán slovy, jimž často rozumíte.
Jedna z mých prvních bilingvních knih
Nalevo je pohádka napsána v AJ, napravo v ČJ.

Tím, že budete mít hodně načteno, zvýšíte své šance, že také dobře napíšete svou maturitní práci. Je to také velmi dobrý způsob, jak se naučit cizí jazyk.

Mně osobně to nestačilo, dříme ve mně duše spisovatele, a tak jsem si na blog psala různé anglické příběhy, básně a písně, což můžete zkusit také. 

2) Didaktický test z AJ

Připojení k internetu je důležité i z tohoto hlediska. Na webu jsou k dispozici staré didakťáky z let minulých, které dobře poslouží pro vaši přípravu a trénink. A to, co budete mít špatně, si vygooglíte nebo se zeptáte vyučujícího. Na internetu jsou ovšem i různí lidé, kteří vám jistě rádi poradí, jako např. již zmíněný Broňa. Vyzkoušet můžete i tuto facebookovou skupinu a další groups tohoto typu.  

Pokud hledáte jednoduchý a rychlý recept na to, jak udělat didaktický test z angličtiny, tak raději zpomalte. Zkuste si vše projet a hlavně si předchozí didaktické testy zkoušet v reálném čase. Pokud Vám něco není jasné, tak se nespokojte s tím, že si zapamatujete písmenko správné odpovědi. To Vám u testu naostro nepomůže. Je třeba se naučit problematiku a zmapovat celou nejasnou část.

Didakťáky doporučuji si vytisknout, můžete si v nich různě podtrhávat, zvýrazňovat dle své potřeby. Využít lze i elektronickou formu a výsledky si zapisovat na papír, ale já osobně preferuji mít celý test na stole a na internetu si pouštět pouze poslechy.

3) Profilová (školní) část aneb ústní zkouška z angličtiny

Co se stane po vašem vstupu do zkušební místnosti? Vylosujete si téma (musíte si předem určit, jaké téma chcete, a obvykle se stává, že se vám to díky šťastné ruce splní). Máte 15 min. na přípravu na tzv. “potítku”, kam si sednete a kde dostanete slovník a zadání. A zatímco ještě maturant před vámi sedí v “horkém křesle”, vy můžete koukat do slovníku a připravovat si na papír, co řeknete.

Obecně platí, že pokud se na maturitu připravíte, nemáte se čeho bát. Důležité je jen nebýt zticha. Pokud nejste příliš zdatní, mluvte třeba jen v infinitivech. Ale mluvte. Co nejvíc.

Monolog na vylosované téma

5 min. hovoříte o tématu, které jste si vylosovali. Snažte se pořád něco povídat. Nedělejte přestávky, mluvte sami, nečekejte na otázky. Až už vás nic nenapadne, zkoušející vám pomůže tím, že se vás na něco zeptá.

Mnoho témat vyžaduje znalosti reálií, které si z prstu nevycucáte. Proto je nezbytné si před maturitou opravdu všechny sekce projít a zjistit si toho co nejvíce. Těžko můžete vyprávět u maturity o historii i současnosti anglicky mluvících zemí, neznáte-li fakta.

 Při samotné zkoušce je ale nutné udržovat oční kontakt se zkoušejícím, takže sice do svých poznámek nahlížet můžete, ale nesmíte to zase přehánět. Zkrátka snažte se ty oči také zvednout. Čili ne to pouze číst. 

Popis obrázku 

U maturity budete popisovat jeden ze dvou obrázků, které si vylosujete. Existuje spousta webů s popisem obrázků, např. tento. Naučte se ty fráze a dosadit už tam pak na živo můžete cokoliv. Na potítku máte slovník, takže doporučuji si věci, které jsou na obrázku, ale neumíte je přeložit, vypsat z něj. 

Rozhovor s učitelem

Úkolem je najít nějaké společné řešení, na kterém se oba shodnete. Vy i váš zkoušející. Vyřešit to musíte vy. Učitel vás rozhodně nechce potopit, a když navrhnete něco, na čem se musíte shodnout, on to odsouhlasí. Je to scénka, která prověří vaši interakci.

5 otázek

Tento úkol vám ukládá odpovědět bez dlouhého otálení na 5 otázek, které na vás kantor vybalí. Buďte zkrátka pohotoví, vymýšlejte si, u maturity nemusíte mluvit pravdu. Tam jde především o vaši slovní zásobu, schopnost komunikovat, rozumět mluvenému slovu. Samozřejmě je nutné neopomíjet fakta, takže na otázku kde leží ČR, není vhodné odvětit, že v Africe. 

Další tipy, jak se naučit cizí jazyk:

  • dopisovat si s někým
  • poslouchat anglickou hudbu
  • mluvit s někým anglicky 
  • pomoci vám také můžou online kurzy angličtiny, kde si můžete procvičit jak slovní zásobu, tak i gramatiku

Jak vidíte, klíčem k úspěchu je kvalitní příprava. Pokud nemáte skvělého angličtináře, zkuste třeba nějaké soukromé lekce. Lektorů jsou všude mraky. Ale připravujte se i doma – čtěte, pište, učte se maturitní témata, fráze k popisu obrázku, trénujte didaktické testy, mluvte. Bez toho to nepůjde. Přeji vám hodně štěstí.

Teď už víte, jak se naučit cizí jazyk, a tak vám nic nebrání v úsilí opravdu se jej naučit.

Přečtěte si také náš článek o distanční výuce nebo o šetření peněz.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
10
Super
2
Nic moc
0
Trapas
2
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    1 Komentáře

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Internet