TěloZdraví

Celulitida! Jak se zbavit tohoto strašáka v 5 krocích

Pomerančová kůže je strašákem nejen mnoha žen, ale i mužů. Nevzhledné ďolíčky se objevují především na stehnech a hýždích. S celulitidou se potýkají jak mladí, tak starší lidé; sportovci i ti, kteří bojují s nadváhou.

Pokud se potýkáte s otázkou, jak účinně bojovat s celulitidou a zda lze zmírnit její následky, následujících pět tipů právě vám může pomoci.

Jak celulitida vzniká?

Než přejdeme k tipům, musíme si nejprve položit otázku, jak celulitida vzniká? Jednotná odpověď neexistuje, protože každé tělo je jiné a tím pádem i jednotlivé organismy reagují různě. Ovšem za nejčastější důvody se pokládají lymfatické změny (tělo zadržuje vodu) nebo stárnutí, jehož vlivem kůže ztrácí svoji pružnost a kvalitu.  Dalšími vážnými faktory jsou:

 • geny
 • nedostatek pohybu
 • špatná životospráva (nedostatečný pitný režim a pestrá strava)
 • životní styl (tohle na cigaretové krabičce nenajdete)
 • hormony (puberta, antikoncepce)

Jaké škody na vašem tělě napáchala celulitida, zjistíte pomocí „dolíčkového“ testu, který se skládá ze 4 stupňů.

0. stupeň
Kůže je bez celulitidy.

1. stupeň
Celulitida je viditelná pouze při stlačení kůže.

2. stupeň
Změny na kůži jsou viditelné v sedě nebo v leže.

3. stupeň
Hrbolky na kůži jsou viditelné bez ohledu na to, zda sedíte nebo stojíte.

Jak můžu bojovat celulitidou?

Přinášíme pět tipů, jak bojovat s celulitidou. Jednotlivé kroky jsou rozděleny podle výše zmíněného testu od nejmenších škod po ty nejzávažnější.

1. Kosmetické přípravky a doplňky stravy?

Používání krémů proti celulitidě nebo zpevňujících tělových mlék vás neochrání před jejím vznikem. Na druhou stranu takové přípravky podporují prokrvování kůže v potřebných místech. Společně s pohybem napomáhají k tomu, aby se celulitida na postižených partiích nezhoršovala. Dobré přípravky naleznete v drogeriích i lékárnách, jejich cena se pohybuje kolem 130-200 Kč.

Na podobné bázi funguje i kolagen. Pokud nejste fanoušci vitamínů v tabletách, kolagen je vhodnou volbou. Stačí ho rozmíchat ve vodě nebo džusu. Kromě porce vitamínů napomůže k hydrataci kůže a k jejímu zpevnění.

2. Nakopněte pitný režim

Vodu často nahrazujeme sladkými limonádami nebo nekvalitními džusy, které obsahují vysoké procentu cukru. Neprospěšné nápoje nahraďte vodou. Ta je základem správné hydratace, která pomáhá k hubnutí. Nezapomeňte, že denně bychom měli vypít minimálně jeden a půl litru, nejlépe neperlivé vody. Zkrátka bez ní se nikam nepohnete.

I malé změny se počítají! Jestli se ráno neobejdete bez šálku kávy, vyměňte ji za hrnek zeleného čaje. Tento zázrak funguje magicky na organismus. Kromě toho, že obsahuje močopudné látky, posiluje imunitu, zrychluje metabolismus, čímž pomáhá k hubnutí. K posílení imunity mohou pomoci i přírodní produkty jako je například rakytník nebo další bohaté na antioxidanty.

3. Bez pestřejší stravy to nejde

O škodlivosti cukrů a tuků tu nemusíme psát. Jednotvárný jídelníček není o nic více prospěšný. Pokud chcete zapracovat na pestřejší stravě, zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem mastných kyselin a vitamínů jako jsou ryby, luštěniny nebo zelenina a ovoce. Vyvarujte se příliš převařené zeleniny, která pozbývá vitamínů, a přednost dejte raději syrové zelenině.

4. Cvičení

Kromě pravidelného pohybu se soustřeďte na kardio a silové tréninky. Zaměřte se na procvičování krizových partií jako jsou stehna, hýždě a břicho.

Vyzkoušejte takové cviky jako:

 • Výpady
 • Most
 • Zvedání zadečku
 • Zvedání činěk
 • Dřepy

Na internetu najdete řadu videí, podle nichž můžete cvičit z pohodlí domova.

Tip: Oblíbená fitness influencerka Lilly Sabri vytvořila desetiminutové video se cviky proti celulitidě.

5. Masáže

Jestli máte celulitidu v počátečním stádiu nebo jí chcete předcházet, hned se nemusíte hnát do kosmetického salónu. Pořiďte si masážní kartáč. Jeho cena je různá; ten nejlevnější pořídíte do 150 korun. Ideální je jeho spojení s peelingem, kdy prokrvíte kůži, a zároveň ji vyčistíte.

Na horší stádia celulitidy jsou prospěšné lymfatické masáže. Aby výsledky byly efektivní, uživatelé musí opakovaně proceduru podstoupit během dvou až tří týdnů a nadále na ni docházet. Cena takových masáží se může vyšplhat do řádů tisíce korun. Nesmíme zapomenout na klady masáží. Kromě zlepšení celulitidy pomáhají k detoxikaci organismu, s revmatickými otoky nebo se záněty žil.

Celulitida v nejhorším stádiu může přejít ve vážnější zdravotní problém jako jsou křečové žíly, chronické záněty nebo otoky. V tomto případě je doporučeno vyhledat lékařskou pomoc, kdy si můžete vybrat z řad léčebných procedur jako je liposukce nebo laser. Na rozdíl od předchozích léčebných procedur je toto řešení nejdražším.

Celulitida je estetický problém, se kterým má zkušenost snad každý z nás. V horších případech může signalizovat zdravotní potíže. Bohužel jakmile se s celulitidou začnete potýkat, už se jí nezbavíte. To není důvod schovávat se za džíny a dlouhé sukně. Nezvratné účinky pomerančové kůže můžete zmírnit péčí o sebe, cvičením a správnou životosprávou.

Zkuste si přečíst také náš článek o zdravých palačinkách nebo o zázraku jménem avokádu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kristýna
Přes den jsem studentkou, v noci Batwoman. Zatímco se věnuji škole, ležím mezi tunami knih se svým čtyřnohým mazlem. Možná by mi výuka šla líp, kdybych nebyla lehce hYpeRAktiVní a (především) pokud by moje paměť nebyla zahlcená filmovými a seriálovými hláškami. #RockyBalboa

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Tělo