Jak na ...NávodTěloZdraví

Znáte léčivé bylinky proti podzimní únavě?

Přechod ze slunného léta do tmavého a často deštivého podzimu. To je fáze roku na kterou se asi málokdo z nás těší. Někteří to zvládají dobře ale na někoho může dolehnout podzimní únava. Ta je také známá pod lékařským označením sezónní afektivní porucha (SAD). Tento stav mysli je narušen změnou ročních období, když léto přechází v podzim. Lehká únava může přejít až do deprese.

Podzimní únava – příznaky

  • špatná nálada
  • úzkost
  • ztráta sebevědomí
  • podrážděnost
  • negativní samomluva
  • sociální odtažitost
  • úbytek energie
  • menší aktivita
  • horší ranní vstávání

Podzimní únava – jaké bylinky pomohou?

Ačkoliv farmacie má na tento problém již dávno řešení, pořád se najde skupina lidí, která dá přednost raději přírodní variantě. Pokud patříte do této skupiny, můžete se níže inspirovat pěti bylinkami, které vám pomůžou v boji s podzimní únavou.

1. Kopřiva dvoudomá

Kopřiva má silně detoxikační účinky, čistí krev, podporuje krvetvorbu, snižuje hladinu cukru a celkově posiluje organismus. Optimalizuje zažívání a zejména na podzim a na jaře je ideální bylinkou pro nastartování metabolismu. Nejčastěji se využívá síla mladých kopřiv (list i nať). Pokud ale nemáte možnost nasbírat ji v přírodě, můžete si ji pořídit v sušené formě.

Podzimní únava - Kopřiva dvoudomá

2. Ginkgo biloba

Patrně jde o nejstarší rostlinu na naší planetě. V listech jsou obsaženy flavonoidy, terpeny a další látky, které rozšiřují kapiláry v cévním řečišti, a zlepšují tak průtokové vlastnosti krve. Má také antioxidační účinky. Skvěle zabírá v případě únavy, protože zlepšuje využití kyslíku v těle.

Podzimní únava - ginkgo biloba

3. Lékořice

Kořen lékořice napomáhá lepší funkci nadledvinek, snižuje chuť na sladké a na kofein – obojí způsobuje energetický úbytek. Glycyrhizin obsažený v kořeni lékořice zvyšuje hladinu kortizolu, čímž dojde ke zvýšení energie a snížení únavy.

Lékořice

4. Ženšen

Zvyšuje schopnost organismu zvládnout stres, snižuje únavu a vyrovnává hormonální hladinu. Bylo prokázáno, že podporuje také vytrvalost a kondici. Ženšen se používá jako adaptogen, což je látka, která pomáhá tělu lépe zvládat stres, ať už duševní, nebo fyzický. Podporuje též vitalitu a dlouhověkost.

Ženšen

5. Mangolka čínská

Mangolka, nebo také klanopraška, je dřevnatá liána pocházející z Asie, ale vypěstovat ji lze i v našich podmínkách. V listech a bobulích najdete velké množství minerálů, vitaminů a různých stimulujících látek. Rostlina zvyšuje výkonnost a odolnost organismu, pomáhá proti únavě a také při rekonvalescenci po nemocech. Pokud potřebujete podporu při učení, tato léčivka je ta pravá. Plody koupíte ve zdravé výživě nebo bylinkářství.

Mangolka čínská

Podzimní únava – další faktory

Melatonin – Denní světlo tlumí produkci melatoninu. V důsledku toho máme v létě více energie než v zimě.

Vitamín D – Nedostatek vitaminu D může mít špatné dopady na vaše zdraví, a to v podobě úzkosti, zánětu nebo slabosti

Hormon serotonin – Serotonin je hormon, který je zodpovědný za naše štěstí. Právě změny ročního období mohou způsobit jeho nedostatek. Snížená hladina serotoninu může vést až k depresi.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *