Jak na ...

Jak překlenout finanční překážky při změně kariéry?

Během celého pracovního života se řada lidí ocitne v situaci, kdy zjistí, že je jejich práce nebaví. Proč na takovém místě zůstávají? Nejčastěji kvůli obavám z dočasného zhoršení finanční situace. Dalším důvodem je potřeba peněz na rekvalifikační kurzy či další vzdělávání, které je nutné investovat do nastartování nové kariéry. Jak se přes tyto obavy přenést? 

Kdy je nejvyšší čas na změnu?

Neexistuje obecný výčet situací, které by jasně signalizovaly, že je čas na změnu zaměstnání. Každý člověk totiž reaguje na nastalé situace individuálně. Zatímco u někoho je nepředstavitelná spolupráce s arogantním šéfem, přestože za svoji práci bere zaměstnanec dobrý plat, jiný se nad rozmary šéfa povznese, protože ho uspokojuje výše mzdy. 

Nejčastějšími důvody, proč lidé mění práci, jsou:

  • nízké finanční ohodnocení,
  • toxické prostředí,
  • nemožnost růstu,
  • ztráta motivace,
  • postrádání smyslu práce.

Nezůstávejte na místě jen kvůli strachu z finančního výpadku

Mnozí lidé ke změně zaměstnání nepřistoupí kvůli strachu z toho, jak to finančně zvládnou. S tím vám pomůže finanční rozvaha. Sepište si své výdaje a příjmy.

Do příjmů patří čisté příjmy všech členů domácnosti, včetně nejrůznějších pravidelných příspěvků a benefitů. Výdaje si rozdělte na:

  • Nezbytné – musíte je platit pravidelně. Patří sem třeba splátka hypotéky, nájem, náklady na energie, výdaje za služby, dopravu, jídlo nebo pravidelné splátky, které vyžaduje půjčka (pokud nějakou máte).
  • Zbytné výdaje – jde o výdaje, které neovlivní váš život, pokud je vynecháte nebo omezíte. Jde třeba útraty za kulturu, volný čas, jídlo v restauracích atd.

Do výdajů nezapomeňte započítat náklady, které budete muset investovat do potřebného dovzdělání, kurzů a školení, jež se pojí s rozjezdem vaší nové kariéry. Díky finanční rozvaze si uděláte jasnější přehled, jakým způsobem můžete náročnější období překlenout.

Kde získáte peníze na rozjezd nové kariéry?

Svoji budoucnost můžete financovat různými způsoby. Zjistěte, zda můžete čerpat z grantů, na rozjezd podnikání využijte možnost crowdfundingu, hledejte placené nebo částečně placené rekvalifikační kurzy na úřadu práce, využijte rychlé půjčky, která pokryje náklady na vzdělání, případně rozjezd podnikání.

U koho můžete žádat o půjčku?

Pokud uvažujete o nejvýhodnější půjčce, nabízí se vám 3 možnosti. Jaké mají výhody a nevýhody?

  1. Rodina – pravděpodobně nebudete muset platit úroky a v případě zpoždění s placením vám nehrozí sankce. Na druhou stranu mohou půjčky v rodině nadělat zlou krev zejména, pokud je nebudete poctivě splácet.
  2. Banka – pro mnohé je půjčka u banky symbolem pro bezpečné půjčování. Nevýhodou může být zdlouhavé papírování, poplatky a nejistota, zda na půjčku dosáhnete.
  3. Nebankovní instituce – jsou flexibilní v poskytování půjček. Půjčku vyřídíte rychle online z pohodlí domova. Půjčit si můžete v řádech statisíců na cokoliv. Musíte si ale dát pozor na výběr spolehlivého poskytovatele. Pohlídejte si ve smlouvě uvedení RPSN hodnoty. Vybírejte poskytovatele s dlouhou historií a známým jménem. Ideálně si prověřte jeho umístění v žebříčku odpovědného úvěrování, který sestavuje nezisková organizace Člověk v tísni.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *