BydleníJak na ...

Stěhování za týden? 21 tipů, na co nezapomenout při stěhování?

Termín stěhování se blíží a čas na přípravu někam zmizel jako pára nad hrncem? Začíná jít do tuhého, ale s našimi radami to ještě pořád můžete v pohodě zvládnout.

7 dní do stěhování

 1. I když máte pocit, že byste teď měli běhat jako šílení po celém bytě, a že každá minuta, kdy nebalíte, je ztracená, posaďte se, vezměte si několik papírů, tužku a plánujte.
 2. Sestavte si seznam základních potřeb. Věcí, bez kterých se neobejdete během příprav, samotného stěhování a pár dní po něm – oblečení, potraviny, potřeby do kuchyně, hygienické potřeby (nezapomeňte na papírové utěrky a toaletní papír), věci do práce a do školy, lékárnička, úklidové prostředky (ty ideálně ve dvou sadách, do každého bytu jednu). Můžete využít například Google Keep.
 3. Načrtněte si plánek nového bytu a promyslete aspoň orientační rozvržení jednotlivých místností tak, abyste se v novém bytě cítili dobře. Díky tomu můžete konkrétní kusy nábytku a krabice s věcmi ukládat přímo tam, kam patří, ušetříte si spoustu zbytečného přenášení.
 4. Sepište si seznam pomocníků – svalnatých stěhováků, lidí, kteří pomohou s balením či s demontáží a montáží nábytku, kdo zajistí jídlo při přípravách a v den stěhování, hlídání dětí či domácích mazlíčků… Neváhejte požádat kohokoli ochotného.
 5. Vytvořte si harmonogram balení. Do každého dne před stěhováním si naplánujte konkrétní činnosti. Buďte při tvorbě plánu realističtí a dodržujte ho – jakékoli zdržení jen navýší stres.
 6. Sestavte si seznam všech potřeb na balení a co nejrychleji vše sežeňte. Využijete banánové či jiné papírové krabice, velké nosné tašky (z IKEA nebo z vietnamské tržnice), velké igelitové pytle bublinkovou folii, staré noviny či letáky, obalovou fólii, izolepu, popisovače a štítky.

Druhý až šestý den

Balte :). A držte se plánu. Ideálně jednu místnost po druhé.

 1. Nejprve zabalte věci ze seznamu nezbytností. A pak bez velkého přemýšlení plňte krabice a pytle vším ostatním. Na rozjímání a nostalgii teď nemáte čas – tomu se můžete věnovat při vybalování.
 2. Pokud ovšem narazíte na něco, co už ve vašem životě nemá místo, neváhejte a vyhoďte to. Stěhování je skvělou příležitostí pro domácí inventuru.
 3. Podrobně popisujte zabalené krabice – pomůže vám to, až v nich budete něco hledat. Třešničkou na dortu je barevné odlišení krabic podle toho, do které místnosti v novém bytě přijdou.
 4. Oblečení na ramínkách můžete pro urychlení ještě ve skříni obalit fólií. Vzniklé balíky se snadno přenášejí a zároveň jsou chráněné před znečištěním.
 5. Stejně můžete obalit menší zásuvky s drobným oblečením, ušetříte prostor v zavazadlech i práci při vybalování.
 6. Delegujte – rozdejte úkoly ostatním členům domácnosti nebo ochotným pomocníkům.
 7. Buďte na sebe tento týden přísní a dokud denní plán nesplníte, věnujte se pouze přípravám na stěhování.
 8. Dbejte na svoji pohodu. Při balení dělejte přestávky, napijte se, dejte si malou svačinku. Pusťte si k práci oblíbenou hudbu. Snažte se spát aspoň 7 hodin denně.
 9. Poslední den vyhraďte rozebírání nábytku, abyste večer mohli jít spát s pocitem, že jste připraveni na den D. Nezapomeňte pečlivě uschovat spojovací materiál a všechny součástky.
Balení před stěhováním
Dobře zabalené krabice bezpečně vydrží stěhování

Sedmý den – den stěhování

 1. Ráno vstaňte včas a pořádně se nasnídejte. Budete potřebovat plno energie.
 2. Dobalte poslední věci – stěhováky pozvěte na takový čas, abyste to měli šanci v klidu stihnout.
 3. V bytě nechte spolehlivou osobu, která pohlídá, aby se na nic nezapomnělo a případně poklidí. Vy jeďte s první várkou věcí do nového bytu a dohlížejte na to, aby vše přišlo tam, kam má. Nemusí to být dokonalé, ale každá věc na správném místě se počítá.
 4. Jako oko v hlavě střežte zavazadla s nezbytnostmi. Zaházená věcmi v temném koutě vám budou k ničemu.
 5. Domluvte se se všemi pomocníky na přestávce na oběd. Jídlo a společná chvilka oddechu všem zvedne náladu.
 6. Pokud to půjde, večer si zařiďte klidně i jen provizorní místo na spaní, odpočiňte si a užijte si příjemný večer v novém domově. Práce neuteče.

Ať se vám v novém domově krásně bydlí!

Přečtěte si také článek o papírových diářích nebo o tom, jak přestat prokrastinovat.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
3
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
MirM
Jsem milovnice psaní, knih a přírody. Fascinují mě technické aspekty online světa. Do všeho jdu s odhodláním a s přesvědčením, že to půjde.

  2 Okomentováno

  1. […] Přečtěte si také náš článek o stěhování nebo o tom, jak vydělat na […]

  2. […] nese v duchu velkých změn v podobě stěhování, ušetřete čas i nervy přečtením článku Stěhování za týden? 21 tipů, na co nezapomenout při stěhování? nebo se nechte inspirovat a zútulněte současné bydlení. Jak na to, se dozvíte v článku 7 […]

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Bydlení