Jak na ...Tělo

4 Jednoduché tipy, jak přestat s prokrastinací

Jak přestat s prokrastinací? Tato otázka napadla určitě většinu z nás, avšak stále hledáme vhodné jednoduché rady a tipy, které nám pomůžou. Jestli i Vy bojujete s prokrastinací, jste tu správně!

Prokrastinace je tendence odkládat plnění důležitých úkolů a povinností na pozdější dobu. Člověk je nahrazuje bezvýznamnými činnostmi, přičemž ztrácí energii. Prokrastinace je také riziková pro naše duševní zdraví, může způsobovat: stres, pocit viny, ztrátu produktivity. To může vést k další prokrastinaci, což vytváří začarovaný kruh. Lepším soustředěním se nyní zabývá také biohacking.

Jak přestat prokrastinovat?

K prokrastinaci často dochází kvůli tomu, že máme tolik věcí na práci, že nevíme do čeho se máme pustit dřív. Tomu lze zabránit, když si ujasníme, které úkoly jsou nejdůležitější a které jsou méně důležité. Jak ale přestat prokrastinovat? Můžete vyzkoušet naše tipy.

Na začátek si odpusťte za předchozí prokrastinaci, uleví se Vám a budete ve svých povinnostech pokračovat s čistou hlavou.

1. Tip – seznam

Napište si seznam věcí, které potřebujete splnit, nejlépe večer před spaním a den dopředu. Napište si také v jakém časovém rozmezí povinnosti splníte. Seznam společně s plánováním a time managementem je klíčovým faktorem úspěchu.

Pokud se například chcete naučit rychle anglicky, tak si udělejte přesný plán a rozvrhněte si časová pole, kdy se učení budete věnovat. Stejně tak, pokud se připravujete na nějakou zkoušku nebo maturitu. Víte, kdy zkouška bude a můžete si vše skvěle naplánovat tak, abyste se nedostali do stresu z toho, že nestíháte.

2. Tip – vyhněte se rozptylujícím podnětům

Ať už Vás rozptyluje telefon či cokoliv jiného, vše se dá nějakým způsobem vyřešit. Váš telefon někam schovejte, vypněte a nebo si ho doložte do jiné místnosti a nebude Vás tolik lákat projíždět si různé aplikace nebo surfovat na internetu. Pokud k plnění svých povinností mobil potřebujete, ujistěte se, že Vás nebude nic rušit. Můžete si například vypnout oznámení v určitých aplikacích.

3. Tip – pravidlo 5 vteřin

Pět, čtyři, tři, dva, jedna – TEĎ! Nad ničím moc nepřemýšlejte, dejte na svou intuici a hned jednejte! Tuhle myšlenku propaguje americká motivační řečníka Mel Robbins.

O co vlastně jde ?

Podle Mel Robins nás postrčí její pravidlo, když si řekneme 5 – 4 – 3 – 2 – 1 – teď, musíme začít jednat a fyzicky se hýbat. Předtím, než se vrhneme do něčeho, co je pro náš příliš obtížné nebo děsivé, začneme pochybovat a zaváháme. Toto zaváhání Vás většinou zastaví od cíle.

Doporučuji přečíst:

4. Tip – odměňte se

Až dokončíte poslední úkol, udělejte si něčím radost. Zajděte na kávu s kamarádkou, kupte si něco hezkého, dopřejte si oblíbené jídlo – cokoliv co je pro Vás potěšením. Budete se mít aspoň na co těšit a posílí to Vaše duševní zdraví.

Odbourání prokrastinace z Vás zaručeně udělá šťastnějšího člověka a zlepší Vaší kvalitu života.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

5 Okomentováno

  1. […] si také náš článek o tom, jak přestat prokrastinovat nebo o […]

  2. […] hodiny u psaní prací jsou živnou půdou pro růst prokrastinace. Najednou jsou vaši nepřátelé v převaze a tuhý boj se stává ještě náročnějším. […]

  3. […] čeká klid na práci a výběr kávy, pití a polévek. Studentská atmosféra vám pomůže v boji s prokrastinací a můžete tu navíc platit i kreditem na kartě […]

  4. […] Pokud něco můžete udělat hned, neprokrastinujte. Když se ovládnete, ušetříte se rozmrzelosti, která by vás flustrovalo, kdybyste věděli, […]

  5. […] Jak tedy trénovat mozek? Stačí Vám deset minut denně, pomůžeme Vám přestat prokrastinovat. […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *