CestováníJak na ...Návod

Jak se naučit rychle anglicky?

Znalost nějakého cizího jazyka je dnes považována takřka za samozřejmost. Učení angličtiny se obecně řadí mezi snazší metody vzdělávání se v oblasti aplikované lingvistiky. Mnozí vám dokonce řeknou, že angličtina je společně se španělštinou ze všech cizích jazyků ta nejjednodušší.

Toto tvrzení opírají o ne příliš logický poznatek, že anglický jazyk je tvořen „pouze“ 750.000 slovy. To je pro někoho doslova hororové množství, zejména pro samouky. Jestliže ale zvolíte správnou metodu učení, zvládnete i skoro nemožné. V tomto článku se dozvíte, jak se naučit anglicky a jaké vedou různé cesty ke znalosti tohoto cizího jazyka. Učení jazyků je velmi individuální věc. Někomu jde samo a baví ho to. Někdo se učí jazyky daleko složitěji a potřebuje každodenní cvik.

Jak začít s učením angličtiny?

První krok je na první pohled jednoduchý a téměř nevyhnutelný. Je jím povinná výuka cizího jazyka na škole. Jelikož angličtina je dnes považována takřka za náš druhý mateřský jazyk, je nasnadě, že se jí začínají učit už malé děti na prvním stupni základní školy, mnohdy ještě dříve ve školce. Pomiňme na okamžik fakt, že na některých školách jsou metody učení cizích jazyků zastaralé a zkostnatělé, nýbrž připusťme, že tento způsob výuky angličtiny je nejjednodušší a nejsnáze dostupný.

Oficiálně máte čtyři možnosti, jak se naučit anglicky:

  • Školní systém
  • Jazykové školy
  • Soukromý lektor
  • E-learning

Nyní se na každou z nich podíváme podrobněji.

Školní systém

Ten, který dobře znáte ze základních a středních škol, a který byste neměli zatracovat, poněvadž některé vzdělávací instituce mají svůj systém výuky cizích jazyků na špičkové úrovni, a mohou se tím pádem pochlubit naprosto famózními výsledky. Na druhou stranu běžným učitelům angličtiny může chybět schopnost motivovat své studenty.

Jazykové školy

Běžná docházková výuka jednou či dvakrát týdně, která probíhá buď individuálně nebo skupinově po čtyřech až desíti lidech. Takové učení se anglicky je výhodné, neboť lektor se může individuálně věnovat každému studentovi, což v běžných třídách o dvaceti až třiceti žácích není možné. Jedna z nevýhod tkví v tom, že učení probíhá v dlouhých výukových blocích, až devadesáti minutových.

Většina jazykových škol vyučuje podle tradičních učebnicových osnov, ale najdou se i modernější přístupy zaměřené na individuální potřeby studenta.

Soukromý lektor

Jestliže se chcete plně soustředit na svou vlastní výuku angličtiny, můžete si zaplatit soukromého lektora, popřípadě navštívit dopolední nebo odpolední kurzy angličtiny a s nějakým vyučujícím si přímo domluvit individuální program. Výhodou je, že vyučovací hodina angličtiny probíhá v přátelském duchu, bez přehnaného stresu a lektor vám na konci okamžitě dá zpětnou reakci. Na druhou stranu lze jen těžko rozpoznat kvalitu lektora předem a někde můžete za výuku zaplatit až 90.000 korun ročně.

Hodiny se soukromým lektorem angličtiny můžete absolvovat osobně nebo on-line.

E-learning

Jeden z nejschůdnějších způsobů výuky cizího jazyka v moderní době. Kdysi dávno byla všechna anglická cvičení, slovíčka a gramatika nahrána na CD nebo DVD nosičích. Dnes vám stačí připojení k internetu a notebook nebo dokonce tablet a mobilní telefon. Můžete se učit odkudkoli a výhodou těchto kurzů je jejich individuální délka. Můžete si vybrat intenzivní rychlokurz angličtiny na několik dní, ale i důkladnou výuku na několik let.

Správně nastavený e-learning společně s kvalitním lektorem je po pobytu v cizině druhým nejefektivnějším způsobem, jak se naučit anglicky.

Jak studovat angličtinu z pohodlí domova?

Přiznejte si to, občas nemáte čas absolvovat hodiny s lektorem nebo sedět nad dlouhým e-learningovým programem. A číst si v učebnicích angličtiny pro začátečníky a samouky vás již také nebaví. Co s tím? Je načase začít s učením angličtiny každodenní a vytrvalou hrou. Jak na to?

Učte se anglicky z filmu

Jeden z nejjednodušších a nejzábavnějších způsobu učení cizího jazyka. Pusťte si doma nějaký pěkný film a pokoušejte se pochytit anglická slovíčka nebo celé fráze. Jakmile budete již zkušenější, nasajete i nějaká pravidla gramatiky. Některým lidem stačí nasledovat hodiny sitcomů v angličtině a dokáží se tímto jazykem obstojně domluvit.

Nebojte se učit anglicky pomocí titulků. Některé filmy a seriály, jako Simpsonovi nebo Přátelé, jsou k tomu jako stvořené. Používají totiž i anglická hovorová slova, fráze a slang.

Zapnutí titulků není žádná hanba a ti, co tvrdí, že nejlépe se naučíte anglicky, pokud žádné titulky mít nebudete, lžou. Můj osobní názor zní, že pokud jste naprostý začátečník nebo samouk, co si v učebnici angličtiny pročetl druhou lekci, nemůžete se na film nebo seriál dívat bez titulků, poněvadž nepochopíte vůbec nic. Nestyďte si je proto stáhnout a vložit přímo do filmu!

Pokuste se naučit anglicky pomocí aplikace

V dnešní době narazíte na přehršel nejrůznějších jazykových aplikací, jak na mobilu, tak na tabletu či stolní počítač. Osobně doporučuji Duolingo. Jedná se o výuku angličtiny zdarma a pohodlně on-line. Program Duolingo si můžete nainstalovat do svého mobilu a malá sovička vás každý den upozorní, že si máte projít novou lekci slovíček a gramatiky. Aplikace je pěkně gamifikovaná a nutí vás zábavnou formou k učení se stále nových lekcí. Chybně zodpovězené otázky a překlady se automaticky vracejí zpět do systému, a vy je tedy můžete zkoušet tak dlouho, dokud neodpovíte správně. Mezi další oblíbené aplikace k výuce angličtiny patří:

  • EnglishMe! – aplikace učící angličtinu zábavnou a motivující formou
  • Phrasalstein – aplikace s vynikající nádhernou grafikou je určena pro pokročilé uživatele
  • English conversation – určena k procvičování konverzace u pokročilých studentů
  • Moovez – k učení angličtiny využívá přehrávání filmů s českými titulky
  • Memrise – určena k učení anglických slovíček

Začněte s učením angličtiny četbou

Čtěte vše, co vám přijde pod ruku. Brožurky, manuály, letáky. Vše pochopitelně v angličtině. Budujte tak slovní zásobu. Pokud patříte mezi mírně pokročilé až pokročilé, jistě některá slovíčka znát budete. Jiná si ale můžete připomenout a další pro vás budou zbrusu nová.

Čtením reklamních brožur nebo třeba magazínů doplníte a rozšíříte slovní zásobu. Navíc se k textu můžete několikrát vrátit a dokonce si v něm pro vás neznámá anglická slovíčka podtrhnout.

Učte se anglicky poslechem

Virtuální platforma jako je Youtube je doslova přeplněna nejrůznějšími videi v angličtině. Chcete se dozvědět něco o politice? Nebo vás zajímají zahraniční fashion a beauty trendy? Toužíte zopakovat ten lahodně vypadající recept z anglického kanálu o vaření? To vše můžete směle zkusit a navíc se u toho naučit nějakou anglickou gramatiku.

Poslech v angličtině sám o sobě patří mezi tři zásadní pilíře výuky anglického jazyka na školách, společně s gramatikou a slovní zásobou, proto vám tato záliba nikdy nebude na škodu. Pokud právě nechcete poslouchat rady do života, zhlédněte rozhovor některého svého oblíbeného herce nebo zpěváka. Vězte, že v tomto případě se budete opravdu snažit porozumět každému slovu. Také si můžete pustit Váš oblíbený soundtrack z filmu a podívat se na jeho přesný překlad.

Nespoléhejte se na zázračné rychlé metody, výuku angličtiny v hypnóze nebo ve spánku. Jedinou prověřenou metodou je jazyk trénovat a nepolevovat v píli.

Jestliže toužíte ještě více prohloubit své znalosti cizího jazyka nebo zkusit jinou, ale zato osvědčenou metodu výuky angličtiny, odcestujte na nějaký čas do zahraničí. Tváří v tvář nevyhnutelnému, kdy zkrátka budete muset mluvit anglicky, protože jinak nedostanete ani ubytování, přijdete náhle na to, že vaše slovní zásoba není tak chatrná, jak se vám mohlo doposud znát. A jak často se učit angličtinu, ptáte se? Kdykoli budete mít čas.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
3
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *