Cestování

Top 7: Nejhezčí přírodní památky v ČR

Cestování je pro mnohé z nás jednou z nejhezčích kratochvílí. A ačkoliv je cestování po celém světě čím dál více dostupné, neměli bychom zapomínat ani na krásy naší vlasti. Kromě historické i moderní architektury, je na našem území k vidění i nesčetný počet přírodních krás. My se dnes podíváme na nejkrásnější výlety a na nejhezčí přírodní památky v České republice.

Nejhezčí přírodní památky – vodní

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj nabízí snad vůbec nejkouzelnější výhled na řeku Vltavu. Najdeme ji u obce Teletín nedaleko Slapské přehrady a asi 30 km jižně od Prahy. Z místa je vskutku fascinující výhled na mohutný meandr Vltavy, který zde má tvar podkovy a protéká hluboce zaříznutým kaňonem. Jedná se o přirozenou vyhlídku, nemá tudíž žádné zábradlí či umělou plošinu, což jí navíc propůjčuje pořádnou dávku romantiky.

Nejhezčí přírodní památky - vyhlídka Máj

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika díky krásně modrému jezeru na jeho dně láká čím dál více turistů. Většině stačí pohled z vyhlídek na hraně tohoto až 80 metrů hlubokého lomu. Odvážnější, i přes oficiální zákaz vstupu, slézají dolů a koupají se v jezeře. Mimo Velké Ameriky zde najdete celou řadu dalších, i když už menších lomů jako je Mexiko, Kanada a Malá Amerika.

Lom Velká Amerika

Mumlavské vodopády

Mumlavské vodopády se nachází poblíž rekreačního střediska Harrachov, na řece Mumlava na okraji Mumlavského dolu pod Ptačincem. Jsou nejbohatším vodopádem na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů. Vodopády zabírají celé řečiště a tvoří v žulové skále obří kotle, tzv. Čertova oka. Jedná se prohlubně, které byly v žulovém podkladu vyhloubeny pohybem vody s kamínky.

Nedaleko vodopádů se nachází Mumlavská bouda – původně harrachovská hájovna, dnes výletní restaurace. Vodopády jsou dobře přístupné pěšky i na kole po asfaltové cestě, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel. Od Mumlavských vodopádů můžete pokračovat dále na Voseckou boudu.

Mumlavský vodopád

Nejhezčí přírodní památky – hory, jeskyně a skály

Pravčická brána

Pravčická brána je vůbec největším přirozeným skalním obloukem v celé Evropě. Nachází se na Děčínsku nedaleko obce Hřensko a je součástí Národního parku České Švýcarsko. Samotný skalní oblouk má úctyhodné rozpětí 26,5 m a je výsledkem postupného zvětrávání, které trvalo neuvěřitelné miliony let. Za vstup přímo k útvaru se sice platí poplatek, ale odměnou je vskutku nezapomenutelný zážitek. V okolí místa je navíc hned několik vyhlídek s kouzelnými výhledy do okolní krajiny.

Nejhezčí přírodní památky - Pravčická brána

Prachovské skály

Prachovské skály jsou jedinečné pískovcové útvary, které vytváří celé skalní město. Leží nedaleko města Jičín v malebné krajině Českého ráje. Skalní město se rozkládá na ploše 262 ha a prochází jím řada značených stezek. Součástí jsou mnohdy až bizarní pískovcové útvary ve tvaru věží, bloků i sloupů, z nichž ty nejvyšší mají téměř 40 m. Za vidění stojí také romantická vodní nádrž Pelíšek či pozůstatky středověkého hradu Pařez.

Prachovské skály

Propast Macocha

Macocha je naší nejznámější a nejnavštěvovanější propastí. Nachází se přibližně 10 km od Blanska a je součástí komplexu Punkevních jeskyní v Moravském krasu. Na okraji Macochy jsou v různých výškových úrovních dvě vyhlídky, odkud si lze prohlédnout celou propast, jejíž suchá část dosahuje úctyhodných 138 m. Tím však její hloubka nekončí, zbytek propasti je totiž zatopený vodou a doposud se nepodařilo ani při opakovaných pokusech dosáhnout úplného dna.

Nejhezčí přírodní památky - propast Macocha

Panská skála

Panská skála je nejznámějším čedičovým útvarem v České republice. Díky čedičovým sloupcům vypadá z dálky jak píšťaly varhan. Malebnosti přidává i přilehlé jezírko. Poblíž je veliké placené parkoviště, díky kterému odpadá starost s parkováním. Pokud uvažujete o návštěvě tohoto místa, určitě neváhejte a vyražte.

Panská skála

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *