Jak na ...Návod

Dovoz auta ze zahraničí: Jak na to a na co dát pozor?

Koupě nového auta je téma, které se týká miliónů Čechů. Čím dál častěji se stává řešením dovoz auta ze zahraničí. Nejčastěji z Německa, Rakouska nebo Itálie. A důvodů je hned několik. Zmíněné země mají totiž podstatně lepší stav vozovek a to se na autech odráží. Stejně tak je v těchto zemích přísnější legislativa a postihy například za stočení tachometru. My se nyní podíváme, na co si dát pozor a co je dobré, před takovouto koupí vědět.

Dovoz auta ze zahraničí – kde vybírat?

Obchodníci se tomuto trendu samozřejmě přizpůsobily a vznikají bazary, které nabízí jen auta dovezená ze zahraničí. Ty vám ušetří hodně zařizování ale promítne se to v ceně vozu a vy tak přicházíte o jednu z výhod. Ovšem pokud zvolíte solidního dovozce, stále by měla platit výhoda v technickém stavu vozu. Další variantou je výběr vozu přímo v zahraničí. Pokud do zmíněných zemí cestujete, můžete se zastavit v různých bazarech. Druhou možností jsou prodejní portály. Největší německý portál je mobile.de. Pro celou Evropu pak AutoScout24.

Dovoz auta ze zahraničí

Na co si dát pozor při výběru?

Typ vozidla je individuální u každého kupceCo ale zajímá každého z nás, je technický stav vozidla. Pokud nejste odborník nebo zkušený nadšenec, raději si k nákupu si přizvěte automechanika, který autům rozumí a je schopný okem rozeznat technické nedostatky. Případně prohlídkou pověřte firmu, která dováží vozy na zakázku. O těch si povíme později více. Dále by vás měla zajímat servisní knížka. Například v Německu má většina aut servisní knihu vedenou po celou dobu provozu. Další důležité informace jako například historii pojistných událostí můžete zjistit pomocí VIN kódu na portálech jako například Cebia.cz.

Dovoz auta ze zahraničí

S čím počítat kromě ceny vozu

Auta na zahraničním serveru bývají podstatně levnější než stejné modely na našem trhu. Nezapomínejte však, že cena vozu neznamená vaše celkové náklady. Než dostanete auto na naše území a legislativně ho připravíte na provoz v ČR, zaplatíte za další položky:

  • Poplatek za směnu korun na eura, dolary či jinou měnu. Respektive přirážku ke směnnému kurzu.
  • Náklady na cestu do země prodejce. Letenka, jízdenka či pohonné hmoty se samy nezaplatí.
  • DPH a clo, pokud jste povinni ho platit.
  • Náklady na dovoz auta ze zahraničí do ČR. Platby za povolení a další potřebná lejstra v místě koupě, benzín na cestu zpět, případně platba přepravní společnosti.
  • Poplatek za registraci vozidla v České republice – 800 CZK.
  • Platba STK. Povinné je v každém případě alespoň měření emisí. Vychází to na 500 až 1 200 CZK. Dle auta a provozovny. Pokud emise nevyjdou pěkně, budete muset počítat i s platbou ekologické daně.
  • Platby povinného ručení, případně i havarijního pojištění.
Dovoz auta ze zahraničí

Případně můžete využít služeb některé firmy, která dováží auta na zakázku. To funguje tak, že si vyberete na na portálu vašeho „favorita“. Pošlete odkaz firmě, která kontaktuje prodejce, zjistí vše potřebné, zkontroluje historii vozu a zároveň pro něj i dojede. Případně zařídí i legislativní povinnosti na našem území. Cena těchto služeb začíná zhruba okolo 10 000 Kč ale může se vyšplhat i na několik desítek tisíc korun. Záleží na vzdálenosti, dohodnutých službách a ceně vozu.

Dovoz auta ze zahraničí – vyplatí se?

Pokud pro vás není problém koupit si auto úplně nové, tuto otázku nejspíše řešit nebudete. Nové auto bude ve skvělém stavu a jeho přihlášení bude snadné. V případě, že potřebujete sáhnout po ojetém vozu, určitě tuto variantu zvažte. Při správném výběru vozu, v kombinaci se spolehlivým dovozcem, můžete ušetřit i desítky procent z pořizovací ceny a vozit se ve svém vysněném autě. Závěrečná odpověď je tedy, alespoň dle mého, Ano.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *