TěloZdraví

Výpověď ze zdravotních důvodů – jak na to?

Výpověď ze zdravotních důvodů je až posledním řešením. Jestliže stav zaměstnance neumožňuje další vykonávání sjednané činnosti, tak by vás měl zaměstnavatel přeřadit na místo, které bude více vyhovující. To ale není z druhé strany pro zaměstnavatele výhodné a někdy i možné.

Výpověď ze zdravotních důvodů na základě lékařského posudku

Zdravotní způsobilost zaměstnanců zjišťuje tzv. závodní lékař nebo lékař k tomu určený zaměstnavatelem. Pracovnělékařská prohlídka posuzuje způsobilost pro vykonávanou činnost lékařem, který má smlouvu o této činnosti se zaměstnavatelem.

Lékařský posudek utváří určený lékař zaměstnavatelem. Tento lékař především zjišťuje způsobilost zaměstnanců vykonávat danou činnost. Pokud se v lékařském posudku objeví zdravotní komplikace kolidující s vykonáváním práce určené zaměstnavatelem, tak vzniká problém u pro zaměstnavatele nikoli prvotně pro zaměstnance.

Zaměstnavatel vám musí najít činnost, pracovní náplň, kterou budete moci s pracovním omezením vykonávat. Pokud se tak nestane, tak musí zaměstnavatel pracovní poměr rozpustit.

Nejvýhodnější pro zaměstnance je odstoupení z důvodu pracovního úrazu, kde mu náleží nejméně dvanáctinásobek běžné mzdy. U výpovědi normální běží dvouměsíční výpovědní lhůta.

Pozor výpovědní dvouměsíční lhůta běží vždy až od prvního dne v následujícím měsíci. Někdy tedy může začít plynout až po celém měsíci.

Výpověď ze zdravotních důvodů ze strany zaměstnance

Opět můžete zrušit zaměstnanecký poměr na základě lékařské zprávy. Tato zpráva musí uvádět přímý zákaz od lékaře vykonávat danou činnost. Nestačí pouhé doporučení ze zdravotních důvodů. Zde je minimální nárok na náhradu dvou měsíců tedy stejné délky jako je výpovědní lhůta.

Také nemusíte uvádět žádný důvod a podat výpověď ve standardní dvouměsíční výpovědní lhůtě bez udání důvodů.

Naopak zaměstnavatel musí vždy při zrušení pracovního poměru udat jasný a zřetelný důvod této výpovědi!

Bezpečnostní předpisy a zdravotní úrazy

Často se setkáváme, že zaměstnanec po pracovním úrazu nepobírá výše zmíněné výhody. Povětšinou je to způsobeno pochybením při vzniku pracovního úrazu a porušení daných pracovních bezpečnostních předpisů zaměstnancem.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
17
Super
2
Nic moc
3
Trapas
1
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo