Kultura

TOP 8: Nejlepší kriminální seriály posledních let!

Ačkoli se kriminální žánr v Česku těší velké oblibě a má zde svou tradici, kvalita většiny současných tuzemských kriminálních seriálů je zřídkakdy srovnatelná s obdobami ve světové televizní produkci, na tom se asi všichni shodneme. Proto také v následujícím seznamu seriálů figurují ty zahraniční, hlavně z produkce HBO či Netflixu, ale třeba i britské BBC.

Pokud jsou krimi série vaším oblíbeným žánrem a nemáte zrovna žádnou po ruce nebo se po nějaké kvalitní poohlížíte, pak zde jistě najdete zajímavé tipy na sledování a možná objevíte skryté perly, které naplní váš volný čas kvalitní zábavou.

1. HŘÍŠNICE (The Sinner)

 • Netflix
 • 2017 (USA)
 • 8 Epizod
Kriminální seriály – Hříšnice

Kriminální thriller s nádechem mysteriózna, který si vás zaháčkuje od první epizody chytlavou zápletkou.

Mladá žena a matka Cora (Jessica Biel) jednoho slunečného dne během rodinného výletu brutálně zavraždí člověka. Zatčená Cora vůbec netuší, co se s ní stalo – proč spáchala takový horror. Vyšetřování se ujme starší zkušený detektiv Harry Ambrose (Bill Pullmann), který hodlá tuto záhadnou vraždu vyřešit.

Seriál Hříšnice disponuje všemi důležitými atributy – hlavně zábavným dějem, zajímavými šťavnatými postavami a nečekaným originálním rozuzlení, čímž potěší každého milovníka poctivého krimi.

2. NEZVĚSTNÍ (The Missing)

 • BBC
 • 2014 (USA/VB)
 • 8 Epizod
Kriminální seriály – The Missing

Rodičům zmizí během dovolené v malebném francouzském městečku pětiletý syn Oliver.

Jednoduchá premisa rozvedená do komplexního vyprávění ve dvou časových liniích, kde se mísí našlapaný zápletkami prošpikovaný krimi thriller a současně rozvíjí hutné psychologické realistické drama.

Tato série bude nejvíce po chuti milovníkům složitějších propletených krimi thrillerů s hutnou atmosférou, u kterých mohou spekulovat nad možnými teoriemi a napjatě sledovat další zcela nepředvídatelný vývoj.

3. MARE Z EASTTOWNU (MARE OF EASTTOWN)

 • HBO
 • 2021 (USA)
 • 7 Epizod
Kriminální seriály – Mare of Easttown

Tato vysoce oceňovaná mini série vás vezme do amerického zapadlého městečka Easttown v Pensylvánii. Ať už se vám tam bude líbit nebo ne, jisté je, že na vás jeho atmosféra dýchne takovou silou, že po sledování si ho jasně budete pamatovat.

Na pozadí výrazného prostředí plného trojrozměrných autentických postav, jejichž životy a vzájemné vztahy postupně poznáváme, rozvíjí série kriminální zápletku nenápadně postupující a gradující až… no do finálního rozuzlení.

Vhodnější pro trpělivějšího diváka, který se rád nechá postupně vtahovat do realistického poctivě vykresleného světa s vizáží seriózního dramatu.

4. YOUR HONOR

 • SHOWTIME 
 • 2020 (USA)
 • 10 Epizod
Kriminální seriály – Your Honor

Kriminální drama s psychologickým přesahem. Hnacím motorem je zde morální dilema – kolik zla je člověk ochoten vykonat za účelem ochrany svého dítěte.

Syn váženého respektovaného newyorkského soudce totiž během nehody usmrtí syna mafiánského šéfa.

Od prvního dílu sledujeme řetězec (ne)vyhnutelných událostí rozvíjejících na jedné straně mafiánský thriller a na straně druhé stále se prohlubující psychický horor daný nesnesitelnou situací.

5. HAD (THE SERPENT)

 • BBC/Netflix
 • 2021 (VELKÁ BRITÁNIE)
 • 8 Epizod
Kriminální seriály – Had

Rádi cestujete?  Milujete exotické země?

Seriálová perla z dílny BBC (můžete vidět na Netflixu) vás zavede do Thajska a dalších exotických oblastí jihovýchodní Asie plných přírodních krás i kulturního/náboženského bohatství.

Tím to hezké končí, a to ostatní už je drsné krimi tentokrát podle skutečných událostí. Seriál vás seznámí s masovým vrahem Charlesem Sobhrajem, který ve zmíněné oblasti v 70. letech působil jako sériový vrah a mezi jeho oběti patřili především turisté, často hippíci.

6.  ZRÁDCI (RATS)

 • ČESKÁ TELEVIZE 
 • 2020 (ČR)
 • 6 Epizod
Kriminální seriály – Zrádci

Naší výjimkou potvrzující pravidlo, že české seriály a filmy ve světové konkurenci neobstojí, je tato kriminální mini série z produkce České televize.

Propracovaný napínavý krimi thriller s detektivní zápletkou a neokoukanými hereckými tvářemi, svěže napsaný i natočený. Má své specifické pojetí a vyznění, dýchne na vás nebývale dravou novátorskou energii, z epizod a celé vysoce zdařilé kriminální série je cítit nadšení tvůrců.

A taky nahlédnete pod pokličku vietnamské mafii v Česku, přiučíte se něco o byznysu s pervitinem a o tom, jaký oříšek to je takovou perníkovou varnu vypátrat.

7. OSTRÉ PŘEDMĚTY (SHAPR OBJECTS)

 • HBO
 • 2018 (USA)
 • 8 Epizod
Kriminální seriály – Ostré předměty

Další kriminální kousek, který disponuje bravurně vykresleným specifickým prostředím maloměsta na americkém venkově.

Seriál vás důvěrně seznámí s postavou mladé novinářky Camille (Amy Adams), která do svého rodného městečka přijíždí, aby napsala článek o zdejších nedávných vraždách dvou dívek.

Zároveň bojuje se svými démony, duševními poruchami, jejichž původ vede daleko do minulosti a jak to tak většinou bývá, všechno se vším souvisí.

Famózní adaptace ceněné románové předlohy spisovatelky Gillian Flynn je povýšena nezvykle kvalitní režií, a to i mezi těmi nejlepšími světovými seriály, a činí z této kriminálně psychologicky thrillerové série opravdu jedinečný pohlcující zážitek.

8. UČITEL (BELFER)

 • CANAL+ 
 • 2016 (POLSKO)
 • 10 Epizod
Kriminální seriály – Učitel

Poláci umí jako filmaři zahrát první ligu, což dokázali i tímto sakra povedeným krimi seriálem.

V polském provinčním městě podobném třeba běžnému českému byla zavražděna mladá holka. Do místní střední školy přichází nový učitel…

Skrze celých nabušených deset epizod se táhne vyšetřování vraždy, ale seriál je daleko bohatší, románově epický s přesahem do společenské výpovědi. Jak postupně pronikáme hlouběji do tohoto města a jeho historie, více poznáváme zdejší obyvatele a jejich charaktery, vykresluje se nám pravdivý prohnilý obraz této společnosti.

Pro milovníka krimi naprostá nutnost.

Čím zaujmou právě tyto vytipované krimi série?

Tato osmička seriálů představuje výběr toho nejlepšího z žánru krimi – světové seriály „quality tv“ posledních let s prvotřídními tvůrčími kvalitami, kde se nejedná o obrovské nákladné projekty, jejich kvality nejsou dané bůhvíjakou ohromující monstrózní výpravou s úchvatným technickým zpracováním, přesto jsou šťavnaté a atraktivní.

Stojí na dospělejších i dostupnějších kvalitách, díky kterým zaujmou – jako jsou autentické herectví a prostředí, propracované scénáře, které samozřejmě v seriálové tvorbě hrají prim a v neposlední řadě poctivá vtahující režie. To jsou kvality, které si divák krimi žánru zaslouží.

Nenechte si ujít další zajímavé tipy všeho druhu! Také doporučujeme článek o nejlepších filmech podle skutečné události, nejlepších romantických filmech a o nejlepších českých filmech na Netflixu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
5
Super
5
Nic moc
2
Trapas
2
MSko
Převážně filmový nerd, tudíž většinu času nic jiného neřeší. Poslední roky tráví většinu času psaním. Je autorem scénářů, které jsou jeho srdeční záležitostí, ale taky třeba zpravodajských článků na různé weby. Kromě psaní se také snaží žít normální život, rád cestuje a poznává nová místa, rekreačně si zasportuje a taky si rád pochutná na kvalitním českém pivu. Nepohrdne ani dobrým vínem.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Kultura