BydleníJak na ...NávodNezařazené

Nejlepší rady, jak vyčistit ucpaný odpad?

Ucpaný odpad je nepříjemná záležitost. Může za ní v podstatě existence sifonu. Sifon je sám o sobě skvělý vynález, který zamezuje tomu, aby se zápach z potrubí šířit u vás v domácnosti.

Díky svému účkovitému tvaru se v něm ale mají tendenci usazovat nečistoty. V okamžiku, kdy zaplní celou spodní polovinu sifonu, přestává voda odtékat a problém s názvem ucpaný odpad je na světě. Jak se ho co nejrychleji zbavit? Existuje několik možností.

Gumový zvon

Proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše? Než se vydáte do obchodu pro chemii, zkuste se nejdřív doma poohlídnout po gumovém zvonu. Možná pomůže a ušetří vám cestu do obchodu i peníze.

Jak ho použít? Nejprve napusťte do umyvadla vodu, poté hadrem ucpěte přepadový odtok, aby tudy nemohl do sifonu proudit vzduch. Teď už jen vezměte zvon a několikrát zapumpujte. Vytvoříte tak podtlak, který odblokuje sifon.

Sůl

Jestli nemáte po ruce zvon, vyzkoušejte jednu ze snadno dostupných ingrediencí. Nasypte hrnek soli do odpadu, počkejte minimálně hodinu a pak prolejte vařící vodou. Pokud není sifon ucpaný nějak markantně, mělo by to stačit. Pokud to nezabere, je čas nasadit o něco větší kalibr.

sůl na ucpaný odpad

Jedlá soda

Nasypte do sifonu minimálně půl hrnečku jedlé sody. Pro lepší efektivitu nechte sodu působit přes noc – vzhledem k tomu, že jde o zásadu, začne rozpouštět nečistoty i sama o sobě. Když pak ráno do sifonu přilejte stejné množství octa, nastane bouřlivá reakce, která už nenechá žádnou nečistotu nedotčenou. Nechte reakci doběhnout (může to trvat i několik minut) a pořádně odpad prolejte vařící vodou. Pokud by to pořád nebylo ono, zopakujte celý postup ještě jednou.

Pozor: Je důležité, aby byl odtok suchý, když do něj sodu sypete, jinak ho soda spíš zalepí, zůstane nasypaná ve dřezu a nedostane se dál do sifonu. Nejlépe se vám soda bude aplikovat trychtýřem.

Chemie

chemické čištění ucpaného odpadu

Ne každý ji má rád, ale spolehlivě zabere vždy. Na trhu je k dostání obrovské množství druhů, dokonce existují i pevné formy. Jestli jste se tedy až do teď ze strachu z potřísnění báli zvolit chemickou metodu, můžete sáhnout po této variantě.

V každém případě se řiďte pokyny výrobce a dbejte na svou bezpečnost – přece jen manipulujete s žíravinou…

Rozeberte sifon

Pokud nic z výše uvedeného nepomůže, nezbývá vám než přejít k tomuto drastickému řešení. Může se stát, že sifon blokuje nějaký předmět, který ani chemie nedokázala rozpustit.

Sifon zásadně rozebírejte nad kyblíkem – vyteče z něj totiž voda se všemi nečistotami.

Kanalizační pero

Může se stát, že ani po rozebrání sifonu nezjistíte žádnou překážku. V takovém případě došlo k obstrukcím někde dále v potrubí. Vyřešit to může tzv. kanalizační/instalatérské pero. Jedná se o pružinu, kterou za stálého otáčení natlačíte do potrubí a tím ho prošťouchnete.

S instalatérským perem musíte pracovat ve dvou a vypravit se pro něj do specializované prodejny, takže jestli víte, že ho musíte použít, je lepší zavolat si na pomoc rovnou odborníka.

Tip: Podívejte se na 5 tipů, jak odstranit smůlu z oblečení.

Jak se vyhnout ucpanému odpadu?

Vyčistit ho sice není nemožné, ale zábava to taky není… Aby vás ucpaný odpad netrápil, dělejte pravidelně tyto věci:

  • používejte ochranná sítka
  • nevyhazujte do odpadu logr a další nečistoty
  • pokud do odpadu vylíváte omastek, zalijte ho vařící vodou. Raději se vylévání omastku do odpadu ale vyhněte úplně.
  • používejte průběžně Savo nebo, nemáte-li rádi chemii, nalijte jednou do měsíce do odpadu přes noc ocet.

Uvidíte, že s takovou brzy zapomenete, co je to ucpaný odpad.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení