BydleníJak na ...Návod

Hlavní chyby při stříhání ovocných stromů: Jak na to?

Ovocné stromy jsou ozdobou nejedné české zahrady. Kromě toho, že nám vyplodí chutného sezónní ovoce, nabízí také příjemný stín v letních měsících. Abyste dosáhli zdravého stromu, který vám navíc dopřeje pořádnou úrodu ovoce, musíte mu dát řádnou péči. Jednou z nejdůležitějších úloh každého zahrádkáře je správné stříhání ovocných stromů. My se dnes podíváme na nejčastější chyby a jak postupovat správně.

Stříhání ovocných stromů – Hlavní chyby

Jednou z nejčastějších chyb je špatné načasování. Pokud stromy prořežeme příliš brzy, zpomalíme zbytečně růst nových větví. Naopak pokud budeme prořezávat příliš pozdě, zbytečně se připravíme o podstatnou část sklizně. Správný čas pro stříhání ovocných stromů si povíme níže v článku.

Další podstatnou chybou je, pokud stromky neprostříháte vůbec. Výsledkem bude nekompaktní strom, nižší úroda i horší přístup do koruny stromu v období sklizně. Pravidelný a kvalitní střih je pro ovocný strom důležitý.

Hlavní chyby při stříhání ovocných stromů: Jak na to?

Stříhání ovocných stromů – Jak na to

Ideální doba pro řez se liší v závislosti na druhu rostliny: ovocné stromy můžete prořezávat buď na jaře od února do března, nebo v létě od července do srpna.

Chcete-li strom správně prořezat, odřízněte větve těsně za větevním kroužkem – to znamená u výčnělku na spodní části větve – od vrcholu šikmo dolů. Velké a těžké větve neřežte najednou, hrozí nebezpečí zlomení a rozštípnutí.

Ovocné stromy se doporučují stříhat pravidelně, aby bohatě kvetly a sklízely. První řez ovocných stromů by měl být proveden vždy po výsadbě. Základním pravidlem je, že silný řez prospívá růstu a nasazování plodů.

Květy slouží k rozmnožování, ale stojí rostlinu energii. Pokud se chcete u rostlin zaměřit spíše na růst než na sklizeň, odstraňte první květy. Rostlina pak může vložit energii do vývoje kořenů. S posílenými kořeny bude strom příští rok opět kvést.

Hlavní chyby při stříhání ovocných stromů: Jak na to?

Ochrana ovocných stromů

Zbytky na větvi rovně odřízněte. Zbylé kusy tvoří živnou půdu pro choroby. Rány způsobené řezem by se měly co nejrychleji zacelit, aby se do stromu nedostaly patogeny.

Na ochranu proti housenkám, mšice mrazové, sviluškám a mravencům se doporučuje použít lepový pás proti housenkám a mravencům. Abyste se vyhnuli pavoukům a hmyzu, ošetřete dřeviny krátce před rašením pupenů vhodným přípravkem na ochranu rostlin

Výběr správného nářadí

Prořezávání stromů je snadnější se správnými nůžkami. Na vše od malých větviček až po silné větve jsou potřeba různé typy nůžek.

Menší větve lze stříhat pomocí obtokových zahradních nůžek. Ostře broušené horní a spodní čepele vytvářejí přesný řez tenkých větví. Tyto čepele však nejsou vhodné pro silnější větve.

Pro silné větve použijte raději robustní kovadlinkové nůžky. Klínovitá čepel silným tlakem shora proklouzne silnými větvemi a rozštípne je. Větve, které rostou vysoko v koruně ovocného stromu, lze snadno dosáhnout ze země pomocí teleskopických prořezávačů.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení