Jak na ...

8 Tipů: Jak zlikvidovat sršní i vosí hnízdo?

V letních měsících kromě příjemných radostí musíme mnohdy řešit i jednu nepříjemnost: Jak zlikvidovat sršní nebo vosí hnízdo? Možností je několik, od povolání posil v podobě odborné firmy či hasičů, přes volně prodejné insekticidy, až po některé méně známé způsoby.

Ať už žijete na venkově, nebo v centru velkoměsta, jistě jste se mnohokrát setkali s obtěžujícím a mnohdy i nebezpečným hmyzem. Než se však pustíte do boje, je dobré svého protivníka alespoň trošku poznat.

V České republice žije několik druhů vos (vosa obecná, vosa útočná, vosa saská, vosa prostřední) a sršeň obecná. Na území Evropské unie se v posledních několika letech začala invazivně šířit také sršeň asijská, která je obzvláště útočná a dravá a specializuje se na lov včel. Tím může velmi narušit náš evropský ekosystém. Objevilo se i několik poplašných zpráv o výskytu sršně mandarinské, ovšem ukázaly se naštěstí jako nepravdivé. Likvidace hnízd je poměrně náročná a nebezpečná. Někteří lidé se pustí do likvidace bez přípravy a na vlastní pěst. Vy jste naštěstí moudřejší a proto si přečtete, jak zlikvidovat vosí hnízdo a nebo jak si poradit ještě se záludnějším sršním hnízdem.

Úloha vos a sršňů v ekosystému

Většina z nás považuje sršně a vosy za nepřátele a obtížný hmyz, ale i tito tvorové mají svoje místo v přirozených přírodních procesech. Sršeň obecná pomáhá likvidovat přebytky jiného obtížného hmyzu; svoje larvy živí především mouchami, ovády, vosami a můrami. Dospělci sršně nám pomáhají zkonzumovat zralé a spadané ovoce, což se nám v zahradě či sadu nemusí líbit, ovšem v okolí silnic je to přínosem. Vosa je rovněž predátorem jiného hmyzu, zejména much, a vedle včel je také významným opylovačem. Vosa se podílí i na likvidaci tlejících mršin.

Sršeň obecná
Sršeň obecná

Čím nám vosy a sršně škodí?

Nejvíce se obáváme velmi bolestivého bodnutí. Jed vos i sršňů není natolik prudký, aby ohrozil na životě dospělého zdravého člověka, který bez větší újmy zvládne i několik desítek bodnutí. Situace se ale rázem může zkomplikovat v případě alergické reakce, malého dítěte, nebo domácího mazlíčka. Právě strach o své blízké bývá nejčastějším důvodem likvidace hnízda. Dalším důvodem je poškozování dřevěných krovů budov, omítek a izolací, nebo znehodnocení ovoce v sadech a zahradách. Tento hmyz je také velmi otravný, pokud si dáváte nějaký sladký nápoj na zahradě a okamžitě je tam máte.

Vosí a sršní hnízdo

Vosí i sršní hnízda jsou si velmi podobná. Jsou tvořena z papíroviny (směs slin a ztrouchnivělého dřeva), mají našedlou barvu a jsou velmi hořlavá. Základ hnízda tvoří šestiboké buňky (jako ve včelí plástvi), které jsou nakonec obaleny několika vrstvami vnějších stěn. Hotové hnízdo má obvykle vejčitý či kulovitý tvar s vletovými otvory směřujícími dolů. Výjimkou jsou vosí hnízda vybudovaná pod zemí. Velikost hnízda vos i sršňů může být značně různorodá, od několika centimetrů až po gigantické útvary.

Tip: Pokud nechcete hmyz vážně naštvat, hnízdo rozhodně nezapalujte!

Vosí hnízdo buňky
Nově vznikající vosí hnízdo – šestiboké buňky.

Na sršní nebo vosí hnízdo můžete narazit na různých místech. Venku bývají hnízda uchycena ve větvích stromů, v dutinách starých stromů, v křovinách, v ptačích budkách, pod stříškami autobusových zastávek a podobně. Podzemní vosí hnízdo díky svému dobrému maskování objevíte spíše zřídka. Vosy i sršně si ke stavění svých hnízd velmi oblíbily i lidská obydlí, zejména neobývané a klidné místnosti, jako půdy starších domů, stodoly, prázdné chlévy, kde mají dostatek ztrouchnivělého dřeva i vletových otvorů.

Sršní hnízdo ve větvích
Sršní hnízdo ve větvích stromu.

Vosy i sršně začínají stavět nové hnízdo v dubnu až květnu (podle teploty a počasí). Největší velikosti i počtu jedinců dosahují hnízda koncem léta, do poloviny září. S podzimními nízkými teplotami hnízdo postupně vymírá, vosí hnízdo bývá prázdné nejpozději začátkem října, sršní začátkem listopadu. Vosí i sršní královny jsou touto dobou již ukryté mimo hnízdo, obvykle ve ztrouchnivělém dřevě, či jiné vhodné dutině, kde hibernují celou zimu. Z toho jasně vyplývá, že likvidovat hnízdo v zimních měsících je bezpečné, ovšem nemá valný smysl. A jak tedy správně zlikvidovat hnízdo?

1. Odborná desinsekce

Objevili jste náhodou hnízdo ve svém domě, či jinde na vlastním pozemku? Nebo pozorujete nálety nebezpečného hmyzu ve vašem okolí? Nepanikařte a myslete pozitivně. Neriskujte vlastní zdraví a vyhledání a likvidaci hnízda přenechte odborné firmě. Většina deratizačních firem nehubí pouze hlodavce, ale provádí taktéž desinsekci (likvidaci obtížného hmyzu). Stačí chvilka vyhledávání na internetu, zavolání a během několika hodin či dnů se váš problém s hmyzem vyřeší.

2. Pomoc hasičů

Hnízda vos či sršňů se často objevují na veřejných místech, kde mohou ohrozit kolemjdoucí. Pokud objevíte větší hnízdo například v blízkosti autobusové zastávky, školy či dětského hřiště, postačí zavolat linku 150 Hasičský záchranný sbor. Při akutním útoku hmyzu (například při neúmyslném poškození hnízda) dorazí hasiči během několika minut, vybaveni ochrannými obleky a potřebnými přípravky.

3. Volně prodejné insekticidy

Chcete-li se vyhnout větším nepříjemnostem, vyhledávejte vosí či sršní hnízdo ve svém domě již koncem jara, kdy je poměrně malé a obývá ho jen několik jedinců. Na našem trhu je k dostání velká škála volně prodejných insekticidů ve formě sprejů, pěn, dýmovnic či poprašků. Mají různé mechanismy působení, okamžité i dlouhodobé. Pokud jste odvážní, vybaveni ochranným oděvem a máte připraven únikový plán, můžete aplikovat přípravky sami. Nejvhodnější denní dobou je brzy ráno, kdy je hmyz částečně ztuhlý chladem a má pomalejší reakce. Navíc vosy bývají touto dobou zpravidla všechny v hnízdě. Sršně nejsou tolik citlivé na pokles teplot a bývají o něco aktivnější, létají a loví i v noci. Ale i ony jsou po ránu o něco pomalejší. Způsob aplikace provádějte podle pokynů výrobce přípravku.

Tip: Podle předpovědi počasí si vyberte den s nejnižšími ranními teplotami.

Malé vosí hnízdo
Malé vosí hnízdo.

4. Přemístění hnízda

Čím dál více slýcháme o snižování stavů hmyzu na naší planetě. Pro zachování rovnováhy v ekosystému je vhodnější hmyz zbytečně nehubit, a to ani v případě sršňů či vos. Úplná likvidace hnízda není vždy nutná. Hnízdo se dá přemístit na odlehlé místo, kde nebude hmyz nikoho ohrožovat.

Hnízdo přemísťujeme v brzkých ranních hodinách (z důvodů uvedených v předchozím odstavci). Hmyz můžeme omámit vhodným kouřovým přípravkem, či se může celé hnízdo zchladit. Umístí se do bezpečného nepropustného vaku, opatrně se odřízne od podkladu a celé se převeze na místo určení. Zpravidla se hmyz po takové akci již necítí v původním hnízdě bezpečně, ale není pro něj problém vybudovat si nový domov jinde. I přemístění hnízda vám ráda provede odborná firma, někdy i ochotní hasiči.

5. Horká voda

Oč obtížnější je objevit podzemní vosí hnízdo, o to jednodušší je jeho likvidace. Stačí najít vletový otvor v zemi a naši likvidační akci provést v noci nebo ráno, kdy budou všechny vosy spinkat uvnitř. Není nic snadnějšího, než nalít do otvoru konvici či hrnec vroucí vody a otvor ucpat například drnem.

6. Sirná svíce

Zahrádkáři dobře znají sirné svíce či knoty k desinfekci svých skleníků a skladovacích prostor. Sirnou svíci můžeme využít i k vyhubení vosích hnízd. U podzemního hnízda je situace nejjednodušší, zapálenou svíci umístíme do vletového otvoru, který následně ucpeme. Pokud jsme objevili hnízdo na půdě, nebo jiném menším uzavřeném prostoru, i zde můžeme sirnou svíci použít. Na místo se vrátíme až druhý den. Není zaručeno, že sirná svíce vyhubí celé hnízdo, ale rozhodně pak můžeme mnohem bezpečněji přikročit k jiným způsobům likvidace, uvedeným v předchozích bodech.

7. Přesměrování útoku

Jste mírumilovní zahrádkáři, ale vadí vám poškozené ovoce? Nasměrujte mlsné vosy a sršně na jiná lákadla. Využít můžete různé sladké šťávy, sirupy, pivo, víno, sesbírané zbytky nahnilého ovoce a podobně. Nádoby s pochutinami umístěte dostatečně daleko od vašich ovocných stromů, ale zároveň dostatečně blízko, aby je hmyz našel. V nádobě s tekutinou se hmyz může utopit a tak se jeho počet mírně zredukuje.

Tip: Úspěšně jste si poradili s vosami a sršni, zbavit se octomilek bude pro vás hračka!

8. Přírodní repelenty

Posledním tipem, jak si užít nerušené letní večery na terasách a zahradách, je využití přírodních aromatických prostředků. Nám budou příjemně vonět, ale hmyz se nám raději vyhne obloukem. Téměř v každém hobby marketu naleznete velké zahradní svíce s citronelou, které odpudí různé druhy obtížného hmyzu. Pokud máte dostatek času a fantazie, můžete se pustit do výroby odpuzovače hmyzu sami. Kromě vonných esencí citronely (blahovičník citrónový) využijte i jiné přírodní repelenty jako je skořice, hřebíček, levandule, eukalyptus, neem, citrusové plody a podobně. Metody použití jsou různorodé, kromě domácích svíček také vodní aromalampy, vykuřovadla, potpourri, nátěry či spreje.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
1
Trapas
0
Kateřina B.
Oficiálně jsem ekonom a komunikační expert. Lidsky jen obyčejná farmářka a milovnice psů. V popředí mých zájmů stojí ekologie, zdravý životní styl, tradiční ruční práce a alternativní medicína. Mé srdce je goralské.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *